ФОЧА, 17. МАЈА /СРНА/ - Премијери Република Српске Радован Вишковић и Србије Ана Брнабић положили су камен темељац за градњу Хидроелектране /ХЕ/ "Бук Бијела" на ријеци Дрини, на истоименом локалитету код Фоче.

Da se predsjednik SDA Bakir Izetbegović protivi investicijama iz Srbije govori i jedan od zaključaka koje je usvojio Glavni odbor ove stranke.

Naime, jedan od zaključaka glasi da Glavni odbor SDA najoštrije osuđuje učestale “uzurpatorske atake Republike Srbije na resurse Bosne i Hercegovine”.

– Nelegalni aranžmani oko izgradnje hidroelektrana na rijeci Drini, izgradnje aerodroma u Trebinju, predstavljaju drastičnu povredu suvereniteta Bosne i Hercegovine – navodi se u 21. zaključku SDA.

Dalje piše da će SDA putem svojih kadrova u nadležnim institucijama upotrijebiti sve pravne i političke instrumente za zaštitu državnih interesa Bosne i Hercegovine. Zbog toga su iz ove stranke uputili poziv Ustavnom sudu BiH da, u cilju zaštite svojih odluka, hitno postupi po zahtjevu 24 poslanika Parlamentarne skupštine BiH i donese privremene mjere kojima bi se spriječile aktivnosti vlasti Republike Srpske na izgradnji tri hidroelektrane na Drini.

FOTO: FTV/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: FTV/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Postupajući po zahtjevu grupe od 24 poslanika Parlamentarne skupštine BiH, Ustavni sud će spriječiti nesagledive štetne posljedice, ali i zaustaviti kršenje vlastitih odluka kojima je određeno da raspolaganje vodnim potencijalima Drine, sve do donošenja zakona o statusu državne imovine na nivou BiH, ima isključivo država Bosna i Hercegovina – kategorični su u SDA.

Glavni odbor SDA skrenuo je pažnju domaćoj i svjetskoj javnosti da su na lokalitetu Buk Bijela, gdje je položen kamen temeljac za granju hidrocentrale, pronađeni ostaci 43 žrtve.

– S obzirom da se opravdano sumnja da se na toj lokaciji kriju ostaci još većeg broja žrtava, pozivamo Tužilaštvo BiH da najhitnije postupi po prijavi Udruženja žrtava Foča ’92.-95, obustavi gradnju i istraži lokalitet – navedeno je u zaključku Stranke demokratske akcije.

Šefica Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu PS BiH, Snježana Novaković Bursać, kaže za Srpskainfo da je Federacija BiH dala daleko više koncesionih ugovora različitim privrednim subjektima.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

– Projekat o kojem govori gospodin Izetbegović je zamišljen da ga realizuju zajednička preduzeća. Dakle, radi se o koncesiji. A ako pričamo o koncesijama, mislim da je Federacija BiH dala daleko više koncesionih ugovora različitim privrednim subjektima, pa se postavlja pitanje, ako krenemo putem kakvim SDA najavljuje, šta će se desiti sa svim ovima do sada datim koncesijama!? Jer ne može Ustavni sud selektivno primjenjivati odluke – tvrdi Novaković Bursaćeva.

Dodaje da ukoliko cijelu priču koju pominje SDA ne gledamo sa političkog aspekta, dolazimo do apsurda.

– Pričamo o praksi koja je u oba entiteta u prošlosti više desetina puta primjenjena. Međutim, sada se javio problem kada im očito ne odgovara ulagač – navela je ona.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Kada je riječ o gradnji tri hidroelektrane na Drini u saradnji Srpske i Srbije, Bursaćeva je istakla da se radi o značajnoj investiciji koja u privrednom i razvojnom smislu značajno otvara taj dio Republike Srpske, pa i Bosne i Hercegovine.

– Kada vidite kakve su reakcije na takav poduhvat, stvarno se postavlja pitanje suštinskih namjera – rekla je Novaković Bursaćeva.

Na navode iz SDA reagovao je i ministar energetike i rudarstva Srpske Petar Đokić (SP), koji je upitao da li SDA želi da spriječi investiranja u BiH.

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

– Da li se SDA dopada miris jedino islamskog kapitala ili mogu tolerisati i miris kapitala koji dolazi iz hrišćanskih država, pravoslavnih ili katoličkih? Šta je problem ako zajedno investiraju kompanije iz drugih država sa kompanijama iz BiH, konkretno iz Republike Srpske – upitao je Đokić.

Podsjećamo da su u maju premijeri Republika Srpske Radovan Višković i Srbije Ana Brnabić položili kamen temeljac za gradnju Hidroelektrane “Buk Bijela” na rijeci Drini, na istoimenom lokalitetu kod Foče. Tim činom ozvaničen je početak gradnje visokoprofitabilne fabrike struje, na šta se čekalo duže od pola vijeka.

Izvor: Srpskainfo