Grčevi su veoma česta i uobičajena pojava kod novorođenčadi. Javljaju se ubrzo nakon rođenja, već u prvom mesecu života i spontano prestaju negde oko 3. meseca. Iako nisu bolest niti patološko stanje, period kada nastupe je veoma naporan i stresan i za roditelje i za bebu. Roditelji žele da pomognu svojoj bebi, pa tragaju za načinima ublažavanja neprijatnog osećaja koji joj grčevi u stomaku izazivaju.

Oni su posledica nedovoljno razvijenog sistema za varenje, odnosno konstipacije, zadržavanja gasova ili netolerancije na laktozu. Višak gasova u crevima bebe je posledica gutanja vazduha tokom hranjenja, zbog čega se varenje usporava, te nastaju grčevi. Ponekad su uzrokovani virusima i bakterijama, ali je ipak to ređi slučaj i traje znatno kraće.

Simptomi koji ukazuju da bebu muče ovi problemi manifestuju se kroz pojačano i često plakanje, nervozu, razdražljivost, nedostatak apetita, nemogućnost da zaspi, grimase koje ukazuju da trpi bol, a u nekim slučajevima simptomi uključuju i dijareju i povraćanje.

Kako možete da pomognete svojoj bebi kada nastupe grčevi?

Glavni savet je da se potrudite da ostanete smireni iako ste možda pod stresom, nervozni i jedva čekate samo da prođe. Imajte na umu da beba oseća vašu energiju i da je vaša nervoza može samo još više razdražiti.

Vašoj bebi u tim trenucima veoma prija ljuškanje, pevanje i nošenje u naručju. Takođe, stari metod kao što je blaga masaža stomaka je delotvorna i pomaže da se beba postepeno smiri, kao i umotavanje stomačica u blago zagrejanu tkaninu.

Pored navedenih metoda, u apotekama se mogu naći razni čajevi i kapi koji doprinose ublažavanju grčeva kod beba, ali se savetuje da ne ih dajete bebi na svoju ruku, već da pre toga konsultujete lekara.

Iako su navedene metode efikasne za ublažavanje simptoma grčeva i mogu vam pomoći da umirite uznemirenu bebu, glavni savet tiče se dojenja, za mame koje doje bebu. Neka vaša beba posisa svo mleko iz jedne dojke pre nego što pređe na drugu, jer drugačiji odnos sastojaka na početku i pri kraju dojenja mogu biti jedan od uzročnika grčeva. Mleko je na početku dojenja ređe i sadrži više laktoze, dok pri kraju dojenja izlazi više masnog mleka.

Uspavljivanje bebe nakon grčeva

Grčevi su veoma neprijatno iskustvo za vašu bebu, pa je uspavljivanje gotovo nemoguće dok barem malo ne prestanu. Nežno ljuškanje i njihanje sa bebom u naručju će ublažiti simptome grčeva, ali i pomoći da beba lakše zaspi. Međutim, san bebe uglavnom nije čvrst, te je može probuditi naglo odvajanje od vas i prelazak u drugu prostoriju gde se nalazi krevetac.

Za te situacije rešenje je prenosivi krevetac koji možete brzo i jednostavno premestiti u prostoriju u kojoj ste uspavali bebu. Ovaj tip kreveca je odlično rešenje jer nije težak i masivan poput običnog kreveca, i možete ga po potrebi stavljati u razne prostorije.

Upotpunite krevetac kvalitetnom posteljinom za bebe

Za bebin krevetac važno je birati posteljine od kvalitetnih materijala koji neće iritirati njenu nežnu i osetljivu kožu, već joj prijati i pružiti lep osećaj tokom spavanja. Posteljine za bebe su izrađene od najkvalitetnijih materijala koji ne izazivaju alergojske reakcije, pružaju bebi osećaj komfora i omogućavaju njenoj koži da “diše”.

Mekana podloga, prijatna posteljina, par omiljenih igračkica i tišina su sve što je vašoj bebi potrebno za miran san.

Izvor: prva.rs