Istoričar Miloš Ković rekao je povodom predstojećeg narodnog skupa za odbranu Republike Srpske u Banjaluci, da je očuvanje Srpske u njenom dejtonskom kapacitetu srpski interes i da se o osnovnim nacionalnim i egzistencijalnim interesima ne mogu praviti kompromisi.
Ković je istakao da nije slučajno što upravo borci organizuju ovakav skup i podsjetio da, za razliku od Republike Srpske gdje su se elite promijenile, u Sarajevu elite čine i dalje isti oni ljudi iz devedesetih koji su ratovali protiv srpskog naroda.
On je istakao da iza vlasti u Sarajevu, stoje iste one sile koje su stajale i devedesetih, a koje nemaju demokratski legitimitet i pokušavaju da ugroze bezbjednost demokratski izabranih predstavnika Republike Srpske – njenog predsjednika i srpskog člana Predsjedništva BiH.
Ković ukazuje da je to stanje u potpunosti neregularno, a da je ono što je neophodno u ovom trenutku za Republiku Srpsku je to da dobije punu podršku Srbije.
– Da se vrati Republika Srpska u udarne vijesti državnih medija /Srbije/, da Republika Srpska dobije svu podršku i da /Srbija/ prestane da “građanina Šmita” naziva visokim predstavnikom, jer on nema zakonski legitimitet – njega Savjet bezbjednosti UN nije izabrao – rekao je Ković.
On ističe da su u ovom trenutku potrebni trezvenost, strpljenje i “umijeće čekanja”, jer, kako podsjeća, ne mogu se praviti kompromisi o osnovnim nacionalnim i egzistencijalnim interesima.
– Naš interes u ovom trenutku je očuvanje Republike Srpske u njenom dejtonskom kapacitetu i naš cilj je očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije. Sa tim stvarima nema igranja i tu nema popuštanja – poručuje Ković.
Kako kaže, o svemu ostalom može da se razgovara, ali o osnovnoj egzistenciji Republike Srpske i njenih demokratski izabranih, legitimnih predstavnika, ne može da bude razgovora.
– Јer onda ćemo imati “evromajdane” kao što su bili 2014. u Ukrajini, a vidjeli smo kuda takve situacije vode – zaključuje Ković.
Boračka organizacija Republike Srpske održaće 20. aprila u Banjaluci veliki narodni skup pod sloganom “Sloboda”, s ciljem borbe za očuvanje odluka koje donose institucije Srbije.
Autor: SRNA/RTRS