Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas u Roćeviću kod Zvornika da je Republika Srpska stabilna, njene institucije funkcionišu i da volja i želja koju narod iskazuje za postojanje Republike Srpske nikada nisu bili upitni, a da su u ovom trenutku dodatno povećani.
Dodik je na tribini “Riječ predsjednika” naglasio da sadašnje rukovodstvo Republike Srpske osmišljava jake politike koje mogu da doprinesu dodatnoj stabilnosti.
– Mi smo posvećeni državi. Da ne bude problema, smatramo da je Republika Srpska država. Smatramo da su Srbi uvijek bili u neslobodi kada nisu imali državu, te da je sinonim za slobodu – država – rekao je Dodik i naglasio da su Srbi u BiH “posvećeni izgradnji Republike Srpske kao države”.
Prema njegovim riječima, koncept Republike Srpske nije protiv drugih, odnosno on glasi sloboda za sve, a srpski narod nikada nije osvajao slobodu zbog neslobode drugih.
– Mi smo se uvijek borili za slobodu koju smo darivali i drugima i tu slobodu s njima dijelili – rekao je Dodik.
On je izrazio uvjerenje da je Republike Srpska odraz upravo te ogromne težnje za slobodom srpskog naroda na ovim prostorima.
– Na razvalinama bivše Јugoslavije shavtili smo da je to bila i naša zabluda, da je srpski narod unio ideju jugoslovenstva i sva svoja stradanja tokom Prvog i Drugog svjetskog rata i sve svoje nade i očekivanja – rekao je Dodik i dodao da tu Јugoslaviju nisu željeli oni kojima je data sloboda da organizuju svoje države, odnosno ranije svoje republike i da nam u oskudnim političkim trenucima okrenu leđa i uvuku nas u rat.
On je naglasio da je upravo srpski narod bio najveći stradalnik ratnih dešavanja u bivšoj Јugoslaviji.
– Јugoslaviju su Srbi do kraja brnili, smatrajući da je dobar okvir za sve. Srbi su posljednji shvatili da treba da grade svoju državnost, a rezultat takvog shavtanja je, naravno, postojanje dvije države – Republika Srpska i Srbija – rekao je Dodik.
On je istakao da je Republika Srpska ušla u Dejtonski mirovni sporazum sa teritorijom i svim obilježjima države i da srpski narod nije ništa manje očakivao od toga da ima svoju državu.
– Dejtonski sporazum stavio nam je predznak entitet. Ali mi smo u sebi nosili ideju države i nikada od toga nismo odustali i nećemo, ne da bismo kršili Dejtonski sporazum, jer prema svim standardima kako se određuju države – Republika Srpska ima sve te elemente – rekao je Dodik.
On je naglasio da su sve dosadašnje vlasti Republike Srpske činile ogroman napor kako su znali i umjeli da daju doprinos stabilnosti Republike Srpske.
– Primaran cilj rukovodstva Republike Srpske je jača i stabilnija Republika Srpska. Želim da kažem da smo odlučno stali na koncept prekida jačanja BiH od 2006. godine i usprostavili mu politiku jačanja Republike Srpske – rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
Cvijanović: Јačanje Srpske – cilj i građana i institucija
Republika Srpska je ono najvažnije što imamo i moramo njegovati naše institucije. Upravo to i radimo predano posljednjih 10 godina
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas da cilj i građana i institucija treba da bude jačanje Srpske, da bi ona ostala stabilna i jaka, kuća za sve, za buduće generacije.
– Republika Srpska je ono najvažnije što imamo i moramo njegovati naše institucije. Upravo to i radimo predano posljednjih 10 godina, osposobljavamo institucije Srpske da bi bile u stanju da izvrše sve obaveze prema građanima – naglasila je Cvijanovićeva tokom uvodnog obraćanja na javnoj tribini “Riječ predsjednika” u Roćeviću kod Zvornika.
Ona je istakla da se pri tome vodi računa i o budžetu, i o građanima, i o svim potrebama, a paralelno se vodi bezbroj političkih bitaka za očuvanje Republike Srpske.
Prema njenim riječima, otežavajući momenat predstavlja činjenica da prvi put u istoriji Srpske Vlada nema adekvatnu komunikaciju sa predstavnicima Republike Srpske u institucijama BiH i mnoga važna pitanja koja su možda i presudna za Srpsku ostala su izvan bilo kakve saradnje.
Cvijanovićeva je ukazala da ne prepoznaje ni veliki nivo političke volje na nivou BiH kada je riječ o borbi protiv terorizma.
– Nažalost, takva je ova zemlja. Moramo sami da se osposobljavamo koliko je moguće. Uprkos tome, uspjeli smo da riješimo mnoge stvari – naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da je, uprkos velikim izazovima, zadržana stabilnost Srpske i njenih insititucija, što i jeste najvažniji zadatak.
– Finansijska situacija je slična kao u zemljama u okruženju. Јoš živimo sa posljedicama ekonomske krize i trudimo se da izvršavamo obaveze onoliko koliko je moguće, a jeste moguće, uprkos nekim kašnjenjima, određenim problemima – navela je Cvijanovićeva.
Ona je rekla da je veliki poduhvat prebacivanje penzija na trezor, čime se garantuje stabilnost i redovnost isplate, te navela da je za boračke kategorije Vlada prošle godine u budžetu izdvojila 241 milion KM, a ove godine 245 miliona KM.
Cvijanovićeva je istakla da sigurnost za buduća vremena daju nove investicije koje su realizovane, među kojima je nova fabrika u Mrkonjić Gradu u koju je strani investitor uložio 41 milion KM i gdje već radi više od 100 ljudi, a sva proizvodnja biće za izvoz.
Ona je navela da je Vlada intervenišući u privredu sačuvala mnoga radna mjesta.
– Veoma smo ponosni na zvorničku regiju zbog mjera koje smo preduzeli i gdje smo intervencijom prema Fabrici glinice “Birač” sačuvali 1.000 radnih mjesta plus onih 600 vezanih za život fabrike, što daje mogućnost za budućnost ovog kraja. Ponosna sam i na to što smo sačuvali radna mjesta u nekim drugim subjektima, kao što je Fabrika duvana Banjaluka, gdje smo, takođe, intervenisali – naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je navela i da se na univerzitetima u Srpskoj studenti školuju po najnižim cijenama – tri do 11 puta manje u odnosu na Federaciju BiH i zemlje okruženja.
Predsjednik Vlade Srpske naglasila je da najvažnije da se komunicira sa građanima.
– Naša Republika zaslužuje da o njoj pričamo i da objašnjavamo sve što je važno za njen status. Vremena su teška i niko nema pravo da umanjuje ono sa čime se danas suočavamo i na političkom i na ekonomskom planu, niko nema pravo da obmanjuje bilo koga. Upravo je ovo način da pokažemo gdje se nalazimo i gdje se krećemo – rekla je Cvijanovićeva.
SRNA