Bez dobre prakse u školi teško se može doći do kvalitetnog kadra na tržištu rada. A stanje je sad takvo da je potražnja za radnicima velika. Tako je i u drvoprerađivačkom sektoru.
Praksa na ovim prostorima nije na zavidnom nivou, smatraju privrednici. Ne treba izmišljati toplu vodu, već se ugledati na zemlje gdje je to dobro uređeno, kažu u preduzeću “Namještaj Gavranović”. – Ja sam posjetio jedan Srednjoškolski centar u Gracu. Oni imaju sve potrebne mašine i na njima učenici rade. Kad završe školu, oni su majstori svog zanata – kaže vlasnik ovog preduzeća, Pero Gavranović.
Školovanje učenika za preradu drveta u prijedorskoj Mašinskoj školi ukinuto je 1985. godine. Tek dvadeset tri godine kasnije, nakon što su prepoznate potrebe tržišta, ova škola je u saradnji sa Klasterom “Drvo” i Agencijom “PREDA-PD” upisala prvu generaciju tehničara za obradu drveta.
– S tim da su naši profesori u radu prepoznali da su potrebne izmjene u nastavnom planu i programu. Prije dvije godine su oni izvršili te izmjene, pa je tehničar za obradu drveta prerastao u CNC tehničara. Dodata su tri predmeta, CNC modeliranje, CNC programiranje i mehanika – rekao je v.d. direktora ove obrazovne ustanove, Borislav Kojić.
Saradnja sa privredom postoji, jer su preduzeća iz klastera “Drvo” pokazala spremnost da učenici kod njih dolaze na praksu. A interesovanje kod mladih za ovom strukom postoji.
Izvor: kozarski