Ministar bezbjednosti BiH, Dragan Mektić, ne odustaje od namjere da formira Koordinaciono tijelo za borbu protiv terorizma i organizovanog kriminala na nivou BiH, iako je Vlada Srpske donijela zaključak da je to neustavno i protivzakonito.

Mektić tvrdi da nije riječ o prenosu nadležnosti. Iz Srpske upozoravaju da je to pokušaj da se na mala vrata progura reforma policije i kreira MUP na nivou BiH.

– Nije u pitanju stvaranje nove institucije, nego mehanizma kojim će se uvezati policijska tijela u BiH, u borbi protiv terorizma i organizovanog kriminala – tvrdi Dragan Mektić. Ne želi da sluša zahtjeve koji dolaze iz Republike Srpske, jer su, kaže, politički.

– Јa neću ispoštovati političke zaključke Vlade Republike Srpske koji idu na štetu građana. Ovaj zaključak je političkog karaktera, on nije u interesu građana – kaže Mektić.

Savjetnik ministra unutrašnjih poslova Srpske, Predrag Ćeranić, smatra da je simptomatično to što odluku Dragana Mektića podržava Denis Zvizdić, koji je rekao da će upravo Koordinaciono tijelo znatno popraviti borbu protiv terorizma. Iz zaključka Vlade je jasno, kaže Ćeranić, da je to prenos nadležnosti, kršenje zakona i ustava.

– Sada se otvara pitanje – čija je to politika koju protežira ministar Mektić i zašto on u momentu kada dolazi do približavanja stavova partija iz Republike Srpske i oko pitanja popisa i kada ih Vučić poziva, zašto on uporno gura inicijativu koja koja je u u inat svim partijama iz Srpske – kaže Ćeranić.

Protiv Mektićevih nastojanja da se u praksu provede ideja o Koordinacionom tijelu, srpski član Predsjedništva, Mladen Ivanić, nema ništa.

– Јa sam uvjeren da Dragan Mektić zna šta radi. On radi dobro svoj posao i vjerujem da pokušava da napravi tijelo koje će se boriti protiv terorizma. A ako je kome interes da se bori protiv terorizma, onda je to valjda Republika Srpska – smatra Ivanić.

Osim Koordinacionog tijela Odlukom Ministarstva bezbjednosti, trebalo bi da bude uspostavljena i Operativna grupa, čija bi nadležnost bila provođenje istraga u vezi s krivičnim djelima terorizma. To u suštini znači da bi Ministarstvo bezbjednosti preko noći moglo da postane nadležno za operativne policijske radnje, koje su nadležnost entitetskih ministarstava i policije, kao i SIPA. Upravo to je, kaže Dušanka Majkić, problem.

– Nevjerovatno je sa kolikom istrajnošću Dragan Mektić, ministar bezbjednosti, pokušava da napravi posao za sebe i za ministarstvo za koje radi, za sve osim za Republiku Srpsku. Nikad nam se nije dogodilo da na čelu neke institucije BiH bude neko iz reda srpskog naroda, ko toliko čini protiv Republike Srpske – kaže Majkićeva.

Nastavi li se sa insistiranjem da se operativna policijska nadležnost da u ruke Ministarstva bezbjednosti, dodaje Majkić, o svemu bi trebalo da se izjasne i poslanici u Narodnoj skupštini.

RTRS