Bodyguards protect Serbia's Prime Minister Aleksandar Vucic during unrest at a ceremony marking the 20th anniversary of the Srebrenica massacre, in Potocari, near Srebrenica, Bosnia and Herzegovina July 11, 2015. Vucic was forced to flee the ceremony on Saturday, when mourners hurled stones and bottles at him in what his government later described as an attempted assassination. Picture taken July 11, 2015. REUTERS/Ivan Sebalj/Avaz BOSNIA AND HERZEGOVINA OUT. NO COMMERCIAL OR EDITORIAL SALES IN BOSNIA AND HERZEGOVINA TPX IMAGES OF THE DAY

Na jednoj od fotografija koje je objavila Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) i pozvala građane da pomognu pri identifikaciji osoba koje se mogu dovesti u vezu sa napadom na  premijera Srbije Aleksandra Vučića, nalazi se Armin Šehomerović iz Srebrenice.

To je potvrdio policijski izvor, koji dodaje da su ovog Srebreničanina još davno identifikovali pripadnici MUP-a RS te protiv njega, i još pet lica, od čega su najmanje tri iz Tešnja, 1. aprila prošle godine podnijeli izvještaj tadašnjem Specijalnom tužilaštvu RS.

“Izvještaj je, osim protiv Šehomerovića, podnesen i protiv Muje Dizdarevića, Almira Merdića i Elvedina Himzića, svi iz Tešnja, kao i dva nepoznata počinioca”, otkriva izvor.

Iz MUP-a RS su, navodeći inicijale prijavljenih, naveli da je protiv njih izvještaj podnesen za podstrekavanje na teško ubistvo, ugrožavanje bezbjednosti, napad na službeno lice te izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje i netrpeljivosti, a na štetu Vučića i drugih. Zanimljivo je da SIPA tek sada, devet mjeseci nakon što je MUP RS podnio izvještaj, traži pomoć građana, a na fotografijama objavljuje i jedno lice koje je MUP RS već identifikovao.

Još je, svakako, simptomatičnije to što napad nije dobio očekivani epilog, a dogodio se još 11. jula 2015. godine u Potočarima, opština Srebrenica, na području gdje je održavana komemoracija “Srebrenica 2015″. Iz SIPA kažu da građani korisne informacije, između ostalog, mogu dostaviti lično ili najbližoj policijskoj stanici, kao i putem besplatne anonimne telefonske linije “Krimolovci”, na broj 080/020505.

“Apelujemo na građane da ne zloupotrijebe pomenuti broj pružanjem netačnih i neprovjerenih informacija”, navode iz SIPA. Međutim, zvanično je potvrđeno da je bilo i onih koji ovaj apel nisu shvatili pretjerano ozbiljno.

“SIPA je zaprimila određeni broj informacija u vezi sa pozivom za pomoć pri identifikaciji lica. Trenutno možemo reći da je određeni broj informacija odmah ocijenjen kao neozbiljan, dok su druge informacije u fazi obrade i procjene”, navode iz SIPA.

Sa druge strane, iz Tužilaštva BiH su kratko kazali da postoji predmet koji se odnosi na napad na Vučića u Potočarima, te da, baš kao što su novinari i navikli više informacija ili detalja ne mogu davati.

Premijer Srbije napadnut je na obilježavanju 20. godišnjice zločina u Srebrenici. Vučića je, prvo verbalno, a zatim i kamenicama, napala grupa ljudi, a od linča su ga spasili pripadnici Specijalne jedinice MUPa RS, koji su u civilu bili raspoređeni u masi. Podsjetimo, pripadnici SIPA privodili su u ljeto 2015. godine Merdića, Himzića i Dizdarevića, ali su oni nakon saslušanja pušteni na slobodu.

NN