Dok iz Srpske stižu upozorenja da u Federaciji djeluju paradžemati i centri za obuku džihadista, srpski ministri sa bh. nivoa to demantuju. Uz Dragana Mektića, navode o radikalizaciji islama negira i Igor Crnadak, koji tvrdi da je BiH oduvijek imala samo blagi islam.

Dok Evropska unija pojačava granice zbog opasnosti od potencijalnih terorista – BiH taj problem gura pod tepih. To potvrđuje i izjava ministra inostranih poslova BiH, za kojeg je pitanje evropskih parlamentaraca o radikalizaciji islama i ulozi vjerskih vođa u BiH, stvar prošlosti. Crnadak tvrdi da islam i vjerske vođe danas imaju konstruktivan pristup.

– Islam u BiH nikada nije bio neke žestoke narave. To je blagi islam i uvijek je takav bio. Puno toga je urađeno na suzbijanju pojave stranih boraca, tako da ih već duže vrijeme uopšte nema – tvrdi Crnadak.

Dok lideri Srpske, ali i regiona konstantno upozoravaju na radikalizaciju islama, kojim BiH postaje sjedište organizovanih paradžemata i centara za obuku džihadista, ministri na nivou BiH takve navode ignorišu. Za šefa Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH Stašu Košarca takvi stavovi više su čin poltronske politike prema SDA- nego odraz realnog stanja.

– Јasno je da ministar Crnadak želi da afirmiše neke lažne vrijednosti u BiH i da na temelju lažnih politika Saveza za promjene kaže da je u BiH stanje normalno. Stanje nije normalno, prisutan je radikalni islam i imamo značajan broj ljudi iz BiH koji odavde odlaze na strana ratišta – kaže Košarac.

Prije Crnatka i Mektić je negirao navode o terorističkim kampovima. Uprkos činjenici da su austrijske bezbjednosne agencije registrovale desetine radikalnih islamističkih propovjednika porijeklom iz BiH, koji vrbuju ratnike za džihad u Siriji i Iraku, Mektić tvrdi kako je islam u BiH umjeren i tolerantan.

– Kako možete da kažete da postoje kampovi, to je kao da ja kažem da na Marsu postoje kampovi. Ministar rekao i šta – ostaje Mektić pri svojim tvrdnjama.

Da je problem radikalnog islama, džihadističkih krugova i paradžemata pitanje kojim se mora pozabaviti vlast na nivou BiH, ranije je upozorio i ministar unutrašnjih poslova Srpske Dragan Lukač. Lukač tvrdi da su učesnici terorističkih napada, radikalni islamisti- pripadnici vehabijskih pokreta čija mreža se nalazi na teritoriji Federadije BiH.

– Službe u Federaciji moraju da rade više na kontroli njihovog kretanja. Svjedoci smo da su učesnici terorističkih napada, radikalni islamisti, pripadnici vehabijskog pokreta – kaže Lukač.

Svaku ovakvu tvrdnju negirali su ministri sa nivoa BiH, nazivajući postojanje takvih slučajeva izuzecima. Ti izuzeci od kraja rata, Bosni i Hercegovini dali su Mostar, Konjic, Vitez, ali i poznatije Bugojno, Sarajevo i Mostar. A zbog tih izuzetaka i odlazaka njenih državljana na sirijsko ratište, BiH je na crnoj listi Stejt Departmenta.

RTRS