Slovački šef diplomatije Miroslav Lajčak izjavio je da su dve države Zapadnog Balkana pred raspadom, a mnogi su odmah prepoznali BiH kao jednu od njih.
On smatra da EU postaje sve manje ozbiljan sagovornik kada je reč o proširenju.
– Mislim da se visoka predstavnica vratila frustrirana s balkanskog puta – zaključio je on.
Dok Lajčak nije imenovao države kojima predviđa kraj, predsedavajuća Komisije za spoljne poslove PS BiH Dušanka Majkić smatra da „BiH i Makedonija verovatno pripadaju grupi u raspadu“.
– Svuda gori na Zapadnom Balkanu i svemu tome međunarodna zajednica solidno kumuje. Da su ostavili da narodi koji tu žive reše probleme, oni bi bili značajno pre rešeni nego kada su se oni upetljali – kaže Majkićeva.
Izjava Lajčaka dijametralno je suprotna od stavova Mogerinijeve, koja je u Sarajevu rekla da je BiH ostvarila „impresivan napredak“ u ispunjavanju evropskih obaveza. Majkićeva kaže da nije poznato na osnovu čega je Mogerinijeva davala takve ocene, ali – slično Lajčaku – tvrdi da se evropska predstavnica, po odlasku iz BiH, vratila korak unazad.
– Lajčak je bio visoki predstavnik, dobro govori naš jezik i poznaje prilike. Njegove stavove ne treba potceniti – zaključuje Majkićeva.
Inela Hadžić, ispred organizacije Sarajevski otvoreni centar, kaže da izjave dvoje evropskih zvaničnika stvaraju šizofrenu situaciju. Ona smatra da Mogerinijeva na nedokazanim osnovama govori o napretku BiH.
– Verujem da to radi s dobrom namerom, u smislu da tako želi da pomogne vraćanje BiH na evropski put. S druge strane, izjavu Lajčaka ne bih ni komentarisala u tom kontekstu. On je bio visoki predstavnik i nije za svog mandata ništa napravio niti je imao ideju kako bi BiH u tom trenutku trebalo da izgleda. Njegova izjava nije dobronamerna prema BiH. Umesto komentara po kojima se BiH možda nalazi pred raspadom, oni iz Brisela treba da ponude rešenja – kaže Hadžićeva.
Profesor međunarodnih odnosa Miloš Šolaja ne želi da pogađa na koje države je Lajčak mislio „jer je pitanje šta on smatra državom“.
– Mogerinijeva je dala mnogo realniju izjavu kada se vratila u Brisel, što govori da nije dobro razumela situaciju na terenu i da su je lokalni političari dovodili u zabludu. Mnogo puta sam rekao da ona džaba dolazi u BiH jer ništa neće postići. Zemlje bivše Jugoslavije su ostale u socijalizmu; samo su izmenjeni igrači i retorika. Daleko smo od EU, a izgleda da im to postaje jasno tek kada EU ulazi u svoju krizu oko puta kojim će ići dalje. BiH je zaglavila, kao i Makedonija i pregovori Beograda i Prištine, Kosovo pravi vojsku… Nosici procesa u BiH nisu spremni da idu ka smirivanju, a veliko je pitanje kome sve to odgovara – zaključuje Šolaja.
Od optimizma do zabrinutosti
Federika Mogerini je o stanju u regionu, po povratku u Brisel, ipak govorila sa manje optimizma. Ona je izjavila da se sa turneje vratila zabrinuta s obzirom na različite tenzije koje vladaju u zemljama ili među njima i da se „mir nikada ne sme uzeti zdravo za gotovo“.
– Postoji zabrinutost, duboka i ozbiljna, ali postoji i poverenje koje proizilazi iz toga da ne postoji druga sila koja ima toliki uticaj na zapadni Balan kao EU. Podelila sam to s ministrima; videćemo koliko je naša volja snažna – navela je Mogerinijeva.
EuroBlic