Ratni predsjednik Kriznog štaba srpske opštine Vogošća, Jovan Joja Tintor, koji je prije tri dana uhapšen na graničnom prelazu Rača na osnovu potjernice za ratne zločine koju je za njim izdao Kantonalni sud u Sarajevu, u BiH je pokušao da uđe kako bi izbjegao odlazak na dugogodišnju robiju u Srbiji, saznaje Press!

Odlično obaviješteni izvori našeg lista otkrivaju da je Tintor, koga su pripadnici Granične policije BiH uhapsili prilikom pokušaja da iz Srbije uđe u BiH, za koji dan trebalo da bude poslat na izdržavanje devetogodišnje kazne zatvora zbog ubistva koje je 2012. godine počinio u Banji Vrujci. Upravo ta činjenica, prema riječima naših sagovornika, mogla bi da objasni njegovu inače teško razumljivu odluku da dođe u BiH, uprkos tome što je, kako kažu, bio upoznat s tim da protiv njega postoji istraga za zločine koje je, navodno, počinio u vrijeme kada je obavljao funkciju prvog čovjeka opštine Vogošća.

Presuda iz avgusta

– Apelacioni sud u Beogradu je krajem avgusta prošle godine potvrdio presudu Višeg suda u Valjevu kojom je Jovan Tintor osuđen na devet godina zatvora zbog ubistva Branka Petrovića iz sela Todorin Do kod Mionice, koje se dogodilo 3. avgusta 2012. Iako je Tintor, kako se navodilo u presudi, bio isprovociran od ubijenog, koji ga je prethodno teško vrijeđao i psovao, to nije moglo da ublaži težinu počinjenog krivičnog djela i činjenicu da je Tintor u Petrovića ispalio dva hica iz pištolja za koji nije imao dozvolu, kao i to da se policiji predao tek dva dana nakon počinjenog ubistva – podsjećaju naši izvori.

Oni ocjenjuju kao sasvim izvjesnu mogućnost da je Tintor, s obzirom na to da je uskoro trebalo da bude poslat na izdržavanje kazne, odlučio da se skloni kod prijatelja u RS i na taj način pokuša da izbjegne robiju.

– Na kraju, ukoliko se pred Sudom BiH potvrde optužbe za ratni zločin koji je, navodno, počinio u vrijeme kada je bio predsjednik Kriznog štaba srpske opštine Vogošća, Tintor bi, umjesto devet godina, u zatvoru mogao da provede nekoliko decenija – kažu naši sagovornici.

Navodi iz optužnice

Advokat Nina Kisić, koja zastupa Jovana Tintora pred Sudom BiH, juče za Press nije željela da komentariše detalje u vezi s hapšenjem njenog klijenta. Ona je istakla da odbrana smatra da iz dostavljenih dokaza, koji su prekjuče predočeni na ročištu o određivanju pritvora Tintoru pred Sudom BiH, ne postoje osnovane sumnje za počinjenje krivičnog djela koje se njenom klijentu stavlja na teret.

– Za navode u optužnici koji ga povezuju s granatiranjem civilnih naselja Tužilaštvo BiH nije priložilo dokaz na koji način je osumnjičeni u tome učestvovao, niti je priložena specifikacija napada na sela na području Vogošće. Mnoge naredbe Kriznog štaba srpske opštine Vogošća moj klijent nije potpisao, već su to drugi radili u njegovo ime – istakla je Kisićeva.

S druge strane, Tužilaštvo BiH je prekjuče predložilo sudu određivanje pritvora za Jovana Tintora zbog sumnje da je počinio krivično djelo zločin protiv čovječnosti. Tužilac Adis Nuspahić naveo je da je zaprijećena kazna za ovo krivično djelo 10 i više godina zatvora.

Finansijer i vojvoda!

Osim što je početkom građanskog rata u BiH obavljao dužnost predsjednika Kriznog štaba srpske opštine Vogošća, Jovan Tintor je važio za jednog od značajnijih finansijera SDS-a uoči i za vrijeme rata, a jedno vrijeme bio je i savjetnik prvog predsjednika RS Radovana Karadžića. Nakon završetka rata u BiH, Tintor se preselio u Srbiju, gdje je živio u selu Kadina Luka kod Ljiga. Prema pisanju pojedinih medija, Tintor je za vrijeme rata dobio zvanje četničkog vojvode.

Press