Vlada Srpske, koja drži 80 odsto akcija “Željeznica”, namjerava da otkupi i vlasnički udio od manjinskih akcionara, da bi kao stoodstotni vlasnik, krenula u ozdravljenje preduzeća.

“Željeznicama” predstoji restrukturiranje, ali ne samo to. Plan je u narednih 10 godina obezbijediti 600 miliona maraka, infrastrukturu i još 200 uložiti u operacije.

Vlasničko restrukturiranje podrazumijeva smanjenje udjela manjinskih akcionara ispod jedan odsto. To je moguće postići konverzijom duga “Željeznica”, koje otplaćuje Vlada.

Nakon konverzije u kapital, broj akcija u opticaju bio bi povećan, a njihova vrijednost pala za 99 odsto.

Tada bi i otkupna cijena akcija bila umanjena za isti procenat, pa bi Vlada udio manjinskih akcionara otkupila za 30.000 umjesto za 30 miliona maraka.

– Neophodno je, da bi se krenulo u proces restrukturiranja, da dobijemo pomoć Svjetske banke, kaže Neđo Trninić, ministar saobraćaja i veza Republike Srpske.

Svjetska banka treba da odluči hoće li odobriti 57 miliona maraka kredita. Sve to, naravno, nakon što Vlada postane vlasnik Željeznica.

Dragan Savanović, direktor Željeznica Republike Srpske, navodi da postoje veliki izgledi da taj kredit od Svjetske banke bude odobren.

Vlada je već spremila zakon Leks Specijalis, kojim bi proces smanjenja radnika bio što bezbolniji. Time bi troškovi zarada i naknada godišnje bili umanjeni i do 16 miliona.

– Mnogo je željezničara koji imaju po 40 godina radnog staža ali po novom zakonu ne mogu u penziju dok ne navrše 65 godina. Kada bismo vratili odrednicu da se ispuni jedan od uslova, a to je radni staž, mi bi do kraja godine mogli penzionisati oko 350 radnika, pojašnjava ministarTrninić.

Sindikati svjesni da je restrukturiranje neophodno. Traže samo da, prije nego što Vlada odluči da siječe, tri puta izmjeri.

– Tražimo da se uradi stvarnu sistematizaciju i da se pravo pokaže koliko je radnika potrebno željeznicama. Ne slažemo se sa ovim prijedlogom restrukturiranja jer su male otpremnine i taj dio nećemo podržati, ističe Zlatko Marin, predsjednik Samostalnog sindikata i saobraćajno-transportne djelatnosti.

Opozicija upozorava da se trenutno stanje u Željeznicama reflektuje i na ostale segmente društva.

Finansijsko restrukturiranje, uz konverziju 130 miliona maraka duga Vladi u kapital, podrazumijeva i uplatu 41 milion maraka duga za poreze i doprinose i 22 miliona zaposlenima.

RTRS