Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u finale olimpijskog turnira, prvi put od 1996. godine!

Tim Aleksandra Đorđevića, koji je pre 20 godina kao plejmejker predvodio nacionalni tim do finala u Atlanti, pregazio je u polufinalu najprijatnije iznenađenje turnira Australiju rezultatom 87:61!

SRBIJA – AUSTRALIJA 87:61 (16:5, 19:9, 31:24, 21:23)

SRBIJA: Teodosić 22, Simonović, Bogdanović 6, Marković 14, Kalinić 6, Nedović 1, Birčević, Raduljica 11, Jokić 9, Štimac 4, Jović 2, Mačvan 12.
AUSTRALIJA: Gulding, Mils 13, Bogut 4, Ingls 12, Delavedova 3, Brokhof 6, Berstou, Liš 3, Bejns 7, Andersen, Motum 13, Martin.

Srbija je odigrala daleko najbolji meč na turniru, što se logično poklopilo sa najboljom utakmicom kapitena Miloša Teodosića u Riju, pa su košarkaši doneli našem timu u Brazilu i sigurnu sedmu medalju.

Od starta se videlo da je plej CSKA rešen da odigra na svom nivou, pokrenuo je ekipu sa 6 od prvih 12 poena, ali Srbija je Australiju razbila pre svega fantastičnom timskom odbranom.

Trio Bogut, Delavedova, Mils u potpunosti je zaustavljen, Srbija je fantastično preuzimala, još jedan neverovatan meč odigrao je Stefan Marković, a uz to je i skok bio na našoj strani. Takva igra donela je samo 14 poena Australije na poluvremenu (35:14), a meč je definitivno prelomljen u trećoj četvrtini posle koje je naš tim imao 66:38.

srbija-australija (6)

Sredinom poslednje deonice bilo je i najvećih +31, pa je tim Aleksandra Đorđevića neočekivano lako stigao do drugog finala na poslednja tri velika takmičenja.

U borbi za zlato, kao i 2014. u Španiji, igraćemo protiv selekcije SAD (nedelja, 20.45h), koja je prethodno u prvom polufinalu pobedila Španiju sa 82:76. U utakmici u grupnoj fazi Srbija je bila blizu senzacije protiv SAD – 94:91.

Srbija je imala 13 skokova (43-30) i devet asistencija više od rivala (23-14). Miloš Teodosić završio je sa 22 poena (9-14) i 5 asistencija. Marković je dodao 14 poena, 5 asistencija i 3 skoka, Raduljica je uz 11 poena imao 6 skokova, a Mačvan 12 poena i 4 asistencije. U ekipi Australije po 13 poena ubacili su Motum i Mils, a Ingles je dodao 12.

srbija-australija (2)

Tok meča:

Sjajno je naša selekcija počela utakmicu, pre svega u odbrani. Ta odbrana donela je nekoliko lakih poena iz kontre i polukontre, pa je posle dva minuta i 14 sekundi selektor ‘Ozija’ morao da reaguje – 8:0.

Mils je trojkom iz ćoška postigao prve poene za Australiju, a pri rezultatu 10:3 Mačvan nije iskoristio čistu kontru.

Veoma važna stvar je bilo odlično otvaranje utakmice Miloša Teodosića koji je ubacio šest od prvih 12 poena naše ekipe – 12:3. Iako je Australija u prvih šest minuta ubacila samo pet poena, nismo to u dovoljnoj meri iskoristili zbog nekoliko ishitrenih napada.

Ipak, odbrana je fantastično funkcionisala, pa je posle prvih poena Jokića Srbija došla do prve dvocifrene prednosti – 16:5, rezultat kojim je i okončana prva deonica.

srbija-australija (4)

Druga deonica počela je promašenim zicerom Jokića, a odmah je na drugoj strani trojkom to kaznio Brekhof. Ingles je smanjio na 16:10, pa je Đorđević pozvao tajm-aut.

Srbija je dobro reagovala, Teodosić je ušpao i ubacio prvu trojku, a Mačvan je vratio dvocifrenu prednost – 21:10. Seriju Srbije produžio je raspoloženi Teodosić, ubacio je koš uz faul za najvećih 24:10 i već u prvih 13 minuta imao je 12 poena. Imali smo nekoliko napada pri tom rezultatu i prilika da se dodatno odlepimo, ali ih nismo iskoristili i Australija je smanjila na 24:12.

Usledio još jedan sjajan period u igri Srbije. Fantastična kretnja u odbrani i preuzimanje donosili su greške rivala i lake poene naše selekcije koja je pravila sve veću razliku – 33:14 u 19. minutu. Posle poena Bogdanovića Srbija je vodila 35:14 posle 20 minuta!

srbija-australija (5)

Australija je na startu drugog poluvremena pokušala da zaigra još agresivnije u odbrani i dođe do neke serije koja bi unervozila Srbiju.

Ipak, naša selekcija nije padala na to, a posle trojke Markovića (druga naša na utakmici), ponovo je bilo +21 (40:19).

Sve češće je Australija igrala presing po celom terenu u pokušaju da promeni tok utakmice, ali naša selekcija nije posustajala i posle poena fenomenalnog Markovića u 26. minutu bilo je i +23 (48:25). Usledila je i trojka Teodosića, potom i nameran faul nad Jokićem za 55:29.

srbija-australija (3)

Na sredini treće deonice izgledalo je kao i da su Australijanci odustali, a Marković je nastavio da ih teroriše, čak i u napadu – 66:38 posle 30 minuta. U poslednjoj deonici nije bilo nikakve dileme. Naša selekcija nije popuštala u odbrani, a u napadu je stizala i da zabavi publiku koja je uz ‘ole’ pozdravljala dodavanja i dobre poteze.

U poslednja četiri minuta Đorđević je ukazao priliku igračima koji nisu igrali osim Birčevića, a Australija je to iskoristila i spustila veliki deficit – 87:61.