Od 2005. godine novac u visini blizu pola miliona američkih dolara za izgradnju sportskog kompleksa na teritoriji Republike Srpske leži deponovan i još uvek nije napravljen ni prvi korak u realizaciji projekta za koji je Evropska fudbalska federacija (UEFA) odobrila namenska sredstva.

Zbog čega je to tako pokušao je da objasni Mile Kovačević, predsednik Fudbalskog saveza Republike Srpske koji je direktni posrednik u realizaciji ovog projekta, zajedno sa Fudbalskim savezom BiH na čijem računu i leži novac namenjen samo za ov priču i ne može da se upotrebi u druge svrhe.

-Imali smo niz razgovora u kojima smo tražili dogovor da konačno započnemo i završimo izgradnju dva terena, jednog sa veštačkog i jednog sa prirodnom travom, uz prateći objekat, ali nažalost novac još čeka da bude upotrebljen jer nismo uspeli da ubedimo naše sagovornike koliko je važan ovaj projekat. Da ovu priču izvedemo do kraja potrebna nam je saglasnost republičkih institucija i lokalnih zajednica, pre svega u dodeljivanju zemljišta na kojem bi se izgradio ovaj fudbalski kompleks, koji bi, uz određenja dalja ulaganja namenskih sredstava, mogao da preraste i u fudbalski kamp svih reprezentativnih selekcija Republike Srpske – istakao je Mile Kovačević, prvi čovek fudbala srpskog entiteta u dejtonskoj zemlji.

Ranijom odlukom bilo je odlučeno da se pomenuti tereni iz UEFA sredstava izgrade na teritoriji Područnog Fudbalskog saveza Banjaluka, međutim…

-Mnogo smo čekali, vreme prolazi, a stvari se ne pomeraju sa mrtve tačke. Po logici stvari, a i prirodno je bilo, da se ovaj projekat prvi ponudi našem najvećem gradu. Zato je delegacija našeg Saveza po ovom pitanju razgovarala sa prethodnim gradonačelnikom Banjaluke i njegovim najbližim saradnicima, ali nažalost dobili smo neverovatan odgovor koji nas je i te kako negativno iznenadio. Grad Banjaluka nam je, za ustupanje zemljišta, tražio sedam miliona maraka za prilazne puteve i urbanističko uređenje tog dela grada u kojem bi bili stancionirani pomenuti tereni. Budžet FS Republike Srpske na godišnjem nivou je nešto iznad 760.000 maraka i jasno je da mi taj novac nemamo, a i da imamo sami bi gradili, realizovali ovaj projekat, ne bi se nikome molili za ono što treba da bude od opšteg interesa. Nažalost, to u Gradu Banjaluci nisu prepoznali, imali su drugačiju računicu – dodao je Mile Kovačević.

Zbog svega toga Skupština Fudbalskog saveza Republike Srpske preinačila je odluku i pomenuti projekat, sigurno je, neće biti realizovan na teritoriji PFS Banjaluka.

-Videvši da bi na ovaj način mogli još više da se uvučemo u ćorsokak, delegati Skupštine našeg Saveza su doneli odluku da se pošalje pismo namere sa upitnikom na adrese ostalih šest područnih saveza, osim Banjaluke, koji su komponente FSRS, a koji su zainteresovani za realizaciju ovog projekta. Još uvek čekamo povratne informacije, ali mogu da kažem da ćemo vrlo brzo biti početku realizacije izgradnje dva terena. Već smo obavili i određene konsultacije sa pojedinim lokalnim zajednicama koje pokazuju interesovanje, videćemo. Ne bih dalje da bilo šta prejudiciram, ona lokalna zajednica i Područni savez koji budu dali podršku ostvarenju ovog projekta i ponudili određena rešenja, dobiće blagoslov Skupštine FS Republike Srpske – rekao je Mile Kovačević, predsednik FSRS.

Entitetski savez je sastavljen od sedam područja, pored Banjaluke tu su još: Prijedor, Gradiška, Doboj, Bijeljina, Istočno Sarajevo i Trebinje. Ko će od ovih gradova ustupiti zemljište za izgradnju terena iz UEFA projekta? Odgovor bi trebalo da donese 2017. godina.

Samo Srbi zatajili

Još jedan zanimljiv detalj istakao je predsednik FSRS Mile Kovačević vezano za ovaj UEFA projekat:

-BiH je dobila novac UEFA za tri projekta. Samo Republika Srpska nije realizovala projekat izgradnje terena i pratećeg objekta od namenskih sredstava iz Niona. Županijska komponenta je to završila u Orašju, stadionom „Goal“, a kantonalna komponenta svoja sredstva je uložila u izgradnju stadiona „Kamberovića polje“ u Zenici.

Sportski žurnal