Komitet Savjeta Evrope za zaštitu nacionalnih manjina pozvao je danas zvanični Zagreb da hitno osudi nacionalističku i antimanjinsku retoriku na političkoj sceni i u medijima, da sprovede efikasne istrage i sankcioniše sve slučajeve zločina iz mržnje i govora mržnje.
Komitet apeluje na hrvatske vlasti da započne ulaganje u infrastrukturu i to u dijelovima zemlje gdje se nastanjuju povratnici i Romi, kao i da poveća zapošljavanje pripadnika nacionalnih manjina u javnim službama.
“Uspon nacionalizma i političke radikalizacije ima negativan uticaj na prava manjina, posebno u onim oblastima koje su bile teško pogođene konfliktom 90-tih godina”, navodi se u najnovijem mišljenju Savjetodavnog komiteta Savjeta Evrope o okvirnoj konvenciji za zaštitu nacionalnih manjina.
U izvještaju je pohvaljen, kako se navodi, povoljan zakonski okvir za nacionalne manjine u Hrvatskoj i korake preduzete na promovisanju ostvarenju prava nacionalnih manjina na nacionalnim i lokalnim nivoima, ali njihova primjena često izostaje.
Kako se navodi u saopštenju SE, u javnim službama zaposleno je premalo predstavnika nacionalnih manjina, a pravo na upotrebu manjinskih jezika i pisma ne primjenjuje se u nekim oblastima.
Kao primjer, Komitet navodi povećan broj incidenata govora mržnje koji je, kako se navodi, postao prihvatljiviji u medijima i političkom diskursu.
Antimanjinska retorika i predrasude dominiraju velikim dijelom javne debate o nacionalnim manjinama, što rezultira time da mnogi pojedinci se uzdržavaju od ostvarivanja svojih prava iz straha od negativnih posljedica.
Komitet ukazuje i na prepreke za ekonomsku integraciju sa kojima se suočavaju povratnici, izbjegli tokom sukoba 1991-1995. godine, uključujući i one koje se tiču državljanstva.
Prilikom posjete Komiteta oblastima u koje su se Srbi vratili, konstatovano je da su osnovne javne usluge poput struje, gasa i vode dostupne sa prekidima. Takođe se navodi da se stiče utisak da od kraja sukoba nije bilo nijedne investicije u ozbiljno oštećenu infrastrukturu.
Dok su pozitivni koraci preduzeti na promovisanju integracije Roma, ocjenjuje Komitet, u izvještaju se kritikuje kontinuirana diskriminacija Roma navodeći da se u školama se romska djeca i dalje nailaze na segregaciju u nekim slučajevima. Uprkos tome, sve veći broj romskih studenata ušao je u visokoškolske ustanove.
sputniknews.com