Zapadne sile poslale su diplomatskim kanalima ponudu predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću po kojoj bi on trebalo da pristane na nastavak dijaloga u Briselu, čak i ako Priština ne povuče suludu odluku o povećanju carina za robu iz centralne Srbije, a zauzvrat bi Srbiji u decembru bila otvorena tri poglavlja u pregovorima za pristup Evropskoj uniji, pišu beogradske Večernje novosti.
Vučić, međutim, nije ni razmatrao aranžman niti će ga prihvatiti, saznaju Novosti. Ovakvu ponudu u Beogradu smatraju apsurdnom jer je uvođem taksa na proizvode iz centralne Srbije Priština pogazila CEFTA sporazum, u koji su ugrađeni neki od temeljnih principa EU, a koje sada gazi upravo Brisel.
List navodi na najnovija “šargarepa” Zapada i ne treba da čudi, jer za ostvarivanje cilja aktuelne evropske administracije – da se do rješenja za kosovsko pitanje dođe do isteka njihovog mandata – ostaje sve manje vremena. I sama visoka predstavnica EU i posrednica u dijalogu Federika Mogerini je rekla da bi voljela da se dijalog završi do maja 2019, kada će se održati izbori za Evropski parlament. Na drugoj strani, prije dva dana čuo se jasan stav Rusije: kosovski problem treba da se riješi u okviru dijaloga, ali “bez nametanja vještačkih rokova”.
Za visemjesečnu tromost pregovaračkog procesa, uostalom, odgovornost nije na Beogradu. Priština je ta koja pet godina nije formirala Zajednicu srpskih opština uz više nego očigledno gledanje kroz prste iz Brisela. Pred gotovo svaku zakazanu rundu dijaloga na visokom nivou, po pravilu su priređivali neku novu provokaciju Beogradu, stavljajući srpsku stranu pred svršen čin – da ako se ne pojavi u Briselu, bude optužena za opstrukciju pregovaračkog procesa.
Tako je nekoliko dana pred rundu zakazanu u julu, u opštini Gnjilane, policija samoproglašenog Kosova uhapsila petoricu Srba, a uoči posljednjeg sastanka u novembru, uvedena je taksa od 10 odsto na robu iz centralne Srbije. Najavljeno je i da će se kada se formira tzv. vojska Kosova, jedan njen garnizon rasporediti ka sjeveru, što je suprotno dogovoru Beograda i NATO. Odgovor predsjednika Srbije na to bio je da će se dijalog nastaviti kada Priština povuče protivpravne odluke, zbog čega je i stigla ponuda iz Brisela, kao pokušaj da se ovakav srpski stav smekša.
Otvaranje poglavlja na čekanju
Srbija je, inače, odavno spremna da otvori nova tri poglavlja u pristupnim pregovorima sa EU, ali iz političkih razloga pojedine članice Unije to stopiraju. Na čekanju su poglavlje 9 – finansijske usluge, 17 – ekonomske i monetarne odredbe i 18 – statistika. U međuvremenu, pripremljena su i poglavlje 2 – slobodno kretanje radnika, 4 – slobodno kretanje kapitala, 14 – transportna politika i 21 – transevropske mreže.
RTRS