Četvorica mladih hakera pronašla su dokaze da bi najmanje tri Tviter naloga oružane grupe Islamska država Irak i Levant (DAEŠ) mogla biti povezana s računarima britanske vlade.

Hakerska grupa nazvana VandaSec pronašla je vezu između IP adresa računara čiji su korisnici pristupali Tviter nalozima pristalica DAEŠ i Ministarstva za rad i penzije, prenosi Miror.

Svaki računar i mobilni uređaj se spaja na internet korištenjem IP adrese, identifikatora jedinstveno dodijeljenog svakom uređaju.

Tviter nalozi su korišteni za regrutovanje boraca u redove DAEŠ i za provođenje propagandne kampanje oružane grupe.

Na prvi pogled se činilo da IP adrese Tviter naloga pristalica DAEŠ dolaze iz Saudijske Arabije, ali daljnjom istragom VandaSec je došao do britanskih IP adresa.

“Zar ne mislite da je to čudno? Pratili smo te naloge do Londona, doma britanskih obavještajnih agencija”, rekao je jedan od hakera.

Pripadnici VandaSeca nisu jedini koji postavljaju to pitanje. Tvrdnja je pokrenula debatu na društvenim mrežama o tome je li moguće da britanska vlada ili obavještajne službe stoje iza naloga na Tviteru korištenih za regrutovanje boraca.

Prodaja IP adresa saudijskim kompanijama

Drugi se pitaju je li moguće da je riječ o zamci kako bi se privukli potencijalni teroristi.

Kada su stručnjaci Mirora pokušali ući u trag IP adresama do kojih je došao VandaSec, otkriveno je da one ukazuju na niz neobjavljenih transakcija između Britanije i Saudijske Arabije.

Miror je saznao da je britanska vlada prodala brojne IP adrese dvjema saudijskim kompanijama. Nakon što je prodaja obavljena u oktobru, adrese su koristili pripadnici DAEŠ da šire poruke mržnje.

Džejmi Tarner, stručnjak kompanije PCA Predikt, otkrio je podatke o prodaji IP adresa, kao i da je veliki broj njih prebačen u Saudijsku Arabiju u oktobru.

Za Miror je rekao da je moguće da IP adrese i dalje vode trag ka spornom ministarstvu rada, jer zapisi o adresama još nisu u potpunosti ažurirani.

Britanska vlada je priznala da je ranije ove godine prodala IP adrese saudijskom telekomu i privatnoj kompaniji iz Arabije, ali da britanske vlasti nemaju kontrolu nad tim kako se koriste te adrese nakon prodaje.

Nije bilo moguće potvrditi jesu li IP adrese povezane s Tviter nalozima DAEŠ bile među onima prodanim saudijskim kompanijama, kažu stručnjaci, jer je moguće pristupiti internetu putem IP adrese koja potiče s druge lokacije korištenjem virtualne privatne mreže (VPN).

Frontal