Video spot je od velike važnosti u muzici danas. Prosto, konzumira se uz muziku kao piće uz klopu. To se danas tako radi. Morate biti na mreži, jer ko nije na mreži, od života beži, kaže Bojan Slačala.
Bas gitarista benda “Artan Lili” jedne od najboljih i najpopopularnijih rokenrol grupa u regionu sumirao je za “Euroblic” utiske o poslednja dva koncerta benda u Banjaluci i Prijedoru, prepoznatljivu estetiku njihovih video spotova, rad na novom albumi i promene u bendu.
Iza vas su dve svirke u Banjaluci i Prijedoru, koliko ste zadovoljni rekacijama publike, pre svega na nove pesme, te posebno u svetlu svirke u Prijedoru, gde ti nisi običan gost.
– Bilo je više nego uspešno, ovog puta su to bili relativno mali prostori za naš adekvatan nastup, ali sve je prošlo uz dobru saradnju sa organizatorima jer je interesovanje za naš nastup bilo baš veliko. Publika je dominirala sa pevanjem, pogotovo u Prijedoru, ali to je i moj rodni grad pa me ne čudi.
Koliko vam je pored muzike bitan vizuelni efekat koji se vezuje uz vaš bend, jer ste postali u regionu prepoznatljivi po sjajno snimljenim spotovima?
– Video je od velike važnosti u muzici danas. Prosto, konzumira se uz muziku kao piće uz klopu. To se danas tako radi. Morate biti na mreži, jer ko nije na mreži od života beži!
Čija je ideja za fenomenalni spot za pesmu “Nije svejedno” režisera Staše Tomić ili nekog iz benda?
– Naše saradnje, a evo to je već peti put da sarađujemo sa Stašom, obiluju zajedničkim koncipiranjem, mozganjem i promišljanjem. Tako je bilo i ovog puta s tim da je finalnu odluku da se snima spot iz jednog kadra doneo upravo on, nasred snimanja. Spektakl. Mi smo to podržali, evo, novi spot je pred vama, uživajte!
Zanimljivo je da Artan Lili sjajno funkcionišu sa publikom na principu “singl-koncerti”, da li je to iz tvog ugla korak napred prema što direktnijoj komunikaciji umetnika i publike, ili je posledica odsustva ozbiljne muzičke industrije kod nas?
– Mislim da prvo poteže drugo. Zašto mi svako malo plasiramo novi singl-spot? Pa jednostavno, morate biti sveprisutni danas, kad se sve tako lako zaboravlja. Prosto, takva je zakonitost. Mozgovi dece više ne pamte, ili sve manje pamte. Ljudske glave postaju protočni bojleri kroz koje samo struje informacije bez zadržavanja. Zašto npr. da neko dete bespotrebno pamti istorijske podatke, kada svi oni mogu da se nađu na netu!? Oni to shvataju i bolje koriste današnju situaciju i uređaje od drugih. Ja ih potpuno razumem i podržavam, jedino me malo brine što mozak mora da se razvija, a najbolje se razvija pamćenjem. Biće zanimljivo videti šta će se sve dešavati u budućnosti. Šteta samo što je život tako kratak.
Koliko je problem seriju odličnih singlova povezati u albumsku celinu pošto izlaze u dužem period rada?
– To je nesvakidašnji osećaj, kad vam se objavljivanje i promocija jednog albuma proteže na 3, 4 godine… Meni se dopada što se vidi ta geneza od prve do poslednje napravljene pesme kad to pustite na ploči par godina vam proleti za 45 minuta. Što se tiče objavljivanja, drugi album ćemo sigurno kompletirati 2018. godine.
Kako u tvom slučaju izgleda uskakanje iz jedne kože u drugu, kada je u pitanju sviranje sa „Artan Lili“ i „Štugart online“?
– Sve ima svoje, meni je lepo! To su sitne, ali meni značajne razlike u zadovoljstvima.
Imali ste posle dugo vremena personalnu promenu, tu je novi gitarista Ivan Skopulovič, kako je prošlo uklapanje sa ostatkom ekipe.
– Genijalno. Ika je svojevremeno bio uz bend. Od početka je pratio naš rad, učestvovao na snimanju prvog albuma, tako da se lako uklopio, na naše i njegovo zadovoljstvo. Uživamo radeći ponovo zajedno.
Individualna angažovanost je sve
Da li je individualna angažovanost jedino što izdvaja umetnika u dobu globalne uniformisanosti muzike i kulture?
– Individualna angažovanost je sve. Da nema tog ličnog samopokretačkog impulsa, ne bi bilo ničega. Na tome je oduvek počivala kultura i umetnost. Tek onda dolazimo do problematike da li nešto ima umetničku vrednost ili je kič, a mi smo daleko od te priče. Nažalost, danas je vrlo malo onih koji su spremni da plate cenu bavljenja umetnošću.
EuroBlic