Mile Radišić, odbjegli biznismen i vlasnik firme “Grand trejd”, predao se juče Kazneno-popravnom zavodu Banjaluka!

Radišić je sam došao na Tunjice i zatražio da ga prime na izdržavanje zatvorske kazne od tri godine, na koju je osuđen zbog manipulacije cijenama akcija “Medicinske elektronike”.

Kako saznaje Press, Radišić je u prijepodnevnim časovima nonšalantno došetao do kapije zatvora i pokucao na ulazna vrata. Došao je sam, bez pratnje. Iznenađene zavodske policajce učtivo je pozdravio i zatražio da ga isprate na izdržavanje kazne. U prvi mah policajci nisu mogli da vjeruju da pred njima stoji jedan od najtraženijih bjegunaca Republike Srpske, ali su se brzo “sabrali” i uslišili želje osuđenika. O svemu su obavijestili upravu zatvora i Radišiću je, po strogim zatvorskim pravilima, organizovan “doček”. Prošao je sve potrebne procedure, ljekarski pregled i u poslijepodnevnim časovima je smješten u odgovarajuću ćeliju.

Advokati neupućeni

Mirko Dabić i Dragan Stupar, dosadašnji pravni zastupnici Mile Radišića, uopšte nisu bili obaviješteni o dolasku njihovog klijenta u KPZ Banjaluka i tu informaciju su saznali od novinara Pressa.

– Prvi put čujem da se predao. S Radišićem nisam bio u kontaktu od januara ove godine. Meni je, kao njegovom advokatu, punomoć istekla onog trenutka kada je presuda postala pravosnažna – rekao je Dabić.

Time je, nakon devet mjeseci “skrivanja”, okončana saga Radišić. Međutim, nikome nije jasno kako je lice sa međunarodnom potjernicom tako slobodno došetalo do kapije banjalučkog zatvora i kako je Radišić uopšte ušao u BiH i RS, kada su postojale pouzdane informacije da se u proteklom periodu krio u Srbiji. To praktično znači da je Radišić nekad i negdje morao da pređe državnu granicu. Kako je to učinio nije poznato, ali je očigledno da je to uradio u tajnosti i tako opalio neviđenu šamarčinu bezbjednosnim službama, a posebno Graničnoj policiji BiH, na kojoj leži najveća odgovornost, svejedno da li je Radišić legalno ili ilegalno ušao u zemlju. Da je ušao legalno, zbog potjernice je morao biti uhapšen i sproveden u zatvor, a nelegalni prelazak u ozbiljnim državnim sistemima ne bi trebalo ni razmatrati.

Ovaj bezbjednosni propust u Graničnoj policiji BiH juče nisu željeli da komentarišu, pravdajući se Zakonom o zaštiti ličnih podataka.

– Traženi podaci su u domenu Zakona o zaštiti ličnih podataka i za pristup takvim informacijama postoji propisana procedura predviđena tim zakonom – rekla je službenica za informisanje GP BiH Jasminka Mujić.

U drugim policijskim agencijama samo nam je kratko poručeno da granice nisu u njihovoj nadležnosti.

Medijski superstar: U bjekstvu više od osam mjeseci

Radišić se u bjekstvu nalazio od 12. marta ove godine. Budući da se tog dana nije javio na izdržavanje kazne Sudskoj policiji RS izdat je nalog za njegovo hapšenje. Pošto nije pronađen na mjestu stanovanja, za Radišićem je raspisana centralna potjernica, a policajcima se javio iz Beograda obećavši da će se do večeri vratiti u Banjaluku. Ispostavilo se da je lagao, jer je sutradan poručio da se neće vraćati u BiH dok se ne ispuni njegov zahtjev za odgađanjem kazne. Sedam dana kasnije za Radišićem je raspisana međunarodna potjernica. Za devet mjeseci skrivanja postao je prava medijska zvijezda. Gotovo je svakodnevno ispunjavao novinske stupce i priloge u centralnim televizijskim emisijama, a našao se i u središtu nekoliko afera. Podsjetimo, Radišić je pravosnažno osuđen na tri godine zatvora zbog širenja lažnih informacija i manipulacije cijenama akcija “Medicinske elektronike”, čime je budžet RS oštećen za više od 1,1 milion maraka. Presudom je poništen i ugovor o kupoprodaji 2,8 miliona akcija „Medicinske elektornike” između Radišića i Investiciono-razvojne banke RS, koje su “vraćene” u vlasništvo Srpske. Budući da je ostao bez akcija Radišić je nedavno zatražio od IRB-a RS da mu vrati 183.000 KM, koje je prilikom preuzimanja akcija uplatio na račun Akcijskog fonda i Fonda za restituciju RS.

Press