Gubitak prihoda od kamata, banke pokušavaju da nadoknade naplatom provizija svojim klijentima. Po tom osnovu samo u prošloj godini naplatili su čak 110 miliona KM.
Pojedine banke naplaćuju i provjeru stanja računa na bankomatima. Tvrde da time pokrivaju samo osnovne troškove, a klijenti – da na njima zarađuju.
Prijedorčanka Sandra Gačić neprijatno se iznenadila kada je saznala da je svaku njenu provjeru stanja na računu banka naplatila. Kaže da je klijent jedne banke skoro 20 godina, što podrazumijeva da mjesečno plaća korištenje računa, pa je iznenađena što korištenje bankomata nije besplato.
Međutim, nije. I to još od početka 2014. godine. Gačićeva je klijent NLB banke, u kojoj tvrde da su klijente na vrijeme upoznali s uslovima korišćenja ove usluge. Omogućili su, kažu, da stanje na računu klijenti mogu provjeriti bez naknade, putem veb servisa ili izvoda iz banke.
Prilikom uvođenja te naknade bilo je žalbi nekolicine korisnika koji su imali veoma česte upite u stanje na računu, dnevno, pa i više puta tokom mjeseca, kaže Nenad Kovačić iz NLB banke.
Međutim, da priča kako banke zarađuju na svojim klijentima i nije baš neralna, pokazuju podaci Banjalučke berze. Banke sa sjedištem u Srpskoj uvećale su prihode od naknada i provizija u prošloj godini za 4,6 miliona KM. Ekonomisti smatraju da provizijama smanjuju gubitke na kamatama.
– Očigledno, banke su s jedne strane organizacije koje ne prave dovoljno prometa, posla i zarade iz svog osnovnog djelokruga aktivnosti, tako da su sad pronašle mnogo lakši i jednostavniji način, a po sve nas skuplji, da prikupe novac, a to je da uzimaju naknade za sve aktivnosti koje su besplatne i koje banku ne koštaju ništa – kaže ekonomista Zoran Pavlović.
U NLB banci uvjeravaju – to što je bankomat njihov, ne znači da je za banku besplatan. Cijenu, kažu, diktiraju VIZA i MASTERKARD sistemi – koji su od početka godine podigli cijenu za 5 feninga. Ekonomisti kažu – sve je to dio poslovne politike banaka, a klijenti će se rukovoditi po sistemu – idem tamo gdje mi je jeftinije.
RTRS