Ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović pozvao je Vladu Hrvatske da hitno obustavi sve aktivnosti na izgradnji Pelješkog mosta, ističući da postoje pravne smetnje za njegovu izgradnju.
Osmanović je uputio danas pismo hrvatskom ministru mora, transporta i infrastrukture Olegu Butkoviću u kojem ga, povodom najavljenog početka izgradnje Pelješkog mosta, obavještava o postojanju pravnih smjeti za izgradnju tog infrastrukturnog objekta.
U pismu se navodi da Ministarstvo civilnih poslova BiH pruža podršku radu Državne komisije za granicu BiH, te da postoje pravne smetnje za izgradnju Pelješkog mosta u smislu poštivanja relevantnih odredbi unutrašnjeg zakonodavstva BiH i međunarodnog prava.
Osmanović podsjeća da su Ugovor o državnoj granici između Hrvatske i BiH potpisali 30. jula 1999. godine predsjedavajući Predsjedništva BiH Alija Izetbegović i predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman, saopšteno je iz Ministarstva civilnih poslova BiH.
U pismu se navodi da je detaljan opis granice Državna komisija za granice BiH verifikovala i usvojila u julu 2004. godine, a Komisija za državnu granicu Hrvatske to isto je učinila u aprilu 2005. godine, nakon čega je Ugovor o državnoj granici između BiH i Hrvatske s graničnim dokumentima upućen u proceduru ratifikacije u obje zemlje, ali do danas nije, niti ima naznaka da će ikada biti ratifikovan.
“Pitanje valjanog okončanja procesa razgraničenja između BiH i Hrvatske u užem smislu u pogledu stupanja na pravnu snagu Ugovora o državnoj granici i pratećih graničnih dokumenata je neophodni prvi pravni uslov u skladu sa odredbama unutrašnjeg zakonodavstva BiH za gradnju bilo kakvih objekata u neposrednoj blizini državne granice, a što u konkretnom slučaju nije učinjeno”, naveo je Osmanović.
Osmanović ukazuje da ni u neophodnom širem smislu nije izvršeno razgraničenje između BiH i Hrvatske, a u pogledu dogovorenog obezbjeđenja minimuma prava za BiH koja ima svaka država koja izlazi na more u skladu s odredbama Konvencije UN o pravu mora.
On ističe da je to neophodni drugi pravni uslov za odlučivanje o tome gdje i kako se može graditi bilo šta “u okvirima neškodljivosti” prema pravima koja su zagarantovana važećim međunarodnim konvencijama, a kojima su pristupile i BiH i Hrvatska.
Osmanović je pozvao ministra Butkovića i Vladu Hrvatske da hitno obustave sve aktivnosti na izgradnji Pelješkog mosta, da hrvatske vlasti stupe u bilateralne pregovore sa nadležnim organima BiH da se na principima uzajamnog poštovanja i dobrih običaja okonča razgraničenje između dvije zemlje i ratifikuju bilateralni međunarodni ugovori.
“Ukoliko Vaše ministarstvo, odnosno nadležni organi i tijela Hrvatske, nastave da obavljaju aktivnosti u pogledu izgradnje Pelješkog mosta unilateralno, sa žaljenjem Vas moram obavijestiti da će Ministarstvo civilnih poslova BiH biti prinuđeno, u skladu sa svojim nadležnostima, da pokrene aktivnosti izlaska BiH iz Ugovora o državnoj granici između Hrvatske i BiH”, upozorio je Osmanović.
On je izrazio nadu da neće doći do narušavanja izuzetno dobrih prijateljskih odnosa između BiH i Hrvatske insistiranjem na unilateralnim rješenjima po pitanju razgraničenja na moru i izgradnjom objekata na međunarodnom plovnom putu koji spajaju BiH sa međunarodnim vodama.
Pismo Osmanovića o pravnim smetnjama za izgradnju Pelješkog mosta upućeno je i na adrese predsjednika Evropske komisije Žan Klod Јunkera, visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Federike Mogerini, evropskog komesara za proširenje Јohanesa Hana, visokog predstavnika u BiH Valentina Incka i šefa Delegacije EU u BiH Lars-Gunara Vigemarka.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković izjavio je 14. avgusta da će biti nastavljen projekat izgradnje Pelješkog mosta koji je strateški za Hrvatsku i za čiju realizaciju je obezbijeđeno 357 miliona evra.
Izvor: Srna/RTRS