Samo pet dana po izricanju sudske odluke Radovanu Karadžiću, predsjedavajući Predsjedništva BiH, Bakir Izetbegović, izjavio je da Bosna i Hercegovina ne isključuje reviziju postupka po tužbi protiv Srbije za genocid. Uslov za to su, navodni, novi dokazi u presudi Karadžiću.
Za srpske političare, ovi navodi samo su dokaz da Sarajevo traži nove sukobe u Srpskoj i Srbiji. Takav stav, poručuju, nikako ne može da bude faktor stabilnosti i mira. Stručnjaci kažu da za reviziju postupka nema osnova.
Haški tribunal je prije nekoliko dana donio sudsku odluku po kojoj Radovan Karadžić nije kriv za genocid u sedam opština. Ova činjenica u Sarajevu je dočekana na nož – bošnjačka javnost nije krila nezadovoljstvo haškom odlukom. Dodatne tenzije izazvali su stavovi Vlada Srbije i Srpske, koji su, čini se, bili i okidač za Izetbegovićeve najave.
– Sve se prati i čeka se neki novi dokaz, koji će novo svjetlo da baci i da omogući eventualnu novu reviziju presude. Profesionalci će se udubiti u presudu i njen sadržaj i vidjećemo ima li novih elemenata, ako ih bude, nećemo bježati od toga – rekao je Izetbegović.
Srbija nije iznenađena ovakvim reagovanjima nakon haške odluke u predmetu “Karadžić”. Izetbegovićeve najave, premijer Aleksandar Vučić vidi kao želju za osvetom.
– U prvoj izjavi poslije izricanja presude Karadžiću nisam ni pomenuo Bakira Izetbegovića, ali sam po svemu sudeći dobro naslutio da neko ne želi pomirenje u regionu, već ide protiv 35 odsto stanovništva vlastite zemlje i traži bilo kakav dovoljan razlog da pokrene spiralu, najprije političkog, a onda ko zna kakvog nasilja – rekao je Vučić.
Od revizije presude, koju tako pompezno zagovara Bakir Izetbegović, nema i neće biti ništa, poručuje srpski član Predsjedništva, Mladen Ivanić. Za takvu proceduru potrebna je saglasnost sva tri člana, a Ivanić, kaže, nikada neće dati svoj glas.
– Apsolutno je nemoguće da se takva odluka donese mimo moje volje. Јednostavno rečeno, od pomenute revizije nema ništa. To je samo prazna politička priča u kojoj ne želim ni da učestvujem, tako da je 100 odsto sigurno da obnavljanje tog procesa neću dozvoliti – rekao je Ivanić.
– Politiziramo svaku presudu, što nam nije bilo potrebno ni ovaj put. Institucije ove države, a i Haškog tribunala, trebale su pobjeći od politike i pravno donositi odluke – smatra hrvatski član Predsjedništva BiH Dragan Čović.
Iz Srpske stižu osude – Izetbegovićeve izjave dokaz su pokušaja izazivanja novih sukoba. Predsjednik Milorad Dodik poručuje – revizija te presude ne dolazi u obzir.
– To nije na dnevnom redu. Ako treba šta tužiti i obnoviti, onda treba obnoviti tužbu protiv onih koji su pucali na svoj narod na Markalama i počinili jednu takvu scenu masakra koji je poslužio kasnije da se satanizuju Srbi i da se uvedu sankcije Srbiji. On ne može u ime BiH nešto pokretati i nema toga koji bi se u ime Republike Srpske i Srba priključio njegovom zahtjevu protiv Srbije – rekao je Dodik.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović kaže da “nismo mogli ništa drugo očekivati nego takvu jednu poruku u vrijeme kada gotovo ništa ne štima u BiH” i da jedna takva izjava Izetbegoviću “može dobro da dođe pred lokalne izbore”.
Međunarodni sud pravde je u februaru 2007. godine kao neutemeljenu odbacio tužbu BiH protiv SRЈ – odnosno protiv Srbije za agresiju i genocid. Presudom je ostavljena mogućnost revizije u roku od deset godina. Za to, tvrde pravnici, nema osnova, jer presuda Karadžiću ne donosi nove činjenice koje bi se mogle pripisati Srbiji.
– Pročitavši presudu vidim i da su dokazi protiv Karadžića uglavnom indirektni. Ali to je stvar suda, ne bih u to ulazio. Ali zaista ne vidim jednu tačku podrške za to da bi to bilo pripisano Srbiji – smatra Tibor Varadi, profesor međunarodnog prava.
Rok za pokretanje revizije ističe u februaru 2017. godine.
RTRS