Nadležne institucije BiH pokrenule su provjeru kupovine nekretnina na atraktivnim lokacijama, uglavnom u okolini Sarajeva, za potrebe arapskih turista, u koje se ulažu milioni konvertibilnih maraka.
Osim Službe za strance, SIPA-e i Poreske uprave, u slučaj provjere je uključena u Obavještajno-bezbjednosna agencija Bosne i Hercegovine.
U akciju provjere se krenulo nakon što su određene institucije u BiH posumnjale da je u procesu kupovine bilo sumnjivih radnji – pranje novca, utaja poreza…
Istragom je obuhvaćeno 108 firmi.
”Našli smo da tu ima puno fiktivnih firmi. Lica koja nisu ni ušla u BiH i nemaju uopšte mjesto boravka ovlaštavaju naše državljane koji mogu u ime njihove firme kupovati nekretnine u BiH”, rekao je za sarajevski N1 Slobodan Uljić, direktor Službe za poslove sa strancima u BiH.
Utvrđeno je, rekao je, da su stranci kupili te nekretnine, odnosno da je riječ o 51 pravnoj osobi. Služba je provjerila i osnivački kapital tih firmi. U 99 odsto slučajeva iznosio je oko 2.000 maraka, a došlo se i do podataka da određena pravna lica imaju nekretnine koje vrijede sigurno 600, 700 i više hiljada maraka. ‘
“Došli do situacije da pomislimo da se radi o krivičnim djelima pranja novca, utaje poreza i ostalo. Sva naša saznanja smo proslijedili drugim bezbjednosnim agencijama, na prvom mjestu SIPA-i, a sa Poreskom upravom smo u više navrata u posljednjih pola godine održali sastanke. Ima dosta pravnih lica koja ne plaćaju poreze, cifre su čak i milionske”, kazao je Ujić.
I Federalna uprava policije posumnjala je da određeni bh. državljani koriste situaciju, na način da, u saradnji s Arapima, kupovinom enormnog broja nekretnina, između ostalog, varaju građane. FUP je, na primjer, podnio krivičnu prijavu protiv jednog člana Notarske komore Federacije, a Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu je donijelo odluku da neće sprovoditi istragu, pa je predmet arhiviran.
Da Arapi kupuju zemljište u BiH dokazuju i podaci iz Službenih novina Federacije. Јedan kuvajtski turista je ispričao da je posjetio nekoliko atraktivnih lokacija, što izgrađenih, što u procesu izgradnje isključivo za potrebe Kuvajćana. Kupuju, rekao je, brda i grade naselja poput onog u Hadžićima.
”Srećni smo kada dođemo ovdje i kada trošimo naš novac na ovu ljepotu, na ovo mjesto. Јer znate nas je strah, ne mogu ja otići u bilo koju zemlju i imati povjerenje. Upravo će to povjerenje natjerati mnoge Kuvajćane da dođu ovdje i kupuju zemlju”, rekao je on za N1.
Građani smatraju da bi u rukama Arapa mogo završiti veliki dio domaće imovine. Kada je riječ konkretno o kuvajtskim investicijama, podaci Centralne banke BiH govore da je do kraja 2015. u različite projekte u BiH uloženo oko 86 miliona evra, što prema visini ulaganja u BiH Kuvajt stavlja na 15. mjesto.
Ipak, većinom je riječ o ulaganjima upravo u atraktivna naselja, za vlastite potrebe.
Služba za poslove sa strancima BiH u saradnji sa drugim bh. institucijama provela je akciju koja je imala za cilj utvrditi legalnost kupovine zemljišta u našoj zemlji, otkriti eventualnu utaju poreza prilikom kupovine i pranje novca, potvrđeno je za N1.
Inače, od 108 firmi koje su registrovane u BiH, a čiji su vlasnici stranci 71 je iz Kuvajta, iz Libije 13, UAE 12, Sirije 10 i Katara dva. Uljić kaže da su sva saznanja o ovim kupovinama nekretnina proslijeđena drugim sigurnosnim agencijama u BiH, SIPA-i, ali i Poreskoj upravi.
RTRS