Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić rekla je Srni da nije iznenađujuće sve što dolazi od Bisere Turković koja se ponaša kao da je Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara njena firma i čiji je cilj da od BiH napravi unitarnu državu.
– Turkovićeva želi da od ministarstva na čijem je čelu napravi jednonacionalno ministarstvo. To je žena čiji dan nema smisla ako nije učinila nešto protiv Srba. Riječ je o ženi koja obavlja funkciju ministra inostranih poslova, a ne zna ni za poštovanje, ni za pristojnost. Njen jedini cilj koji se i ne trudi sa sakrije jeste unitarna BiH, te seoba svih Srba i Hrvata sa prostora BiH – ocijenila je Vulićeva.
On je navela da je raduje činjenica da je BiH moguća i realna samo u granicama Dejtonskog mirovnog sporazuma.
– Imajući u vidu saznanja o radu i ponašanju Turkovićeve i sama sam uputila poslaničko pitanje za zajedničku sjednicu oba doma koja je bila planirana za početak marta u kome sam tražila od nje da mi odgovori koji su to kriterijumi na osnovu kojih raspoređuje zaposlene i kako nekima nudi da izaberu “bilo koju ambasadu”, a nekima ne – kaže Vulićeva.
Ona navodi da je zatražila da Turkovićeva prokomentariše očitu diskriminaciju prema zaposlenim Srbima i Hrvatima kada nudi destinacije po želji nagrađivanim učesnicima proteklog tragičnog sukoba i da li je to poruka Srbima i Hrvatima da su nepoželjni u MIP-u.
Vulićeva je podsjetila da je 29. jula 2020. godine Turkovićeva u svom kabinetu primila dvojicu zaposlenih u MIP-u za koje je u zvaničnom saopštenju navela da su nosioci najviših ratnih priznanja takozvane Armije BiH i da je nakon te posjete razotkrila svoj naum.
– Ponuđeno im je da izaberu bilo koju ambasadu BiH u svijetu gdje žele da rade, ali su obojica rekla da žele da ostanu u BiH i nastave sa svojim radom u sjedištu MIP-a – podsjetila je Vulićeva.
Ona je istakla da Turkovićeva očito MIP doživljava kao vlastitu firmu i naglasila da riječ je o instituciji koja ima godišnji budžet 53.426.000 KM.
Vulićeva je podsjetila da, prema Zakonu o državnoj službi, struktura državnih službenika okvirno odražava nacionalnu strukturu stanovništva BiH prema posljednjem popisu stanovništva.
Ona je navela da je i Ustav BiH u svom relevantnom dijelu propisao da funkcioneri imenovani na položaje u institucijama BiH, u pravilu, odražavaju sastav naroda BiH.
– Gdje su Srbi iz Republike Srpske na rukovodećim položajima u MIP-u? Da li strukturom rukovodećih pozicija kršite ustavne i zakonske odredbe? – pitala je Vulićeva Turkovićevu.
Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara ni nakon skoro mjesec dana nije odgovorilo na pitanje Srne o nacionalnoj strukturi zaposlenih u ovom ministarstvu, te ambasadama i konzulatima BiH.
Srna je inicijalno pitanje u vezi sa nacionalnom strukturom zaposlenih u Ministarstvu inostranih poslova uputila još 22. februara, kao i dvije urgencije 10. i 18. marta, koje su ostale bez odgovora.
Prema pisanju “Glasa Srpske” od 19. februara, na rukovodećim funkcijama u Ministarstvu inostranih poslova u Savjetu ministara, koje predvodi Bisera Turković, nema nijednog Srbina.
U vezi s tim, Srba nema ni na mjestu pomoćnika Turkovićeve, a na ovaj problem nedavno je ukazala i Agencija za državnu službu.
– Turkovićeva od preuzimanja svog mandata ne želi da na jedno od četiri pomoćnička mjesta postavi Srbina. Umjesto toga, jedan Bošnjak je pomoćnik u dva resora – navodi “Glas Srpske”.
Ministarstvo je nedavno raspisalo interni konkurs za pomoćnika ministra, prilikom kojeg je sastavljena Komisija od rukovodilaca u Ministarstvu inostranih poslova, koja bi trebalo da ocjenjuje kandidate, ali u Komisiju su imenovana dva Bošnjaka i jedan Hrvat.
Zbog toga Agencija nije dala saglasnost, s obzirom na to da nije ispoštovan nacionalni balans.
Autor: SRNA/RTRS