Patološka mržnja prema Srbima i svemu što je srpsko ponovo je proteklih dana izbila na vidjelo u izjavama brojnih bošnjačkih političara, analitičara i novinara u BiH.
Niko od njih proteklih dana nije propustio priliku da izborne rezultate u Crnoj Gori okarakterišu kao „pobjedu četnika, koji će, čim preuzmu vlast, početi ubijati Bošnjake u toj državi“.
Uprkos činjenici da je na izborima u Crnoj Gori pobjedio opozicioni blok sastavljen od Srba, Crnogoraca, Albanaca i Bošnjaka, to nije spriječilo bošnjačke političare iz BiH da u svojim javnim istupima naglašavaju kako je pobijedila opcija koja želi da napravi veliku Srbiju, a koju podupire SPC i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
„Zabrinuti“ bošnjački političari, analitičari i novinari smjenu vlasti u Crnoj Gori doživljavaju kao kraj te države, opasnost po stabilnost regiona i od širenja „velike Srbije“.
Po tumačenju tih „dušebrižnika“, Crna Gora može opstati jedino kao diktatura. Iako u svojim izjavama navode kako će pobjedom opozicije Crna Gora izgubiti svoje demokratske i evropske vrijednosti, zaboravljaju napomenuti da je na izborima u toj državi upravo pobijedila demokratija, jer je srušena vlast koja se nije mijenjala 30 godina.
Kako drugačije, ako ne kao patološku mržnju prema Srbima, objasniti činjenicu da onima koji ovih dana histerično vrište na pobjedu opozicije ne pada na pamet da je to bila izborna volja građana te zemlje, koji najbolje znaju zašto su srušili režim star tri decenije.
Iako je jedan od vođa opozicije, predsjednik URA i lider koalicije „Crno na bijelo“, mladi Albanac Dritan Abazović, u nekoliko navrata naglasio da u Crnoj Gori nije pobijedila nikakva prosrpska većina već da ogromna većina građana Crne Gore, nezavisno od mandata, vapi za promjenama, ni to nije umanjilo histeriju koja se ovih dana može čuti i vidjeti.
Licemjerje
Šefica Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać ističe za Srpskainfo da se u reakcijama „političkog Sarajeva“ na rezultate izbora u Crnoj Gori ogleda kako politička, tako i društvena nezrelost i licemjerje.
– Nezrelost, zato što ne mogu i ne žele da prihvate izbornu volju građana, kako u svojoj tako i u drugim zemljama. Strašno licemjerje jeste u tome da stranke i pojedinci koji sebe nazivaju „mulitietničarima“ i koji se predstavljaju kao ekskluzivni zaštitnici ljudskih prava na najgrublji način napadaju pobjedničku koaliciju u Crnoj Gori, koja je suštinski i na realnim, životnim i društvenim osnovama multietnička i koja se kao takva upravo okupila radi zaštite osnovnih ljudskih prava i sloboda, što su građani Crne Gore prepoznali i dali im povjerenje – ističe ona.
Osim toga, kako kaže naša sagovornica, „nedorasla sarajevska politička čaršija naviknuta je da misli tuđom glavom i da u javnost plasira stavove koje joj nameću stranci, koji, opet, štite interese svojih zemalja u regionu“.
– Zato su u Sarajevu tako brzopleti, na zlo brzi i spremni da unaprijed osude svakog ko djeluje ili misli drugačije. Iako logika i činjenice govore u prilog tome da pobjednicima izbora u Crnoj Gori odgovara stabilnost i mirni transfer vlasti, vrlo je simptomatično da su se, odmah poslije izbora, desili incidenti za koje su ovdašnje pretežno bošnjačke stranke uglas, unaprijed i bez ijednog dokaza optužile pristalice pobjedničke koalicije u Crnoj Gori – naglašava Novaković Bursaćeva.
Ona kaže da histerične reakcije, pa i izlivi mržnje prema pripadnicima srpskog naroda u Crnoj Gori, svjedoče da takvim politikama i političarima ne odgovara demokratska razgradnja lažne i štetne konstrukcije u regionu u kome su pripadnici srpskog naroda po pravilu „loši momci“, dok su svi drugi dobri i nedodirljivi.
– Zato i jesu spremni da medijski i na svaki drugi način pokušaju da tu konstrukciju održe u životu. Očigledno je, međutim, da je davno prošlo vrijeme takvih konstrukcija, što su, svakako, pokazali i rezultati izbora u Crnoj Gori – poručuje ona.
Trivić: U izjavama vidim samo mržnju
I poslanica PDP u Narodnoj skupštini Republike Srpske Jelena Trivić ogorčena je na histerične ispade i neskrivenu mržnju koju prema Srbima u svojim saopštenjima i izjavama pokazuju brojni bošnjački političari, analitičari i novinari.
Ona se osvrnula i na njihove napada na njenog stranačkog kolegu Draška Stanivukovića, koga su nakon protjerivanja iz Crne Gore nazivali četnikom.
– Time su samo pokazali svoje licemjerje, jer im je Stanivuković korektan kada ima problem sa MUP RS, a nije im korektan ako ima problem s policijom Crne Gore. Isto tako, kažu zašto se po Banjaluci i drugim srpskim gradovima maše srpskim zastavama, a ne crnogorskim, „ako već slavimo pad režima Mila Đukanovića. Upitala bih ih samo kojim se zastavama maše u samoj Crnoj Gori? Pa, i srpskim i državnom zastavom Crne Gore – ističe Trivićeva.
Ona je upitala i zašto one koji ovih dana toliko histerično napadaju i plaču zbog pada režima Mila Đukanovića toliko boli i vrijeđa srpska trobojka.
Trivićeva poručuje da je ta zastava karakteristična za sve one zemlje i sva ona područja u kojima žive etnički Srbi, kao što je BiH, odnosno Republika Srpska, u kojoj je većinsko stanovništvo srpsko.
Podsjetila je i na to da se na popisu iz 2011. godine u Crnoj Gori 43 odsto stanovništva izjasnilo da priča srpskim jezikom.
– Dakle, u Crnoj Gori živi i dio etničkih Srba i zašto oni ne bi mahali svojom trobojkom. Ona nikoga ne vrijeđa, jer je u njoj sva toplina nekog panslovenstva i srpstva. Ne vidim šta je u tome sporno – kaže Trivićeva.
Dodaje da se mora uvažiti činjenicu da je srpska lista dobila 33 odsto glasova.
Podsjetila je i na umirujuće izjave Zdravka Krivokapića, nestranačkog lidera „Za budućnost Crne Gore“, koji je rekao da će se nastaviti spoljnopolitičke obaveze Crne Gore, jer ih ne mogu sada mijenjati, kao i da nema revanšizma i bezveznog nacionalizma, već da će graditi tu državu na modernim i demokratskim vrijednostima, suprotno onome što je činio režim Mila Đukanovića.
Trivićeva ističe da je Krivokapić bio potpuno pomirljiv i prema etničkim Albancima, i prema etničkim Bošnjacima, i prema Crnogorcima.
– Ali, i pored takvih izjava opet se nastavlja sa histerijom iz Federacije BiH, koja pokušava sve da svede na pobjedu velike Srbije, što je licemjerno. To je to što oni žele da vide i da nas proglase velikim Srbima i četnicima. Ja sam iz njihovih izjava vidjela samo mržnju prema Srbima. Oni očigledno nemaju svoj identitet, pa ga grade na mržnji prema Srbima – poručila je Trivićeva.
Traže izgovore za svoje frustracije
Potpredsjednik parlamenta Srpske i poslanik US Milan Petković naglasio je da su izbori u Crnoj Gori rezultat volje naroda koji tamo žive i da mu nije jasno zašto to nekome smeta.
– Izbori su protekli u najboljem mogućem redu i ne može se govoriti o izbornoj krađi. Jedino se može reći da je aktuelna vlast zloupotrebljavala institucije vlasti u toku izbornog procesa, koristila državne resusrse i na taj način pokušala da dobije izbore. Međutim, očito je da je narod Crne Gore, a ne Srbi i Srbija, odlučio da je potrebno da nakon 30 godina dođe do promjene u toj zemlji i pada režima – kaže Petković.
Da su se Srbija i predsjednik Aleksandar Vučić miješali u izbore, ističe on, na to bi odmah reagovala međunarodna zajednica.
Petković ističe da su se Srbi u Crnoj Gori morali organizovati kako bi odbranili svoje svetinje i da su u tome imali podršku i pojedinih Bošnjaka.
– Sada su došle na red srpske svetinje, a sutra bi na red došle bošnjačke i druge. Na žalost, Bošnjaci u BiH to ne gledaju tako već često traže izgovore kako bi vrijeđali Srbe. Imam osjećaj da ta priča o velikoj Srbiji ne bi ni postojala da je oni stalno ne potenciraju – zaključuje Petković.
Izvor: Srpskainfo