U Sudu BiH u srijedu, 23. marta, počeće suđenje nekadašnjem komandantu Trećeg korpusa takozvane Armije BiH Sakibu Mahmuljinu kojeg optužnica tereti za zločine nad zarobljenim srpskim civilima i vojnicima na području Vozuće 1995. godine.

Tužilaštvo BiH najavilo je da će saslušati 71 svjedoka, tri vještaka i da će biti podneseno 990 materijalnih dokaza.

Među svjedocima koji će biti saslušavani biće i zaštićeni svjedoci i svjedoci koji su saslušavani u predmetima ratnih zločina pred Haškim tribunalom.

Na statusnoj konferenciji 25. februara rečeno je da će suđenje početi čitanjem optužnice i iznošenjem uvodnih riječi i Tužilaštva i odbrane. Predviđeno je da suđenje traje 36 radnih dana ili 140 radnih časova i dogovoreno da se ročišta na suđenju Mahmuljinu održavaju svake druge srijede sa početkom u 13.00 časova.

Sud BiH potvrdio je 7. januara optužnicu koja Mahmuljina tereti za zločin nad ratnim zarobljenicima, ranjenicima, bolesnicima i srpskim civilima na području opštine Zavidovići.

U optužnici se navodi da Mahmuljin, u svojstvu komandanta Trećeg korpusa u čijem sastavu je djelovao i odred “El mudžahedin” tokom 1995. godine, dok je trajala vojna akcija na širem području Zavidovića i Vozuće, nije ništa preduzeo da spriječi zločin pripadnika ovog odreda nad ratnim zarobljenicima i civilima srpske nacionalnosti na tom području.

Mahmuljin je, navodi se u optužnici, imao informacije da se pripadnici ovog odreda spremaju da počine zločin, a nakon počinjenog zločina nije preduzeo ništa da počinioci budu kažnjeni.

U optužnici se navodi da su pripadnici odreda “El mudžahedin”, među kojima su bili borci iz afroazijskih zemalja, nakon zarobljavanja civila i sanitetskog osoblja srpske nacionalnosti, ubili više od 50 zarobljenika od kojih su neki ubijeni ritualnim odsijecanjem glava koje su nakon toga pokazivane drugim zarobljenicima.

U optužnici se dodaje da su pripadnici ovog odreda zlostavljali i mučili zarobljenike, odsijecali im uši i boli ih po tijelu, vezali i premlaćivali raznim predmetima, primjenjivali izuzetno surove oblike mučenja, odnosno vezivanje zarobljenika u zgrčenom položaju sa omčom oko vrata koja bi se, usljed pomjeranja, stezala i gušila žrtvu i tako su ih ostavljali više sati.

Od zlostavljanja i premlaćivanja mnoge žrtve imaju trajne posljedice i invaliditet.

Nakon rata, posmrtni ostaci desetak žrtava pronađeni su, identifikovani i sahranjeni, a za tijelima ostalih žrtava se još traga.

Mahmuljina optužnica tereti da je znao za ubistva i zlostavljanja zatvorenika, koja su trajala više od 15 dana u periodu jul-avgust i u drugom slučaju tokom septembra 1995. godine, te da nije ništa učinio da ove zločine spriječi, zaustavi ili da kazni počinioca.

Na ročištu održanom 4. februara Mahmuljin se izjasnio da nije kriv po optužnici koja ga tereti za zločin protiv srpskog civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika počinjen 1995. godine na području Vozuće.

Mahmuljin je uhapšen prema nalogu Tužilaštva i Suda BiH početkom decembra prošle godine, nakon čega je, uz mjere zabrane, pušten da se brani sa slobode.

U utorak nastavak suđenja Oriću i Muhiću

Pred Sudom BiH će u utorak, 22. marta, biti nastavljeno suđenje ratnom komandantu takozvane Armije BiH u Srebrenici Naseru Oriću i pripadniku te vojske Sabahudinu Muhiću, optuženim za ubistvo trojice zarobljenih Srba 1992. godine na području Srebrenice i Bratunca.

U nastavku suđenja trebalo bi da budu saslužana dva svjedoka Tužilaštva BiH.

Zaštićeni svjedok Tužilaštva BiH koji nosi oznaku “O1” rekao je na ročištu 8. marta da u iskazima koje je ranije dao Agenciji za istrage i zaštitu BiH /Sipi/ i Tužilaštvu BiH u vezi sa ubistvima srpskih zarobljenika na području Bratunca i Srebrenice, iz straha nije spominjao optužene Orića i Mehića.

U nastavku unakrsnog ispitivanja odbrane, svjedok je tada putem video-linka iz Beograda rekao da su se Orića svi bojali, a da je Muhić bio “njegova jedina podrška u ratu”, zbog čega se on i njega bojao, iako ga je od ranije lično poznavao.

Svjedok je potvrdio da su za smrt Slobodana Ilića, Milutina Miloševića i Mitra Savića odgovorni Orić i Muhić, i tako promijenio iskaze koje je dao 2003. i 2014. godine, u kojima ih tada nije pominjao.

Kako bi potvrdio vjerodostojnost svjedoka, tužilac Miroslav Јanjić ga je upitao da li je u proteklom ratu izgubio nekog bližeg člana porodice, na šta je svjedok odgovorio da su njegovog člana porodice, koji je imao samo 16 godina, ubili pripadnici Vojske Republike Srpske.

Sud BiH potvrdio je 9. septembra prošle godine tri tačke optužnice protiv Orića i Muhića za zločine nad ratnim zarobljenicima, odnosno da su 1992. godine u mjestima Zalazje, Lolići i Kunjerac ubili tri zarobljenika srpske nacionalnosti Slobodana Ilića, Milutina Miloševića i Mitra Savića.

SRNA