“Verujem da su kod svih porodica pare najveći problem, jer nemaju toliku mogućnost da štede”, “Siguran posao, prava žena, dovoljno je”, “Država bi trebalo više da pomaže kod rođenja prvog deteta i upisa u vrtić” najčešći su odgovori građana na pitanje šta bi ih motivisalo da zasnuju ili prošire porodicu. Mišljenja da su za bebu neophodni samo ljubav i briga ima, ali su u manjini.

Ovo pitanje u žiži je domaće javnosti već godinama, država upozorava na drastičan pad nataliteta i prave se alarmanten projekcije o tome koliko će nas biti za 50, 100 godina, odnosno koliko će nas malo biti. Ali, u poslednje vreme o tome se najviše priča nakon što su Ministarstvo kulture i Savet za populacionu politiku izabrali slogane u kampanji koja bi trebalo da podstakne rađanje u Srbiji, što je pokrenulo žustru raspravu na temu njihove delotvornosti, pa i same svrhe.

Reporteri “Blica” su zato pitali građane šta bi njih lično podstaklo na dobijanje prinove, a evo šta su nam oni odgovorili.

Poruke ispitanika gotovo su se u potpunosti poklapale sa brojnim komentarima na tekstove o izradi slogana koji bi bio korišćen u kampanji za promociju mera populacione politike objavljene na sajtu “Blica”. Pitanje finansijske i socijalne sigurnosti i dalje je prvo na listi prioriteta.

Šta više, građani su takve odgovore davali i pre šest meseci kada je “Blic” napravio anketu na tu temu.

Skoro polovina građana tada je na pitanje “Zbog čega odlažete ili ste odustali od proširenja porodice?” odgovorila da nisu sigurni da će moći da obezbede pristojan život porodici, jer je za to potrebno mnogo novca, dok se skoro 30 odsto njih požalilo na pitanje sigurnog posla. Više o tome možete pročitati u posebnoj vesti.

Prema poslednjim podacima iz decembra prošle godine, prosečna plata u Beogradu iznosila je 580, u Vojvodini 465, a na jugu Srbije 380 evra.

Imajući u vidu ekonomsku sliku zemlje, premijerka Ana Brnabić i sama je istakla da slogani ne mogu da podstaknu povećanje nataliteta, već da je važno na koji način država u praksi pomaže trudnicama i majkama.

Ovo je naročito važno imajući u vidu da Srbija ima negativan natalitet već 25 godina, a svake godine u proseku izgubi oko 35.000 stanovnika. Održavajući ovaj tempo, prema procenama stručnjaka, naša zemlja 2041. godine imaće oko 6,5 miliona stanovnika.

Međutim, čak i da se sve to skloni na stranu, šta sa ljudima koji jednostavno ne žele da imaju dete?Pitanje potomstva je vrlo intimno, pa i uprkos tome reći otvoreno da ne želite decu može proizvesti različitine negativne reakcije okoline.

Prema mišljenjima psihologa, većina ljudi se odlučuje da ima decu i to se smatra razvojnim zadatkom odraslog doba u okviru najznačajnijih psiholoških teorija o razvoju. Ipak, postoje i oni koji su manje tolerantni na različitost, pa kod njih izbor neke osobe da nema decu može da izazove nerazumevanje i osuđivanje, a kritike mahom proizilaze iz toga što mnogi osećaju da život bez dece, kao izbor, nije u skladu sa vladajućim sistemom vrednosti.

Blic