Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik pozvao je sve političke predstavnike iz Srpske na zajedničko djelovanje u vezi sa donošenjem zakona o Ustavnom sudu BiH, jer bi ta institucija mogla biti mjesto ozbiljne potencijalne opasnosti za Republiku Srpsku.
Dodik je istakao da je Ustavni sud razarajuće mjesto za mogućnosti Srpske i da se taj problem mora riješiti, jer ako se zakonom ne eliminišu stranci, kao što se predlaže u tom aktu, oni neće sami otići.
On je sinoć za Radio-televiziju Republike Srpske izrazio uvjerenje da na problem sa Ustavnim sudom isto gledaju svi ključni srpski političari bez obzira da li su na vlasti ili u opoziciji.
“Krajnje je vrijeme da se to pitanje riješi. Ako ne riješimo to pitanje, imaćemo problema s njihovim odlukama u budućnosti. Ako je to način, a jeste, hajde da dogovorimo u praksi kako ćemo to uraditi. Idemo u parlament /BiH/, nećete da odlučujete o ovom, u redu, dok ovo ne riješimo, zaustavićemo sve drugo. Nećemo odlučivati ni o čemu. Niko ne traži da se napuste organi BiH, nego se traži da se fino kaže ovo je naš prioritet, pogotovo ako i Hrvati, zajedno sa Srbima, predlože jedinstven zakon o Ustavnom sudu”, rekao je Dodik.
On je dodao da zakon o Ustavnom sudu nije usmjeren protiv Bošnjaka, već da svi jednako budu zaštićeni, odnosno da Srbi i Hrvati ne budu majorizovani.
Dodik je otkrio da Srpska ima pripremljen i zakon koji će biti predložen u Narodnoj skupštini Srpske, a riječ je o tome da se odbiju sve odluke Ustavnog suda BiH na prostoru Srpske donesene većinom od tri stranca i dva Bošnjaka.
Predsjednik Srpske je napomenuo da bi Srbi u BiH prošli kao na Ustavnom sudu ako bi se ukinulo entitetsko glasanje prema željama političkog Sarajeva, prenosi Srna
“Ne bi nas bilo za šest mjeseci, a ja njima kažem sad ćemo još više ojačati naše pravo na entitetski glas i pozivam sve naše ljude u zajedničkim institucijama da se ovdje okupimo, prevaziđemo animozitete i dogovorimo oko zajedničke politike koju ćemo voditi, a to je jaka Srpska”, rekao je Dodik.
On je u tom smislu upitao da li Savez za promjene treba da nastavi da podržava lidera SDA Bakira Izetbegovića, koji stalno zloupotrebljava vlast na BiH nivou ili da se vrati Srpskoj.
“Naše politike jesu i moraju da budu što slabiji Bakir Izetbegović i što slabija nacionalna politika muslimana prema Srpskoj, jer je nacionalna politika Bošnjaka što slabija Republika Srpska, kao i da je uopšte nema. A kada nje nema, onda nema ni Srba”, upozorio je Dodik.
On je napomenuo da i riječi bivšeg poglavara Islamske zajednice u BiH Mustafe Cerića – da Srbi mogu da odu u Srbiju i ponesu na opancima malo blata – govore o kontinuitetu politike bošnjačkih stranaka i njihovog neodstupanja od negativnog odnosa prema Srpskoj.
Dodik je istakao da Srbima i Srpskoj fali samo jedan elemenat, a to je da se politički faktori okupe i ujedine oko ideje Srpske, kojoj treba da se vrate sve otete nadležnosti.
“Srpska je faktor pod uslovom da je objedinjena na ovim pitanjima, a to podrazumijeva jedinstvo koje može da se pokaže kao jedno od najvažnijih stvari u ovom vijeku koje će Srbi na ovim prostorima uraditi. A to je da ojačaju i izgrade Srpsku do momenta njene potpune samostalnosti”, rekao je Dodik.
On očekuje od SDS-a da smanji politički predznak bosanskog, o ojača onaj srpski.
“Sve što ojačava bosansku snagu ide na uštrb snage Srpske i to moraju da shvate svi oni koji se bave politikom. Ne možemo otaljavati stvari tako što ćemo sjediti, primati platu u Sarajevu i ne činiti ništa na afirmisanju vrijednosti koja se zove Republika Srpska. Možda imate šansu da to radite još dvije godine, ali nakon toga sigurno će vas narod odbaciti kao bilo kakve legitimne predstavnike tog naroda”, rekao je Dodik.
On kaže da bi mu politički odgovaralo da podstiče “što veću ljubav” Bakira Izetbegovića i Saveza za promjene, ali da kao predsjednik Srpske mora da gleda isključivo republički i narodni interes.
“Ovaj narod ne može da dozvoli sebi luksuz da se tamo dvije godine otaljavaju poslovi i da se tamo /u Sarajevu/ ne brani i ne pozicionira Srpska”, rekao je Dodik.
Kada je riječ o Sudu i Tužilaštvu BiH, Dodik je naveo da te institucije postoje da bi se obračunale sa autoritetima u Srpskoj, raznim pojedincima, privrednicima i političarima.
“Ima ljudi koji su politički angažman iskoristili za određene stvari, ali većina političara u vlasti i opoziciji ima pošten odnos prema poslu koji radi, državi, naciji i narodu. Uvjeren sam da je i opoziciji potpuno stalo do Srpske, ali da imaju neke svoje dnevne interese koji ih odvuku na neku drugu stranu”, zaključio je Dodik.