BiH je jedina zemlja na kugli zemaljskoj u kojoj se jedan dokument usvoji, pa se tek onda otvara rasprava oko detalja koji treba da budu uneseni u njega.
Tako je bilo u slučaju mehanizma koordinacije koji je prihvaćen na tajnoj sjednici Savjeta ministara BiH 26. januara, a koji još uvijek nije usaglašen.
Iako su njime oduzete nadležnosti RS, za njega su glasali ministri iz Srpske Dragan Mektić, Igor Crnadak i Mirko Šarović, a sve je podržao i član Predsjedništva BiH iz RS Mladen Ivanić.
Danas, šest mjeseci poslije “usvajanja mehanizma koordinacije”, nije napravljen vidljivi pomak. Štaviše, bošnjačko Sarajevo blokiralo je aranžman sa MMF-om, uslovljavajući RS da prihvati Odluku o sistemu koordinacije u procesu EU integracija, kako je zacrtao Bakir Izetbegović.
Predsjednik RS Milorad Dodik i premijerka Željka Cvijanović jednoglasno su poručili da ne pristaju na takve ucjene.
– O mehanizmu koordinacije nije moguće raspravljati prije nego što se deblokira Reformska agenda, koja je tijesno vezana za aranžman sa MMF-om i to, ne zato što smo mi u Vladi tako tražili, već zato što je takvu vezu između Reformske agende i aranžmana sa MMF-om zagovarala EU – pojasnila je premijerka Cvijanović.
Zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH Mirko Šarović, koji je proteklih mjeseci svim silama branio usvajanje mahanizma koordinacije na tajnoj sjednici Savjeta ministara, u emisiji jedne sarajevske televizije do detalja je opisao donošenje sporne odluke.
– Ništa nije bilo tajno. Možda je trebalo da budemo malo mudriji, ali šta je tu je – namjera je bila poštena. Pritisnuti rokovima za predaju aplikacije, usvojili smo ono što nije usaglašeno sa Vladom RS i onda dogovorili da Denis Zvizdić naknadno ode u Banjaluku sa Fadilom Novalićem i da tekst usaglase sa premijerkom Cvijanović – rekao je Šarović.
On je dodao da su se ministri u Savjetu ministara dogovorili da poslije objavljivanja dokumenta u Službenom glasniku BiH, za tako usvojen mehanizam koordinacije, kažu da će biti polazna osnova za usaglašavanje, jer bi svaka druga varijanta izazvala revolt u RS .
– Nismo to objavljivali, ali nismo ni krili, novinari su znali da smo usvojili taj tekst, ali su oni nazvali to tajnom sjednicom. To je bila javna sjednica, samo nismo objavljivali, ali kada smo objavili u Službenom glasniku, iako nije postignut dogovor Željke Cvijanović, Fadila Novalića i Denisa Zvizdića u konačnom tekstu, Dragan Čović je morao nešto da ponese u Brisel, da bi naša aplikacija bila prihvaćena. Jedini zlaz je bio da kaže da smo usvojili mehanizam koordinacije, iako smo svjesni koje sve rupe ima taj usvojeni dokument. Da nije rekao da smo to usvojili, vjerovatno bi mu poručili da ne dolazi. U Briselu su znali za naše trikove, ali su nam progledali kroz prste, jer je mehanizam koordinacije usvojen na nivou organa koji to treba da donese, iako nije usaglašen sa entitetima – pojasnio je Šarović.
Prvobitni dokument za koga su glasali Šarović, Crnadak i Mektić zasnovan je na uvođenju nove prakse u kojoj organi na nivou BiH definišu rješenja, koja se odnose na RS, sa tendencijom da ona za nju budu obavezujuća i bez konsultovanja njenih institucija.
– Mehanizam koordinacije kakav je prvobitno usvojen na tajnoj sjednici Savjeta ministara jeste prenos nadležnosti i pokušaj prekrajanja unutrašnje strukture BiH, gdje se u prvi plan pozicioniraju institucije BiH, a entiteti, u konkretnom slučaju Srpska, u potpunosti degradiraju i svode na tehnički aparat i “izvođače radova” po nalogu institucija BiH – rekla je Željka Cvijanović za “Narodne”.
Takva odluka bitno odudara od modela iz 2013. godine, na koji je saglasnost dala NSRS, a naknadno i Vlada FBiH i Savjet ministara.
– Hoću reći da su unakazili originalni koncept, trudeći se da nivo BiH, koji inače raspolaže sa manje od 20 odsto nadležnosti za proces integracija, učine komandujućim i naredbodavnim, umjesto da su obezbijedili sinergiju. RS koja praktično ima više od 70 odsto ustavnih ovlaštenja za provođenje evropskih obaveza, stavljena je u istu ravan sa deset federalnih kantona i Distriktom Brčko. Samo RS ima toliki kvantum nadležnosti, dok je to u FBiH manje, jer tamo imate značajan broj nadležnosti koje su podijeljene između entiteta i kantona. Zato su i odlučili da nas svedu na nivo kantona i distrikta, a sebi na nivou BiH “naduvaju mišiće” – rekla je Željka Cvijanović.
Narodne