Višegodišnja sporna praksa da se kriju imovinski kartoni sudija i tužilaca u BiH, uskoro bi, kako saznaje Press, trebalo da bude prekinuta, a predstavnici pravosuđa u BiH usaglasili su se da ovi podaci budu objavljeni!
Odgovornost zbog neobjavljivanja imovinskih kartona do sada je uglavnom prebacivana na Visoki sudski i tužilački savjet BiH (VSTS), ali predsjednik ovog tijela Milan Tegeltija za Press je kategorično poručio da “treba objaviti imovinske kartone sudija i tužilaca u BiH”!
– To nije samo moje lično mišljenje, nego takav stav dijele svi u VSTS-u. Prije nekoliko dana, na konferenciji koja je održana na Jahorini, donijeli smo zajednički zaključak o tome. Smatramo da je potrebno zakonski urediti ovu oblast, kako bi bili objavljeni imovinski kartoni svih sudija i tužilaca u BiH koji su nosioci javnih funkcija – kazao je Tegetija.
Međutim, on je istakao da su trenutni propisi takvi da “ne dozvoljavaju objavu” ovih podataka.
– Aktuelni zakonski propisi nama, kao vlasnicima tih podataka, ne dozvoljavaju da ih objavimo. Voljeli bismo da je drugačije. Mislim da u cijeloj pravosudnoj zajednici ne postoji dilema u vezi s objavljivanjem imovinskih kartona, ali to nije sada samo stvar naše volje, nego zakonskih propisa koji se odnose na zadiranje u privatnost i koje hitno treba uskladiti – dodao je Tegeltija.
Kako nezvanično saznaje Press, u prvom kvartalu ove godine trebalo bi da bude obavljena analiza propisa, otklonjene prepreke za objavu podataka o imovini, te uspostavljen sistem obrade tih informacija, dok bi već na ljeto trebalo da se uspostavi elektronski registar podataka o imovinskom stanju.
Direktor Agencije za zaštitu ličnih podataka BiH Petar Kovačević objasnio je za naš list da se javne institucije, pa tako i VSTS, često neosnovano pozivaju na zaštitu ličnih podataka i tako onemogućavaju objavu imovinskih kartona nosilaca javnih funkcija.
Prema podacima koje su iz VSTS-a dostavili Pressu, plate sudija Suda BiH i tužilaca u Tužilaštvu BiH iznose 4.000 KM, a na taj iznos se obračunava dodatak na radni staž, tzv. minuli rad. Osim toga, ostvaruju pravo na naknadu za godišnji odmor (regres) i naknadu za odlazak u penziju (otpremninu), ali nemaju pravo na naknade za topli obrok, prevoz, odvojeni život i drugo.
– Na nivou RS, plate sudija okružnih sudova su 3.068 KM, a tužilaca 2.454 KM, bez obračuna minulog rada – naveli su u VSTS-u.
– Što se nas tiče, ne postoji nijedna prepreka da budu objavljeni imovinski kartoni sudija i tužilaca jer za tim postoji nesporan javni interes. Formalno-pravno, ta oblast možda i nije uređena na najbolji način, jer se svrha prikupljanja takvih podataka najčešće svede na populizam. Tako na primjer, kada smo rekli da se ne mogu skenirati i objavljivati imovinski kartoni kandidata na izborima, otišlo se u krajnost, pa je iznesena ocjena da mi štitimo političare – istakao je Kovačević.
On je podvukao da je pozivanje na “privatnost” u slučaju imovine sudija i tužilaca, potpuno proizvoljna i neutemeljena kvalifikacija.
– Javnost treba da zna kako se troši budžetski novac. To je javni interes i naš stav je da treba omogućiti slobodan pristup takvim informacijama. Za nekoliko dana, kada budemo podnosili izvještaj, imaćemo ocjenu da je cijela prošla, 2015. godina, bila u znaku zloupotrebe propisa o zaštiti ličnih podataka od javnih organa, a sve kako bi onemogućili uvid u podatke koji su u njihovom posjedu, a koji su se često odnosili na imovinu, primanja, naknade članovima upravnih odbora i slično – zaključio je Kovačević.
Press