Uvodnom radionicom za 16 timova porodične medicine danas je u Domu zdravlja Prijedor, u sklopu projekta “Jačanje sestrinstva u BiH”, počela aktivnost unapređenja sestrinstva u zajednici koja će se intenzivno odvijati u narednom devetomjesečnom periodu.
Pomoćnik ministra zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Milan Latinović, učestvujući u radu radionice, naglasio je da medicinske sestre imaju ključnu ulogu u rješavanju izazova na polju javnog zdravstva, a posebno u modelu pružanja zdravstvene njege pacijentima sa hroničnim bolestima i terminalno oboljelim.

“U okviru reforme zdravstvenog sistema Republike Srpske imamo tri prioritetna pravca, a to su izgradnja i rekonstrukcija zdravstvenih ustanova, opremanje medicinskom oprema na nivou primarne zdravstvene zaštite i unapređenje znanja i sposobnosti zdravstvenih radnika za pružanje zdravstvenih usluga”, istakao je Latinović.

On je dodao da je u tom procesu Ministarstvo tražilo podršku niza međunarodnih eksperata i donatora, kao što su Svjetska zdravstvena organizacija i Svjetska banka.

“Jedna od bilateralnih saradnji je sa Vladom Švajcarske, odnosno sa njihovom Agencijom za implementaciju projekata SDC i u okviru te saradnje mi realizujemo ovaj projekat razvoja sestrinstva koji je krenuo sa implementacijom 2012. godine i biće završen 2017. godine”, naveo je Latinović.

Prema njegovim riječima, taj projekat usmjeren je na unapređenje kvaliteta usluga koje medicinske sestre pružaju u zajednici, posebno za osjetljive grupe stanovništva među kojima su starije osobe i oboljeli od hroničnih nezaraznih bolesti.

On je dodao i da je Dom zdravlja Prijedor drugi u Republici Srpskoj u kome će se odvijati taj program osposobljavanja uz učešće domaćih i stranih eksperata i da će to biti dobra prilika da zdravstveni radnici, odnosno 16 timova iz Doma zdravlja Prijedor podignu kvalitet i raznovrsnost usluga koje će pružati građanima izvan samog Doma zdravlja odnosno u zajednici.

Direktor Doma zdravlja Prijedor Slavica Popović istakla je da je ova zdravstvena ustanova opredijeljena da građanima pruži što kvalitetniju, sigurniju, sveobuhvatnu i dostupnu zdravstvenu zaštitu.

“Implemantacijom porodične medicine negdje je `izgubljena` polivalentna služba i mi smo tokom rada uvidjeli veliki nedostatak tog rada i prisustva sestre u zajednici, pogotovo kada je riječ i starijim osobama i velikom broju hroničnih bolesnika”, istakla je Popovićeva.

Ona je dodala da će sestre uveliko biti prisutne na terenu, u patronaži, na dobrobit korisnika usluga, na njihovo zadovoljstvo, ali i medicinskih radnika kojima pružaju takve usluge.

“Jedna kvalitetna edukovana stručna i motivisana medicinska sestra može mnogo toga da uradi na unapređenju pružanja zdravstvene zaštite”, istakla je Popovićeva.

Projekat “Jačanje sesetrinstva u BiH” uz podršku Vlade Švajcarske sprovodi konzorcijum koji čine Fondacija “Fami”, Univerzitetska bolnica u Ženevi i Institut sestrinskih nauka u Bazelu.

SRNA