I poslije više od deset godina, zemunski klan ostaje velika tema. Pitanje kako su prešli put od sitnih lopova do najmoćnije kriminalne grupe na Balkanu, a njihov sistem krađe i prodaje i dalje ostaje kao jedna od velikih tema za razmišljanje.

Dušan Spasojević Šiptar, Mile Luković Kum i Milorad Ulemek Legija. Trojka, spojena igrom slučaja, trojka koja je odlučivala o životu i smrti u Srbiji. 

Šiptar i Kum su došli iz jednog omanjeg sela nadomak Leskovca. Po svjedočanstvima akterima tog vremena i tadašnjih dešavanja, bavili su se čime su stigli. Poznati su i po rasturanju benzina u to vrijeme, a to nije zadovoljilo njihove apetite pa se uskoro prešlo na rasturanje droge i stine krađe. Uličnu ”slavu” su zaradili prodajom automobila, vlasnicima od kojih su i ukradena! Taj sistem poslije su primenjivali i na ljude. Otmice, kao u unosniji posao, postalo je njihovo osnovno polje djelatnosti ali je sistem kao prilikom krađe/prodaje automobila, ostao isti.

zemunski_klan1

Momenat koji je vjerovatno bio prekretnica za njihovu kriminalnu karijeru i stvar koja će u budućnosti odrediti puno toga u njihovim životima, bilo je upoznavanje sa tadašnjim vođom surčinskog klana, Ljubišom Buhom Čumetom. Kako je vrijeme prolazilo, Kum i Šiptar su pravili nova poznanstva i otvarali sebi nova vrata radeći za Čumeta. Ojačali su preko noći. Ipak, prekretnica je bila upozvnavanje Milorada Ulemeka. Nije bilo potrebno mnogo vremena da prođe, da bi shvatili da imaju mnogo zajedničkih ideja. Preko Legije, ”zemunci” su dobili naoružanje i počeo je krvavi pir koji je oključio seriju likvidacija. U tom trenutku, mislili su da rade za državu a zapravo su bili ”država u državi.”

Čume i Legija: Animozitet za koji se znalo

Pravi problem za grupu, predstavljao je mržnja koja je postojala između Legije i Čumeta koja je postojala od samog početka. Uz malo nagovora, Šiptar i Kum su zajedno sa Legijom smislili plan da ga ubiju. Po prvobitnoj verziji, Čumetova žena je trebala da otruje svog muža. Na volšeban način Čume ostjae živ, ređaju se dalji pokušaji ubistva preko ”hitmena” klana Sretka Kalinića. Opet, zakazuju puške, opet Čume preživljava atentat i odlučuje da ispriča sve.

zemunski_klan2

Postojala je opasnost ne da država uhapsi zemunski klan, nego da oni uhapse državu!

Srbijom nikada, prije “zemunskog klana“, nije harala moćnija, zloglasnija, organizovanija i vlastima bliskija mafijaška organizacija. Njihovo jezgro brojalo je dvadesetak jurišnika, a šire, armija od preko 200 “vojnika“. Vršili su najteža krivična djela – tridesetak ubistava, na stotine krađa i ucjena. Drogu su rasturali na tone. Prvi su na ovim prostorima počeli da otimaju ljude. Samo od otkupa dobili su više od 20 miliona evra, a od droge i ostalih prljavih poslova zgrtali su, u to vreme, na stotine miliona maraka. Pošto su zločine vršili gotovo javno, bili su ubijeđeni da sve to rade – u ime i za dobro države!

zemunski_klan3

U knjizi penzionisanog pukovnika srpske policije Mileta Novakovića ”Otmice zemunskog klana” do tančina su opisane uz policijske spise i transkripte presretnutih telefonskih poziva tokom najvećih otmica klana.  U knjizi je detaljno opisano desetak najvećih otmica koje su “zemunci“ izveli pred kraj 20. i početkom ovog vijeka. Za otkup Milije Babovića uzeli su 11 miliona evra, za “vraćanje“ Miroslava Miškovića dobili su 7,5 miliona njemačkih maraka.

Srbijadanas