Revizija tužbe protiv Srbije nema šansi. To potvrđuje i interni dokument bivšeg haškog tužioca Džefrija Najsa i profesorke Nevenke Tromp. Iako zagovornici revizije, oni sumnjaju u njen uspjeh i legitimitet agenta Sakiba Softića.

Da je Bakir Izetbegović na vrijeme pokrenuo pitanje nadležnosti Sakiba Softića i instruisao ambasadora BiH u Hagu kako da djeluje, sad bi priča bila drugačija, piše u dokumentu koji su sročili Džefri Najs i Nevenka Tromp. Poznato je da je Najs 2015. nagovarao Izetbegovića da se posveti reviziji, ali, kako se u dokumentu koji su objavili federalni mediji navodi, on tada baš i nije bio mnogo zainteresovan za to, svjedoči Najs. Ipak, oboje smatraju da sa revizijom ipak treba pokušati.

“Čak i ako bude neuspješna, dobro formiran zahtjev za reviziju bi dao dokumentovan zapis o istoriji sukoba i zločina počinjenih u Bosni Hercegovini, kao i nastojanja Bosne i Hercegovine da dokaže istinu pred Međunarodnim sudom pravde”.

A šta su članovi Predsjedništva pisali Hagu, danas se nagađa. Nijedan od njih nije želio u javnost, ali pojedini mediji otkrivaju navodne detalje iz pisama. Za Mladena Ivanića tvrde da se pozvao na sporan legitimitet Softića, te da je njegov mandat istekao 2007. godine. Ivanić o sadržaju pisma nije htio da se izjašnjava rekavši da će  sadržaj pisma biti poznat kada se donese odluka .

Federalni mediji tvrde da je Dragan Čović u pismu bio neutralan, ali da je Hag obavijestio da Predsjedništvo, kao institucija, o reviziji presude nije ni raspravljalo.

“Sa žaljenjem konstatujemo da o pitanjima iz sadržaja Vašeg pisma do trenutka pisanja ovog pisma (1. mart 2017. godine) Predsjedništvo BiH, kao kolektivni organ države BiH, nije raspravljalo, niti je o njima odlučivalo. Predsjedništvo BiH kao kolektivni organ države BiH nije ni razmatralo Vaše pismo, te nije utvrdilo nikakvo zajedničko stajalište niti pojašnjenje u vezi s kontradiktornosti opisanoj u Vašem pismu, te Vam isto nije moguće dostaviti”.

Bakir Izetbegović se, kako prenose mediji, navodno pozvao na kontinuitet pravnih odluka, te da propisi odluke i uredbe ostaju na snazi dok ih ne ukine nadležni organ. Iz Međunarodnog suda su za našu televiziju rekli da se ne mogu izjasniti kada će pisma biti otvorena i kada će na njih odgovoriti.

RTRS