Srpski fudbalski korpus u „Dejtonskoj zemlji” ima takvu autonomnost i integritet, mogućnost odlučivanja, ili bar „trgovine i pregovaranja”, ali uvek je dovoljan sam sebi, da bio sve odluke na „krovnom” nivou uvek bile donošene na štetu klubova, Saveza iz Banjaluke i Republike Srpske, zavisno od situacije do situacije.
Ujedinjenost muslimana oko Sarajeva i „nacionalnih interesa” i zajedništvo nekadašnje Herceg-Bosne bili su primeri na kojima se dosta toga moglo da nauči u prošlosti, ali zaključci doneseni na platformi „srpski interesi” koji su poneti ka Sarajevu i zajedničkim fudbalskim forumima, uglavnom su se gubili, negde na putovanju, da li u Lašvanskoj dolini ili tamo negde oko Nemile, između Doboja i Zenice iz pravca Krajine, odnosno oko Olova ili Kladnja kada se krene iz Semberije…
Fudbalski klub Borac ponovo je užario udobne fotelje srpskih članova Izvršnog odbora Fudbalskog saveza BiH koje su do sada bile bezbrižne i čvrste, s kojima se sedalo i u avione na putu oko sveta sa ličnim zadovoljstvima. Tako je malo zaljuljanu stolicu, verovatno u avionskim turbulencijama na letu iz Južne Koreje, preko Dohe, do Sarajeva brže bolje pokušao da primiri potpredsednik zajedničkog Saveza iz Republike Srpske Milorad Sofrenić.
Ponovo je nekadašnji sudija iz Bijeljine dao sebi za pravo da preuzme ulogu portparola Slavice Pecikoze i stavio se u prvi plan ispred prvopozvanog i najodgovornijeg, predsednika Elvedina Begića, da obrazloži „slučaj Borac”. I tako reče sledeće:
– FS BiH ima više od deset komisija, a jedino su Prvostepena i Drugostepena komisija za licenciranje pod direktnom ingerencijom UEFA. Savez ne može, niti sme bilo šta da menja, uradi ili interveniše u smislu pogrešnih ili netačnih parametara, pogotovo finansijskog prikazivanja u knjigama. Nema tog pojedinca koji bi na sebe prihvatio da pobije argumente. Izvršni odbor FS BiH teoretski, dakle, može preinačiti neke odluke, ali se to u ovom slučaju sigurno neće desiti. To bi automatski značilo sankcije za Savez i to su stvari sa kojima se niko ne sme igrati. Borac je imao sasvim dovoljno vremena da reši svoje probleme, a oni nisu pokazali gotovo nikakav angažman po tom pitanju – istakao je Milorad Sofrenić, jedan od petorice srpskih članova u Izvršnom odboru FS BiH.
Ponovo Sofrenić zaboravlja ko ga je delegirao i otkud dolazi, što nije prvi put, a Izvršni odbor FS BiH može da donese bilo kakvu odluku, tročetvrtinski, pogotovo oko statusa klubova, sistema takmičenja, biranja selektora… Međutim, Sofrenić izgleda nije „u tom filmu” zaštite interesa fudbala Republike Srpske i njenog najpoznatijeg i najvećeg kluba – Borca. A u prethodne dve godine „kroz prste” se gledalo Čeliku iz Zenice i tuzlanskoj Slobodi.
Kulina: Glasaću za Borac!
Član Izvršnog odbora FS BiH iz Istočnog Sarajeva Dragan Kulina je na pitanje da li će glasati za Borac da ostane premijerligaš, rekao:
– Ukoliko se žalba Borca bude pojavila pred Izvršnim odborom FS BiH, ja nemam nikakvu dilemu. Podržaću ekipu iz Banjaluke i glasaću za nju. Bio sam predsednik kluba, znam kako je obezbeđivati sredstva za funkcionisanje i moj glas će ići u korist Borca. Svi vrlo dobro znamo šta znači Borac na ovim prostorima, pogotovo u Republici Srpskoj.
Da srpski potpredsednik FS BiH i ne poznaje toliko akte Saveza potvrđuje i izjava predsednika Fudbalskog saveza Republike Srpske Mile Kovačevića koji razmišlja drugačije, još jednom pokazujući „srpsko nejedinstvo” u „krovnom” Savezu. Njegova izjava ustvari govori i još jednu porazniju činjenicu – predsednik FSRS „nema pod kontrolom” srpske delegate u Sarajevu za mogućnost donošenja nove odluke u odnosu na onu Drugostepene komisije za licenciranje koja je izbacila Banjalučane iz Premijer lige BiH.
– Ni Milorad Sofrenić ne zna pravu terminologiju, mada ne verujem da je to rekao. Za novu odluku je potrebno dvanaest ruku. Pet srpskih predstavnika je u Izvršnom odboru FS BiH i podrazumeva se da ćemo svi glasati za to, a kako će drugi glasati, to ne znam. Doduše, mogu sigurno samo za sebe da garantujem i malo za predstavnike iz Republike Srpske. Mislim da bi trebali svi da podržimo Borac. Ali nedostaje sedam ruku jer nova odluka može biti donesena samo sa dvanaest glasova. Ipak, treba sačekati sednicu Izvršnog odbora 19. juna da bi se donela bilo kakva ozbiljna kvalifikacija. Govorim o realnom stanju. Odluka Drugostepene komisije FS BiH je konačna i potrebna je nova odluka koja bi promenila sadašnje stanje. A za to, ponavljam, treba dvanaest glasova, Republika Srpska ima pet – objasnio je Mile Kovačević, prvi čovek FSRS.
„Srpski korpus” je prilikom izbora selektora „A” reprezentacije BiH i naslednika Mehmeda Baždarevića stavio „veto” na izbor Mehe Kodre zbog vređanja i rušenja Saveza BiH 2008. godine i predložio, prvi put u istoriji zajedničkog Saveza, svog kandidata Roberta Prosinečkog koji je i prošao. Da li će Srbi iz Izvršnog odbora FS BiH ponovo staviti „veto” kako bi spasili Borac i zadržali ga u Premijer ligi BiH ostaje da se vidi na sastanku zakazanom za 19. jun.
Da bi to uradili srpski delegati četvorica od petorice treba da budu protiv odluke Drugostepene komisije za licenciranje, a koliko god njih izda „interese” potrebno je toliko ruku od muslimana ili Hrvata da budu uz Borac. Da li se potpredsednik FS BiH Milorad Sofrenić već javno izjasnio, ili je još opijen retkim vazduhom iz od velikog broja avionskih putovanja o trošku Saveza čiji je visoki funkcioner?
Sportski žurnal/Slavko Basara