Nizom manifestacija Crna Gora proslavlja 85. rođendan jedrenjaka “Jadran”, najlepšeg i najvrednijeg broda Mornarice Vojske Crne Gore. Ali, osim što je ploveći spomenik jednog vremena i pomorske tradicije na ovim prostorima, vlasništvo nad školskim brodom je predmet spora Hrvatske i Crne Gore koji traje još od vremena raspada bivše Jugoslavije, a čije se rješenje još ne nazire.

Jedrenjak “Jadran” je u “službu stupio 19. avgusta 1933. kada je zvanično upisan u Flotnu listu tadašnje Kraljevske mornarice Jugoslavije. Izgrađen je u Hamburgu u Njemačkoj, a do danas su se na njemu obučile i školovale brojne generacije pomorskih oficira na prostoru bivše Jugoslavije, piše Radio Slobodna Evropa.

Upravo je juče zbog njega izbio diplomatski skandal, kada je hrvatska pop pjevačica Ivana Vrdoljak -Vanna, iznenada je otkazala koncert koji je trebalo da održi u Tivtu, na palubi upravo jedrilice “Jadran”.

Hrvatski mediji objavili su informaciju da se Vanna, „ni krivi ni dužna, našla u središtu diplomatskog incidenta između Hrvatske i Crne Gore”, jer zvanični Zagreb vrši pojačan međunarodni pritisak na Podgoricu da se Hrvatskoj “vrati brod koji je 1991 JNA otela iz Splita”.

Za crnogorsku mornaricu i Vojsku Crne Gore stvari su više nego jasne – školski brod “Jadran” je dio crnogorske flote i služi za obuku pomorskog kadra , kaže u izjavi za Radio Slobodna Evropa komandant Mornarice Vojske Crne Gore, kapetan bojnog broda, Vesko Tomanović.

– Kao što znate, školski brod “Jadran” je u flotnoj listi brodova Mornarice Crne Gore. To je brod koji je vlasništvo Crne Gore i on se nalazi u organizacijsko formacijskoj strukturi Mornarice Crne Gore – navodi Tomanović.

– Mornarica Crne Gore nije upoznata o bilo kakvim međudržavnim razgovorima između Crne Gore i Republike Hrvatske što se tiče školskog broda “Jadran” – kaže Tomanović.

Iz crnogorskog Ministarstva odbrane i ranije su bili eksplicitni da je “Jadran” crnogorski, da neće dozvoliti da ovaj brod bude tačka sporenja dve države, ali da će štititi sopstvene interese.

Još od raspada bivše države i pokretanja sukcesije između država nastalih njenim raspadom, Hrvatska od Crne Gore potražuje školski brod “Jadran” jer smatra da ima pravo nad jedrenjakom na osnovu činjenice da je brod, koji je bio u sastavu Ratne mornarice bivše JNA, svoju bazu imao u ratnoj luci “Lora” u Splitu.

Međutim, kako je nakon izbijanja rata između svih republika bivše Jugoslavije postignut dogovor da se sve naoružanje i vojne instalacije, koje su se na početku sukoba našle na teritoriji pojedinih republika, mogu smatrati i vlasništvom tih republika, tako je i školski brod “Jadran”, koji se u tom trenutku zatekao na remontu u tivatskom “Arsenalu”, ostao u posjedu Crne Gore.

Ali, da Hrvatska ne odustaje od zahtjeva da “Jadran” pređe u njeno vlasništvo pokazala je i protestna nota zvaničnog Zagreba vlastima Crne Gore i Malte u maju ove godine, kada je jedrenjak bio na krstarenju na relaciji Tivat-Valeta-Tivat. Naime, Hrvatska je od Malte diplomatskim putem zatraženo da otkaže gostoprimstvo “Jadranu” i njegovoj posadi”, što se , međutim nije dogodilo.

Novinar riječkog “Novog lista” Luko Brailo za RSE kaže da se ta tema u hrvatskim medijima pojavljuje povremeno i podsjeća da tamošnja javnost na jedrenjak “Jadran” gleda kao na plovilo koje pripada Hrvatskoj.

– Ta tema se pojavi s vremena na vrijeme, ali nije da je nešto posebno i često prisutna u medijima. Za taj problem ovdašnja javnost i zna jedino preko medija iako je svojevremeno djelovalo jedno udruženje iz Splita koja je okupljala ljude koji su nekada službovali na tom brodu. Ovdje se inače na “Jadran” gleda kao na brod koji pripada Hrvatskoj koji je odvezen tamo i da bi tu trebalo pronaći neki dogovor. Jedno vrijeme se pominjalo da bi bio moguć neki dogovor o zajedničkom korišćenju ali na tome se ostalo – pojašnjava Brailo.

Srpskainfo