Udruženje likovnih umetnika iz Prijedora uskoro će raspisati peti Međunarodni konkurs za izbor najboljeg murala „Paola de Maninkor“.
Iz ovog udruženja kažu da još nije poznata lokacija fasade koju će krasiti nova slika, ali su brojni umetnici zainteresovani za ovaj konkurs. Predsednik ULUP Boris Eremić priča da je nagrada „Paola de Maninkor“ postala bitna slikarima i da je dobila na umetničkoj težini.
–Međunarodni konkurs raspisujemo na više jezika, tako da se prijavljuju umetnici iz svih zemalja sveta. Stručni žiri glasa anonimno, šifrirano i nema nikakve protekcije – ističe Eremić.
On smatra da je novčana nagrada u iznosu od 3.000 KM simbolična.
– Muralisti koji se penje na skelu i oslikava fasadu danima, trebalo bi mnogo više platiti. Ipak, on dobija priliku da oslika sliku velikih dimenzija i tako ostavi značajan umetnički trag – priča Eremić.
Iako su dosadašnji murali bili u užem centru Prijedora, u planu je da se oslikaju i udaljenije fasade zgrada.
– Lokaciju predložimo nadležnom odelenju gradske uprave i oni to razmotre. Iako su građani na početku gledali sa nepoverenjem na ono što radimo, sada nam sami prilaze i predlažu da muralima ukrasimo i vanjski izgled njihovih stambenih objekata – tvrdi Eremić.
Kaže da je ulična umetnost veoma efikasan način izražavanja. Pored toga, murali sui jedan vid borbe protiv bilborda i reklama.
– Ljudi su zasićeni u svakom smislu, a pogotovo vizuelno, sve je manje onih koji imaju vremena da posete galeriju ili muzej. Zato smo mi zaključili da je ovo veoma dostupan i učinkovit oblik umetnosti. Mural primetite hteli to ili ne i vi razmišaljte o tome što ste videli – smatra Eremić.
Prvi mural u gradu Prijedoru, pre 18 godina, na zidu lokalne škole, oslikala je italijanska umetnica Paola de Maninkor sa decom iz izbegličkog centra. Zato nagrada za najbolji mural i nosi njeno ime. Tokom prošle četiri godine fasade u užem centru grada Prijedora, ulepšalo je isto toliko murala. Glavna gradska ulica zablistala je prvo pod „Šeširdžijom“, banjalučke akademske slikarke Nataše Konjević. Potom su usledili „Transformacija“ mađarskog muraliste Atile Samoži, „Vrt“ rumuna Raula Oprea i „Grad“ beogradskog DIM TIM.
Iz ULUP kažu da Prijedorčani i njihovi gosti cene murale, jer nijedan nisu pošarali ili oštetili.
Zato granica u ovom projektu nema. Kako ističu, trajaće dok ima fasada i podrške grada Prijedora, Ministarstva prosvete i kulture RS i Udruženja iz Trenta. Dodaju da je presudan i entuzijazam umetnika, kojih u ULUP ima oko 30.
Grad slikara
Udruženje likovnih umetnika Prijedor pokrenuo je projekat “Prijedor grad murala” zato što grad na Sani decenijama važi za grad slikara.
– Od Todora Švrakića i Pere Popovića sa početka 20. veka, iz Prijedora i okoline ponikli su brojni slikari, ta tradicija ostala je do danas, i zato naš grad zaslužuje ovakav projekat – ističe Eremić.
EuroBlic
FOTO: prijedor24h