To što su Bošnjaci, posebno SDA, najavili da će na referendum o Danu Republike Srpske 9. januara, odgovoriti referendumom iz BiH, samo je prazna priča, kojom na neki način pokušavaju da osujete naše namjere, istakao je u intervjuu za “Narodne” Radovan Višković, šef Kluba poslanika SNSD-a u Narodnoj skupštini Srpske.
On kaže da bošnjački poslanici u NSRS koriste sve mehanizme opstrukcije, ali da im to neće poći za rukom.
– Bošnjacima niko ne brani da održe taj referendum, jer to je i njihovo legalno pravo. Mi se ne obaziremo na to šta oni rade, jer nam je jasno kakav im je cilj. Koncentrišemo se na potrebne procedure, kako bismo uspješno obavili referendum, koji je planiran za 25. septembar – naveo je Višković.
NARODNE: Spominje se da bi taj eventualni referendum mogao uticati na ustavnu kompoziciju BiH?
VIŠKOVIĆ: Rekao sam nekoliko puta da sve što se radi u Sarajevu u suštini se radi protiv BiH. Ne mogu da shvatim da to političari tamo ne mogu da vide i razumiju. Jednostavno, BiH nije samo vlasništvo Bošnjaka, kako oni smatraju. BiH nije Sarajevo. Ima dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Ovdje sve treba da bude stvar konsenzusa, a ne preglasavanja. Bošnjaci su krivi što dolazi do referenduma, jer se zna kako je donesena odluka Ustavnog suda, ne preglasavanjem jednog naroda, već dva, sa sudijama iz reda bošnjačkog naroda i strancima. Prema tome, referendum u RS je odgovor na njihove poteze. Prinuđeni smo da reagujemo. U posljednjih mjesec dana intenzivirali su napade na RS. Tu je i Jukićeva odluka o popisu, kojom naprosto žele da na svaki mogući način prikažu da je BiH vlasništvo Bošnjaka i da ih ima više od 50 odsto. Slično je i sa MMF aranžmanom, adaptiranim sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju EU, mehanizam koordinacije i slično. Mnogo je ovdje prljavog veša i sve se radi ispod žita. Zbog takvog ponašanja i stavova, na našim prostorima se desio nesrećni građanski rat.
NARODNE: Da li održavanje referenduma može biti uvod za samostalnost RS?
VIŠKOVIĆ: Referendum je jedna od najvećih demokratskih instanci u jednoj zemlji. Najrazvijenija zemlja EU, Švajcarska, ima godišnje po pet referenduma. Tu se o svemu pitaju građani. Ovaj referendum kod nas nije usmjeren ni protiv koga, niti bilo čega. Mi naše građane pitamo, da li su za to da se i dalje 9. januar slavi kao Dan Republike. Proteklo je 20 godina od ratnih dešavanja, RS slavi svoj rođendan godinama i onda se neko sjetio nakon 25 godina da to ospori. Ovaj referendum neće uticati niti na BiH, a ni na njen dalji status. To nije referendum o otcjepljenju RS.
NARODNE: Koliko politika Sveza za promjene na nivou BiH ugrožava položaj RS?
VIŠKOVIĆ: Neki ljudi iz Saveza za promjene loše djelovanje Bošnjaka ili ne žele ili neće da vide, a možda i ne mogu. Ali moram reći da su, iako su u proteklih godinu i po imali žestoka lutanja, pojedinci se sabrali. U posljednje vrijeme iskorigovali su svoje stavove. Vidjeli su gdje to sve vodi, pa su sada počeli više da štite interese RS. Njihova želja za vlašću, koju nisu imali deset i više godina dovela ih je u poziciju da su odobravali neke stvari političkoj eliti iz Sarajeva, koje su išle na štetu RS. Čak u jednom trenutku se njihovo djelovanje okvalifikovalo kao izdaja. Vjerovatno ima tu još mnogo urađenih stvari za koje ne znamo, a koje će u narednom periodu isplivati. Međutim, važno je da su se neki sabrali, a ono što je vlast iz RS stalno govorila, pokazalo se da nije bilo samo puko politikanstvo. Najviše su svoje stavove korigovali političari iz PDP-a, prvenstveno srpski član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić, ali i ministar inostranih poslova Igor Crnadak. Ostali još uvijek nisu povukli ručnu.
NARODNE: Nakon svega što se u posljednje vrijeme događa, da li su Srbi ravnopravni u BiH?
VIŠKOVIĆ: Nisu. Mi na to ukazujemo već neko vrijeme. Dok je SNSD bio u zajedničkim institucijama BiH često smo našim koalicionim partnerima iz Federacije znali da kažemo ne, po cijenu da se blokira rad. Ako uzmete samo kolika je armija zaposlenih u tim institucijama. Pa ona prelazi 22 hiljade, to je više nego što je imala bivša Jugoslavija u svojoj administraciji. Ne vjerujem da u bh. institucijama ima zaposleno 30 odsto Srba, kako bi trebalo. Savez za promjene svojim dolaskom na vlast u Sarajevu, dozvolio je da se nacionalna struktura zanatno naruši.
NARODNE: Kako komentarišete rezultate popisa u BiH, objavljene bez saglasnosti RS?
VIŠKOVIĆ: U Jukićevoj odluci o popisu nije se uvažavalo mišljenje iz RS. Čak je bilo i prevare, jer su lideri nekih političkih partija iz Saveza za promjene javno rekli kako su imali sastanak početkom maja sa predstavnicima stranaka iz Federacije. Tada su, navodno, dogovorili da ta odluka neće biti objavljena i da će se prvo donijeti zakon… Međutim, prevareni su. Na silu je popis objavljen, a RS ga nikada neće priznati. Od momenta objavljivanja Zakona o popisu, u Federaciji su krenuli u kampanju. Dovodili su ljude koji ne žive u BiH, pa i primoravali da dođu da se popišu, jer ukoliko to ne učine, prijetili su da će im oduzeti državljanstvo, imovinu… Na silu su pokušali prikazati da Bošnjaka u BiH ima preko 50 odsto, a Srbe su sveli ispod 30 odsto. To je rađeno smišljeno. Objektivno, Bošnjaka nema više od 48 odsto, Srba ima 33, a Hrvata 15,43 odsto.
NARODNE: Kakve posljedice RS može očekivati zbog lažnih statističkih podataka?
VIŠKOVIĆ: Tačni podaci trebaju i RS i Federaciji. Na osnovu njih kroje se razne strategije, analize, donose se zakonska rješenja od obrazovanja, socijalne politike… Šta nama znači vještačko prikazivanje da nas negdje na nekom prostoru ima više od onog stvarnog broja? Sve to može da ima velike posljedice, jer ako nešto zasnivate na lažnom podatku, jasno je kakav je krajnji ishod-nikakav.