Ili je priča o “neformalnim sankcijama” izmišljena iz nekih bošnjačkih ili opozicionih krugova, ili su zemlje EU tajno poslale instrukciju svojim ambasadorima da, iako nisu uveli sankcije Dodiku, tiho bojkotuju predsjednika Republike Srpske, piše Sputnjik.

Dragan Čavić, bivši predsjednik Republike Srpske i lider Narodnog demokratskog pokreta, izjavio je da su ambasadori zemalja EU u BiH prije desetak dana odlučili da više ne kontaktiraju sa predsjednikom Republike Miloradom Dodikom. Na taj način, tvrdi Čavić, Unija je uvela jednu vrstu neformalnih sankcija predsjedniku Srpske. To se ispostavilo kao neistina, što su potvrdili i zvaničnici Evropske unije u BiH.

Zašto je nekome bilo potrebno da izmisli nepostojeće sankcije predsjedniku Republike Srpske?

Aleksandar Vranješ, savjetnik predsjednika Republike Srpske, za Sputnjik kaže da je teza o takozvanim “neformalnim sankcijama” Miloradu Dodiku – neozbiljna.

– Ambasadori zemalja EU u BiH nisu neformalni gosti, već zvanični predstavnici svojih država u BiH. Ako je zvaničan stav i EU i njenih članica da neće uvoditi sankcije Dodiku, a njihovi se ambasadori ogluše o to i samoinicijativno odluče da prekinu komunikaciju, onda bi po svim pravilima te države trebalo da povuku svoje ambasadore koji ne poštuju njihove direktive. Ali to je malo vjerovatno – navodi Vranješ.

Kako kaže, u analizi ove situacije postoje samo dva moguća scenarija.

– Ili je priča o “neformalnim sankcijama” izmišljena iz nekih bošnjačkih ili opozicionih krugova radi dodatnog usložnjavanja odnosa i očekivanja nekih negativnih reakcija iz Republike Srpske – koje bi stvarno inicirale sankcije i zatezanje odnosa – ili su pak zemlje EU tajno poslale instrukcije svojim ambasadorima da, iako nisu uveli sankcije Dodiku, tiho bojkotuju predsjednika Srpske. Ako bi ovaj drugi scenario bio tačan, onda bi Vlada Republike Srpske morala da uputi dopis ambasadorima akreditovanim u BiH sa pitanjem “Da li su oni dobili takvu ili sličnu instrukciju?”. Ako bi njihov odgovor bio pozitivan, tada bi Vlada Srpske morala da preispita dalju komunikaciju sa navedenim ambasadorima i svoju ulogu u evropskim integracijama BiH, jer bi ovo bilo doslovno negiranje ustavnog poretka Republike Srpske od strane EU i njihovih zemalja-članica – objašnjava Vranješ.

On, međutim, misli da je malo vjerovatno da je drugi scenario tačan i smatra da su veće šanse da je prva opcija bliža stvarnosti, odnosno da je riječ o “spinu” onih koji upravo takvu situaciju priželjkuju.

Vranješ dodaje da se Čavićeva izjava može shvatiti kao iskazana želja, priželjkivanje takve situacije, ali nikako realnost i napominje da dokle god nemamo informaciju da li su zemlje EU poslale instrukciju da se Dodik “neformalno sankcioniše”, tiho bojkotuje i slično, ovo ne možemo uzeti kao istinito.

– Čavić, ali i mnogi drugi Dodikovi protivnici, priželjkuju scenario u kojem bi Dodik bio u potpunosti izolovan, čak uklonjen sa političke scene, da bi konačno ti lideri iz zapećka imali neke šanse na budućim izborima u Republici Srpskoj. Kako sad stvari stoje, oni nemaju nikakvu šansu, jer gospodin Dodik uživa ogromnu podršku građana Republike Srpske i to već više od deset godina. Izgleda da se sva politička strategija Čavića, Bosića, Borenovića, Govedarice i ostalih svodi na puku želju da neka strana sila ukloni Dodika sa političke scene, da bi oni mogli doći nekako na vlast – kaže Vranješ.

Savjetnik predsjednika Republike Srpske takođe ističe da informacije kojim se raspolaže ne idu u prilog Čavićevoj tezi o “neformalnim sankcijama”.

– Prošle nedjelje, 25. januara, Dodik je primio ambasadora Švedske u BiH Andersa Hagelberga u Palati Republike u Banjaluci. Izgleda da, prema Čaviću, Švedska nije članica EU. Takođe, predsjednik Dodik se sreo u Beogradu sa grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom. Možda je Cipras prvo trebalo da kontaktira Čavića i upita ga za odobrenje da se sretne sa Dodikom?! A možda ni Grčka nije u EU?! Sve zajedno nam govori koliko je sve ovo neozbiljno. A kada je riječ o opoziciji u Republici Srpskoj, sve je izgleda moguće, od toga da im je mnogo bliži partner Bakir Izetbegović nego Milorad Dodik, da su dobrodošli na tajne ambasadorske sastanke, do toga da više ne prave razliku između svojih želja i realnosti. Zato građani u njima i ne vide alternativu jer ne pokazuju umeće da se ozbiljno bave politikom – poručuje Vranješ.

Anđelko Kozomara, politički analitičar, za Sputnjik kaže da bi eventualne sankcije lideru Republike Srpske bile kontraproduktivne.

– Eventualni bojkot Milorada Dodika, legalno izabranog na izborima za predsjednika Republike Srpske, praktično bi bio bojkot Republike Srpske i njenih građana. To vodi nepotrebnoj izolaciji Srpske koja će se negativno odraziti na buduće korake BiH na putu ka EU. Ukoliko bi se ovaj “spin” u budućnosti ispostavio kao tačan, to bi kao i mnogo puta do sada pokazalo da zapadne zemlje i EU žele da BiH što više drže u pokornosti i izolaciji. Ako su sada riješili da izoluju Dodika i Republiku Srpsku, sutra će Izetbegovića i Bošnjake, jer njima ne odgovora stabilno stanje u BiH koja je za njih eksperiment, pokusni kunić u kojem pokušavaju da realizuju razne planove – kaže Kozomara.

Izvor: Sputnjik