Srbija, Makedonija, Republika Srpska, pa i Crna Gora , izloĹžene su svim vidovima savremene doktrine hibridnog rata u sklopu kojeg se praktikuju psiop (psiholoĹĄke operacije), plasiraju dezinformacije, i izvode specijalne operacije u medijima zasnovanim na antimedijskim principima. Tako se istina potire i sklanja iza zavjese, a prikazuju fabrikovane, izmiĹĄljene predstave.
PiĹĄe:Â Predrag ÄeraniÄ
U tom kontekstu treba posmatrati i operaciju koju je izvodio Bakir IzetbegoviÄ. Odbijanjem zahtjeva za revizijom presude po tuĹžbi BiH protiv Srbije MeÄunarodni sud u Hagu je potvrdio ono na ĹĄta je ukazao i ranije – Sakib SoftiÄ nema legitimitet da zastupa BiH kao agent. IzetbegoviÄ i SoftiÄ su to znali, ali su âzaigrali igruâ. PolitiÄko-bezbjednosna situacija u BiH dosegla je taÄku kljuÄanja, ali se reflektovala i na prilike u regionu.
S druge strane, kosovski parlament usvojio je rezoluciju kojom se traĹži bezuslovno puĹĄtanje na slobodu RamuĹĄa Haradinaja i prekid dijaloga s Beogradom dok se taj zahtjev ne ispuni. Haradinaj je uhapĹĄen 4. januara po Interpolovoj potjernici koju je raspisala Srbija zbog ratnog  zloÄina, a HaĹĄim TaÄi, predsjednik samozvane drĹžave Kosovo, oglasio se odmah sutradan navodeÄi da je âneprihvatljivo da Haradinaj bude uhapĹĄen u bilo kojoj zemlji na svijetu, samo zbog potjernice Srbijeâ.
MeÄutim, to da Haradinaj ostane iza reĹĄetaka najviĹĄe odgovara upravo TaÄiju, njegovom ljutom politiÄkom protivniku. Nekoliko dana uoÄi hapĹĄenja mediji su objelodanili da je Haradinaj dobio pozivnicu da prisustvuje inauguraciji novog ameriÄkog predsjednika Donalda Trampa, ĹĄto je TaÄi brĹže-bolje demantovao, navodeÄi da Haradinaj nije dobio âpravu pozivnicuâ. Haradinaj je hapĹĄen i ranije, i to na Kosovu, jer se dovodio u vezu sa teroristiÄkim napadom u Kumanovu.
Haradinaj, naime, slovi kao glavni âigraÄâ Edija Rame, albanskog premijera, i kao Äovjek koji iz sjene vuÄe sve konce. Zato se TaÄi, koji javno proziva Srbiju, potrudio da raznim kanalima dostavi dokaze o zloÄinima za koje se Haradinaj tereti.
TakoÄe, u Makedoniji kljuÄa zbog Tiranske platforme kojoj se priklonio opozicioni lider Zoran Zaev u namjeri da sa partijama Albanaca formira novu makedonsku vladu. ZnaÄajan dio Makedonaca koji su dali glas Zaevu sada izlaze na ulice skupa sa pristalicama Gruevskog, uvidjevĹĄi kuda stvari vode. Zapadni Balkan je postao politiÄki poligon, u punom smislu te rijeÄi.
IzetbegoviÄ ne odustaje od radikalizacije prilika, iako zbog fijaska saoborenim zahtjevom za reviziju presude protiv Srbije trpi brojne udarce od politiÄkih suparnika u samom Sarajevu, i kategoriÄno odbija da podnese ostavku na duĹžnost koju obavlja. Zato ukazuje da presudu treba sprovesti, i vrĹĄi pritisak na TuĹžilaĹĄtvo BiH da podigne optuĹžnicu protiv predsjednika Srpske i drugih njenih zvaniÄnika zbog organizovanja referenduma o Danu Republike. KljuÄa u âbosanskom loncuâ, a na ĹĄta Äe stvari izaÄi, ne zna ni IzetbegoviÄ.
Stoga je namjera premijera Srbije VuÄiÄa da posjeti Sarajevo izuzetno hrabar Äin, ali ta odluka zasluĹžuje da iz bezbjednosnih razloga bude preispitana. Impozantna je VuÄiÄeva upornost da dolazi u BiH nakon svega ĹĄto je doĹživio u PotoÄarima. MeÄutim, âsluÄaj revizijaâ pokazao je paralelizam, koji u BiH nije prisutan samo u diplomatiji, veÄ i u sektoru bezbjednosti, ĹĄto je postalo âjavna tajnaâ.
Izvor: Pravda