Što više, Moskva tvrdi da centar u Nišu služi samo za gašenje požara, na Zapadu se rasplamsavaju sumnje da Kremlj tako želi da utiče na prilike na Balkanu.

Kako piše Dojče vele, ruski šef diplomatije Sergej Lavrov je na pitanje da prokomentariše američke optužbe oko uloge Rusije u jugoistočnoj Evropi ironično rekao da “Rusija nije okrivljena samo za Balkan, već i za uplitanje u Meksiko, a vjeruje i još ponegdje”.

Objašnjavajući koja je konkretno uloga Moskve na Balkanu, Lavrov je na konferenciji za novinare u sjedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku rekao da su balkanske države “tradicionalni i bliski prijatelji” Rusije, jer, kako je naglasio, neke od njih s Rusima dijele i istu religiju.

– Јa ne vidim nijednu drugu ulogu – rekao je šef ruske diplomatije.

Ipak, Amerikanci ruski angažman na Balkanu posmatraju u drugom kontekstu, posebno kad je riječ o geostrategiji. Zato sve češće Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu doživljavaju kao neprihvatljivo vojno prisustvo nadomak osjetljivih granica NATO.

Ta zabrinutost kulminirala je sredinom prošle, 2017. godine, kada je pomoćnik zamenika američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Hojt Brajan Јi, zadužen i za Zapadni Balkan, u Kongresu izjavio da SAD nisu toliko zabrinute šta ruska baza nadomak Kosova predstavlja danas, ali jesu “šta bi ona mogla da postane” sutra, ako Rusija dobije ono što traži od Srbije – neku vrstu specijalnog, zaštićenog statusa, uključujući i diplomatski imunitet za svoj personal u Nišu.

Ministar spoljnih poslova Rusije u nastavku je prokomentarisao rad baze u Nišu. On je podsjetio da je taj centar obezbijedio pomoć mnogim zemljama, “ne samo u Srbiji, već i Crnoj Gori i, čak još i više, prema zapadu”.

– Mislim da tamo radi osam Rusa i deset Srba. Oni vrše monitoring stanja kada je riječ o iznenadnim situacijama i kad su u pitanju katastrofe ili prirodne nepogode. Pomažu da se to ublaži, gase požare i šalju tamo specijalnu avijaciju. I pored toga, američki ambasador u Beogradu javno je zatražio od rukovodstva Srbije da ne potpišu nikakav ugovor o imunitetu osoblju tog centra. Tražio je to javno, jer je, navodno, taj centar špijunsko gnijezdo – rekao je Lavrov.

U tom kontekstu, Lavrov je primijetio da se, kada državljani drugih članica NATO obavljajući zajedničke vježbe u Srbiji traže takvu zaštitu i imunitet, “to uopšte ne dovodi u pitanje.“

Obrazlažući dalje ulogu Rusije na Balkanu, ministar Lavrov ocenjuje da se Rusija “okrivljuje svuda“, a što se Srbije tiče, “ona (Srbija) se okrivljuje za sve što se dešava na Balkanu”.

– Evo, Crna Gora je (tek) sada prestala da spominje ruski trag u događajima oko kojih su bili toliko verbalno zabrinuti (pokušaj navodnog državnog udara i atentata na Mila Đukanovića prošle godine za šta se sumnjiče državljani Rusije i Srbije, prim.aut). Ipak, vjerujem da će doći do otrežnjenja – rekao je Lavrov ne nudeći više detalja o događajima u kojima su u Podgorici već utvrđene i neke sudske činjenice.

Izvor: Dojče vele