Darko Stojanović iz prijedorskog naselja Urije vlasnik je oko 100 egzotičnih ptica i papagaja.
Amadine, zebe i atrilde, raznih sorti i boja, poreklom iz daleke severne Australije, deo su kolekcije prijedorskog zaljubljenika u egzotične ptice. Fascinantni cvrkuti, šire se dvorištem porodične kuće Stojanović.
Pravo je iznenađenje otkriti da iza snažnih cvrkuta stoje mala i nežna stvorenja. Raznim bojama okitile su svoje perje, od sive pa do jarko ljubičaste. Stojanović ih kupuje u Srbiji i Mađarskoj. Priča da često sedne u auto, odveze se do granice sa Mađarskom po neku od ovih lepotica, i odmah se vraća nazad u Prijedor.
– Pojedine amadine su veoma retke na ovim prostorima, a njihove sorte najlepše su od egzotičnih ptica i veoma su popularne u Americi – kaže Stojanović. Cena ptica je od 15 do 50 KM. Ulažem dosta u ptice, a nešto i prodam, niko se nije od toga obogatio, zadovljan sam kada sam na čistoj nuli – tvrdi on.
Svaki dan izdvoji oko tri sata kako bi svoje ljubimce nahranio i očistio njihove kaveze. Priznaje da su mu velika pomoć i podrška i ostali članovi porodice. Ljubav prema pticama nasledio je od predaka.
– Moj pokojni deda uzgajao je kanarince i egzotične ptice pa smo ih ja i brat uz njega zavoleli i ja evo već dve decenije gajim tu porodičnu tradiciju – kaže Darko.
Budući da su ptice iz toplijih krajeva, ne podnose temperaturu nižu od 10 stepeni. Zagrejavanje prostorije u kojoj su smeštene obavezno je u zimskim danima. Međutim, ovo godišnje doba ima i svojih prednosti. Budući da je zimi manje bakterija tada se i legu mali ptići.
– Godišnje imamo oko tri legla, jer se ptice ne smeju puno opteretiti zbog gubitka vitamina, a u svakom leglu bude do šest jaja – priča Stojanović.
Zanimljiv podatak je da se jaja svih sorti ptica stavljaju pod japanske galebiće, koje uzgajivači zovu dadiljama. I mužjaci i ženke dadilja leže na gnezdu do 14 dana.
Preporučuje svima koji imaju mogućnosti da se bave uzgajanjem ptica. Početnicima, koji nemaju mnogo iskustva, savetuje da nabave australijske zebe. Za papagaje kaže da su komercijalni i da ih najmlađi mogu sebi priuštiti.
Stojanović, često izlaže egzotične ptice na sajmovima po BiH i susednim zemljama. Član je prijedorskog Udruženja sitnih životinja „Golub“ i ornitološkog društva koje je nedavno osnovano u Banjaluci. Kaže da nikada nijedna ptica nije pobegla iz kaveza. Međutim, priseća se da je jedna celi dan letala po komšiluku, ali kada je izvidela situaciju sama se vratila u kavez.
Vlasnik je bradate agame
Pored egzotičnih ptica, Stojanović je vlasnik i bradate agame. Stojanović kaže da je cena ovog guštera iz Australije sa pratećom opremom, oko 100 evra.
U Prijedoru su trenutno samo tri ove tropske životinje. Hladno vreme ne podnose pa su najčešće u terarijumu ili uz prsa vlasnika.
EuroBlic