Đurđevi stupovi, Crna reka, Hram Hrista Spasitelja, Ostrog, Ždrebaonik, Morača… svaka svetinja po jedna priča i po jedan blagoslov donet sa pokloničkog putovanja. Kako ćemo poštovati i razumeti tuđu veru ako ne poštujemo ili ne poznajemo svoju…
Kakve god da su priče o pokloničkim putovanjima, postoji univerzalno pravilo da treba krenuti čistog srca, sa puno ljubavi i poštovanja. A ko je pravi a ko lažni vernik, ne treba razmišljati o tome, poručuju sveštenici i monasi – neka se svako trudi da bude što bolji i postupa čista srca. U svetinjama niko ne traži da bilo ko ostavlja novac, već to vernici i posetioci čine po svojoj želji. Cena suvenira varira i prilagođena je svačijem džepu. Što se oblačenja tiče, poželjno je ispoštovati pravilo da žena treba da prekrije kosu maramom i obuče dugačku suknju…
U zavisnosti od gužve i posećenosti manastira, zavisi da li će iguman ili monah posvetiti pažnju verniku, važno je da vernik zna kuda, kome i zašto ide, a ne da li će ga neko tamo dočekati.
Zvono traži donatora
Krenuvši iz Niša ka Ostrogu, svratili smo najpre do Novog Pazara, tačnije do Starog Rasa i Đurđevih stupova koji se uzdižu sa pošumljenog brda. Zadužbina Stefana Nemanje posvećena Svetom Đorđu još čeka na obnovu, a čim zakoračite u dvorište, sa leve strane čeka veliko zvono sa transparentom “ovo zvono traži donatora”. Da li će donator doći, o tome niko ne govori. Sa desne strane nalazi se suvenirnica i sveće sa cenama, sve je otvoreno i ostavljeno na poverenje vernicima koji se sami mogu poslužiti i ostaviti novac za kupljene stvari, dok je cena istaknuta na svakom artiklu. Iguman ljubazno dočekuje goste i drži besedu.
Iz Stupova smo krenuli ka manastiru Crna reka u selu Ribarići, koje nazivaju i malim Ostrogom. Krivudav put uzbrdo vodi do predivnog manastira i ljubaznog i vrednog bratstva. Sve je čisto i mirno. Dočekani lepo sa puno ljubavi i poštovanja poklonili smo se moštima Svetog Petra Koriškog ispod čijih moštiju se nalazi krevet. Kažu, ko tu zaspi – ozdraviće. Manastir je u kamenu, do njega vodi drveni mostić i potiče iz trinaestog veka, kada je sagrađena omanja crkva posvećena svetom Arhangelu Mihailu u velikoj pećini iznad korita Crne reke. Prema predanju, u petnaestom veku u manastiru je živeo podvižnik Sveti Joanikije Devički.
Dolazak u Ostrog
Dalje put nas je poveo ka Podgorici, do velelepnog Hrama Hristovog Vaskrsenja. Odatle smo krenuli ka Ostrogu, gde smo stigli u večernjim satima. Oko 250 vernika te noći boravilo je u konaku Gornjeg manastira. Tokom leta noći pod Ostrogom su praktičnije, onaj ko želi da noći u Gornjem manastiru to može učiniti na prostirkama ispred manastira pod vedrim nebom. Tokom zime u konaku Gornjeg manastira može biti smešten samo određeni broj ljudi, oko 250, dok je spavanje u hodniku zabranjeno. Svaki vernik koji dođe pod Ostrog dolazi sa velikim poštovanjem, a odlazi sa olakšanjem i blagoslovom.
Ujutru vernike budi zvono, otvaraju se vrata i vernici mogu da čekaju red da se poklone Svetom Vasiliju. Služba se održava rano ujutru, oni koji su spremni pričešćuju se, a tom prilikom ukoliko neko ponese darove, vunene čarape koje su namenjene svecu, ili ulje, šećer, brašno, kafu, ili bilo šta namenjeno bratstvu, može ostaviti u veliku korpu koja je namenjena za to. Do sveca se dolazi mirno, jedan po jedan. Nakon poklonjenja, ukoliko neko želi može ostaviti prilog, a ako neko zatraži da mu se očita molitva pored kivota, to i dobije od prisutnog monaha koji sedi pored moštiju.
Prema rečima brojnih vernika na Ostrogu su se događala mnoga čuda, ali svako ko je došao osetio je energiju kakva se retko gde oseti. Odatle se čovek vraća isceljen i pun snage i elana. Velika svetinja kojoj pritiču mnogi bez obzira koje vere bili. Mnogi su svedočili raznim čudima…
Posle službe i trgovine u suvenirnici u Gornjem manastiru, vernici odlaze do Donjeg manastira. Oni koji borave tamo i koji rade su veoma ljubazni i raduju se svakom gostu.
Manastir Morača
Na 17. kilometru od Ostroga u mestu Sekulići pored Danilovgrada nalazi se manastir Ždrebaonik sa divno uređenim vrtom. Manastir je sagrađen 1818. godine, a posvećen je Svetom arhangelu Mihailu. Tu su pohranjene mošti Svetog Arsenija Sremca, naslednika Svetog Save, i deo moštiju Svete Fevronije. Od 1991. godine manastir je postao ženski.
Odatle smo krenuli u manastir Moraču, jedan od najmonumentalnijih srpskih srednjovekovnih spomenika. Podignut je u proširenom delu kanjona na desnoj obali Morače, a hram je podigao 1252. godine sin kralja Vukana, Stefan, a unuk Nemanjin. Manastirski kompleks se sastoji od saborne crkve Uspenja Bogorodice, male crkve Svetoga Nikole i zgrade konaka. Ljubazni domaćini manastira dočekuju posetioce i veoma su raspoloženi za priču. U sabornoj crkvi nalazi se freska “Gavran hrani proroka Iliju”, koja potiče iz 13. veka koja je na svetskoj izložbi u Parizu, 1952. godine, proglašena za drugu najlepšu na planeti.
Bar jednom godišnje
Igumani, monasi, sveštenici kažu da bi čovek trebalo bar jednom godišnje da poseti neku od svetinja u Srbiji i Crnoj Gori. Svako živo biće na planeti ima bar poneki problem, neko veći, neko manji, u manastirima se oni ne rešavaju, već se pronalazi duševni mir i snaga za borbu za bolje sutra…
Blic