Prijedorska Ugostitelјsko-ekonomska škola može se pohvaliti jednom zlatnom i sa dvije bronzane medalјe na nedavnom GATUS-u, takmičenju ugostitelјskih i turističkih škola koje je ove godine održano u Osijeku, u Hrvatskoj. Bilo je to jedinstveno iskustvo za prijedorske đake koje su profesori mjesec dana pripremali za ovo takmičenje. U finansijskom pogledu možda inferiorniji u odnosu na konkurente iz bivših jugoslovenskih republika, učenici ove škole imali su spremnost i motiv da opravdaju očekivanja. Nagrade nisu izostale. Turistički tehničari ponose se prvim mjestom osvojenim na temu gastronomije.
“Ove godine bilo je veoma interesantno. Bila je to predivna prilika da upoznamo različite lјude iz raznih država, a i prvi put smo boravili u Osijeku. Nadam se da će i naredne generacije imati ovako lijepo iskustvo na GATUS-u”, rekla je Nina Šabić, turistički tehničar.
Nјena školska drugarica Anđela Radujko navodi da su sa profesoricom Kristinom Tadić vrijedno radili skoro svaki dan, zbog čega su se i nadali pobjedi.
“Meni je ovo bilo jedno od lјepših iskustava. Vjerujem da bi svako od nas to ponovio”, navodi Anđela.
Ugostitelјi su se takmičili u zahtjevnim disciplinama, a nije bilo lako ni kuvarima koji su, između ostalog, kao zadatke imali poširanje kruške i pravlјenje jela od piletine. Kažu da su prezadovolјni osvojenim bronzanim medalјama.
“Generalno naša grupa je veoma zadovolјna onim što smo postigli, iako su tamo svi puno bolјe opremlјeni od nas. Razmijenili smo iskustva, saznali kako to drugi rade. Svako ima neki svoj način. Sve u svemu, bilo je baš zanimlјivo”, rekla je Dragica Šarac, ugostitelјski tehničar.
Sa turističkim, kulinarskim i ugostitelјskim tehničarima radili su profesori Kristina Tadić, Marko Milinković i Violeta Jeftić. Jeftićeva ističe da je konkurencija svaki put jaka, ali da ne izostaju ni rezultati prijedorskih učenika. Ugostitelјski tehničari takmičili su se u četiri discipline.
“Imali su izradu svečanog menija na temu zlatno žitno klasje, zatim postavku prema meniju za dvije osobe, pripremu aperitivnog koktela na bazi šlјivovice. Tu je bilo i tranžiranje pileta odnosno rasijecanje pileta pred gostom i usluživanje, i na kraju usluživanje vina koje je slјublјeno sa glavnim jelom”, pojasnila je ona.
Da je gastronomija generalno u ekspanziji ne samo na ovim prostorima nego i u cijelom svijetu, smatra profesor praktične nastave Marko Milinković.
“Učenici dolaze u Ugostitelјsko-ekonomsku školu sa skromnim znanjem, manje-više ne znaju ni različite vrste povrća niti dijelove mesa. Učimo ih počev od osnovnih stvari – kako da drže nož, da se ophode prema namirnicama, a onda polako ulazimo u pripremu ostalih stvari. Učenici koji su bili na GATUS-u, sa mnom su tu četiri godine, tako da sam imao vremena da ih upoznam, da ih naučim, onda su se i oni sami vremenom edukovali”, ističe Milinković.
Dodaje da kulinarskim tehničarima često ponavlјa da su oni umjetnici.
“Igraju se sa živim bojama, do kojih možda ni slikari ne mogu da dođu, a učenici ih imaju u različitom povrću i drugim životnim namirnicama. Nije važno samo da je hrana ukusna, nego i da je vizuelno dobra. Ipak mi prvo jedemo očima, tako da oni moraju znati sve”, navodi profesor Milinković.
Učenik Ivan Ćupurdija smatra da je svako jelo posebno na svoj način te iziskuje određen trud i da mu se kuvar posveti.
“Zanimlјiva mi je priprema svakog jela koje nije jednolično i sadrži više komponenti. Lično više volim savremeniju i internacionalnu kuhinju. Na praksi se obučavamo da danas-sutra postanemo kuvari, šefovi ili menadžeri u kulinarstvu”, navodi Ćupurdija.
U Ugostitelјsko-ekonomskoj školi podsjećaju da tradicionalno učestvuju na GATUS-u. Ponose se uspjesima svojih đaka, kojih ne bi bilo bez njihovih profesora i kvalitetne praktične nastave.
“Imamo sve uslove za izuzetno kvalitetnu praktičnu nastavu. Naši učenici imaju takođe mogućnost da u sklopu dualnog obrazovanja obavlјaju praktičnu nastavu kod poslodavaca. Za uspjeh je presudan lјudski faktor, odnosno kolege koje rade sa učenicima i koji im svakodnevno prenose svoje znanje i iskustvo”, smatra direktor Dražena Mršić.
“Naš kabinet praktične nastave, odnosno školski restoran, registrovan je kao proširena djelatnost škole, tako da naši učenici ovdje svakodnevno obavlјaju praksu, pripremaju u kuhinji svježa jela, koja mogu da konzumiraju i naši sugrađani. Imamo više jela, u skladu s njihovim nastavnim planom i programom”, ističe Mršićeva.
U Ugostitelјsko-ekonomskoj školi obrazuju dvije struke: ekonomija, pravo, trgovina te ugostitelјstvo i turizam. U tekućoj školskoj godini imaju 372-oje učenika.
Na Fejsbuku i Instagramu ove škole, građani mogu da vide ponudu jelovnika po danima. Obroci se prave od svježih namirnica, ukusni su i pristupačni cijenom. Po riječima profesora Milinkovića, veoma tražena je cezar salata koju je obogatio receptom iz Italije. Između ostalog, tu su pileća ragu čorba, pohovana piletina, leskovačka mućkalica, svinjska šnicla s orasima, mađarska čorba i ćufte u paradajz sosu. Na meniju je i engleski doručak s kranjskom kobasicom, sote stroganov, srpska čorba te pržena riža s povrćem u soja sosu.
Izvor: kozarski.com