Na području Prijedora u toku 2016. godine nije evidentirano nijedno krivično djelo izazivanje nacionalne ili vjerske mržnje, razdora ili netrpeljivosti, dok su godinu ranije zabilježena tri takva djela, podaci su iz Akcionog plana prevencije incidenata i krivičnih djela počinjenih iz mržnje i predrasuda na području grada Prijedora od 2017. do 2021. godine.
U ovom dokumentu, koji je usvojen na posljednjem skupštinskom zasjedanju gradskog parlamenta, navedeno je da su u 2016. i 2015. zabilježena po tri prekršaja sa elementima nacionalne, rasne ili vjerske mržnje i netrpeljivosti, dok ih u prethodne tri godine nije bilo.
Ostali incidenti sa elementima nacionalne, rasne ili vjerske mržnje i netrpeljivosti u periodu od 2012. do 2016. nisu zabilježeni.
U realizaciju Akcionog plana uključeni su CJB Prijedor, Forum za bezbjednost zajednice, lokalna vlast, OEBS, Koalicija “Prva tolerancija” i druge nevladine, omladinske, humanitarne i sportske organizacije, mediji, škole, pravosuđe, kulturno-umjetnička društva, komunalna preduzeća, vjerske zajednice, privredna komora i političke partije.
“Opredjeljenje grada Prijedora da pristupi izradi i donošenju ovog plana proisteklo je iz aktivnog učešća gradske uprave i velikog broja organizacija civilnog društva iz Prijedora u projektu `Prevencija i borba protiv incidenata motivisanih predrasudama`, koji je uz pomoć OEBS-a realizovan u 15 opština i gradova BiH”, navodi se u ovom dokumentu.
Cilj OEBS-ovog projekta je da unaprijedi odgovore javnih zvaničnika i lokalnih vlasti i prevenciju incidenata motivisanih predrasudama i mržnjom, podržavajući ulogu civilnog društva u tom procesu.
Krivična djela, prekršaji i incidenti počinjeni iz mržnje i predrasuda imaju snažniji uticaj na žrtve nego druga krivična djela jer šalju negativnu poruku cijeloj zajednici kojoj ta žrtva pripada.
Najčešće su to oštećenja vjerskih objekata i nadgrobnih obilježja, uvredljivi grafiti, pristrasno, provokativno i neobjektivno izvještavanje medija o pojedinim događajima koje dovodi do podizanja tenzija, prenošenje tenzija sa viših nivoa vlasti na lokalni nivo, zloupotreba omladine, građana i udruženja građana u političke svrhe i govor mržnje na internetu.
Slijede uznemiravanje pojedinaca ili šire javnosti putem lažnih dojava, video klipova, telefonskih poziva, rasturanja letaka ili SMS poruka, stereotipi o drugima i drugačijima, politička netrpeljivost na lokalnom nivou, negativno rivalstvo između institucija, udruženja i škola i poistovjećivanje patriotizma sa nacional-šovinizmom kod mladih.