Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinar objavio je bazu podataka sa imenima osoba i firmi koji su se pojavili u u aferi Panamski papiri.

Među bh. državljanima su Nedim Uzunović, direktor Bosnalijeka i Amel Kovačević, bivši ambasador BiH u Kini, saznaje N1.

Amel Kovačević, bivši ambasador BiH u Kini pojašnjava da je ofšor kompaniju osnovao 2013. godine u Hong Kongu, javlja Klix.ba. Ofšor firmu je osnovao nakon isteka ambasadorskog mandata i to u Hong Kongu. Na putovanje u Hong Kongu odlučio se zajedno sa Edinom Smajićem, još jednom osobom koja se spominje u dokumentima PP.

“Tada smo bili u Maleziji i u Hong Kong smo otišli da osnujemo te firme, ali i iz neke znatiželje da vidimo grad”, kaže Kovačević. On dodaje da firma koju je osnovao nikada nije imala otvoren račun. Pojašnjava da se BiH tada nalazila na crnoj listi te da nije bio uopše u mogućnosti da otvori račun što znači da kompanija nikada nije zaživjela.

“Na kraju, jedino ti što sam dao za osnivanje kompanije je neki novac koji se oko toga spominje”, kaže on.

Na pitanje zašto je kompaniju osnivao u Hong Kongu a ne u BiH kaže: “Zbog poreza. Tamo skoro da nema poreza. Ali sama činjenica osnivanja kompanije nije na bilo koji način problematična”, kaže on uz napomenu da je lijepo osjeća nalaziti se na istom spisku sa Mesijem.

Uzunović i Kovačević su se pridružili listi na kojoj se od ranije nalaze zvornička kompanija “Alumina” i Vid Јakšić iz Zvornika.

Dokumenti “Panama Papers” koji su procurili iz panamske advokatske firme Mosak Fonseka sastoje se od 2,6 terabajta podataka, 11,5 miliona dokumenata i 214.000 fiktivnih kompanija. Dokumenti nazvani “Panama Papers” stigli su do njemačkog dnevnog lista iz Minhena odakle su podijeljeni s Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara iz Vašingtona i drugim medijima, uključujući Bi-Bi-Si i Gardijan.

Riječ je o najvećem curenju podataka s kojim su se novinari ikada susreli.

Agencije