“Pomračenje” kao plan rušenja institucija Republike Srpske, koji su sastavile strane službe, stavio je predsjednika NDP-a Dragana Čavića na čelo njegovog izvršenja, a i on sam se prepoznao i sve nervoznije reaguje, saopšteno je iz SNSD-a.
“Čavić je najbrže pomilovani kažnjeni funkcioner iz BiH kome je OHR 1998. ukinuo mandat narodnog poslanika, a već nakon šest mjeseci ga vratio. Zna se i razlog. Sa nekadašnjim visokim predstavnikom u BiH Pedi Ešdaunom Čavića veže prijateljstvo iskovano u smjenama čelnika SDS-a. Kako reče Mirko Šarović, na njegovo pitanje Ešdaunu što je smijenio 59 funkcionera SDS-a, odgovor je bio: ‘Smijenili smo sve, a ostavili samo jednog'”, navode iz SNSD-a.
U saopštenju se naglašava da su stranci dočekali naplatu kada je Čavić priznao sramni izvještaj o 8.300 žrtava u Srebrenici koji je napisan u OHR-u.
“Time je Republici Srpskoj stavljen kamen oko vrata i stvoren osnov da se sastavljaju rezolucije o genocidnosti srpskog naroda”, ističu iz SNSD-a.
U saopštenju se dodaje da su stranci nastavili da pritiskaju i ucjenjuju Čavića, koji je tada bio na mjestu predsjednika Republike i predsjednika SDS-a.
“Trebalo je provesti reformu policije, koja je kao i svaka dosadašnja reforma u BiH, podrazumijevala otimanje nadležnosti Republici Srpskoj. Taj dogovor je propao zato što Čavić nije uspio potpuno ovladati SDS-om. Tomas Milman iz policijske misije IPTF-a u BiH napisao je: ‘Čaviću je bilo potrebno da ubijedi svoju stranku, a taj proces je zahtijevao vrijeme koje mu Ešdaun nije dao'” ističu iz SNSD-a.
U saopštenju se dodaje da je “Čavić uspio da ubaci mnoge svoje ljude u Glavni odbor SDS-a tokom proljeća 2005. godine, ali je pred sobom i dalje imao veliki broj lokalnih odbora kojima su dominirali čvrstorukaši”.
“SDS se nalazio u unutrašnjem previranju i Čaviću je bilo potrebno ljeto 2005. da pokuša da promijeni sastav tih odbora. Ešdaun je lično veoma snažno pritisnuo Čavića i tako oslabio i politički izolovao svog jedinog važnog saveznika u SDS-a, pa su se vodeći ljudi okrenuli protiv njega”, navodi se u saopštenju i dodaje da je, i nakon izbacivanja iz SDS-a, Čavić nastavio da rovari i pokušava da se vrati na mjesto predsjednika.
Iz SNSD-a ističu da je sajt “Vikiliks” objavio depešu Ambasade SAD centrali u Vašingtonu u kojoj se navodi da je “u razgovoru sa Džudit Cefkin, tadašnjim zamjenikom američkog ambasadora u BiH, 2. decembra 2008. godine, Dragan Čavić, bivši predsjednik Republike Srpske i aktuelni lider Demokratske partije, najavio da će preuzeti ili reformisati SDS”.
“U depeši se navodi da je ‘Čavić rekao da će biti teško skloniti Mladena Bosića, predsjednika SDS-a, sa čela te partije. Što se tiče opcije pokretanja nove stranke, Čavić je objasnio da će odlučujući faktor biti da li može ubijediti bilo kojeg poslanika SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske da mu se pridruži'”, ističe se u saopštenju SNSD-a i zaključuje da je “to pravi Dragan Čavić”.
Na saopštenje SNSD-a oštro je reagovao Čavićev NDP, koji je, između ostalog, iznio nekoliko optužbi na račun aktuelne vlasti.
“Nakon što je ispraznio više bankarskih trezora u nekoliko ovdašnjih banaka, nakon što je samo dvije banke ‘olakšao’ za pola milijarde maraka, Dodikov režim bi sada da puni uši građanima Republike Srpske ispraznim i ni na čemu zasnovanim saopštenjima u kojima je po pravilu glavna izdajnička uloga rezervisana za bivšeg predsjednika Republike Srpske Dragana Čavića”, saopšteno je iz NDP-a.
SRNA