Bosnian army General Jovan Divjak speaks during an interview with Reuters in his office in Sarajevo in this September 1995 file photo. Austrian police arrested a Bosnian wartime army general late on March 3, 2011, at the Vienna airport on a warrant from Serbia which wants him to face war crimes charges, Austrian and Bosnian officials said. The Austrian Interior Ministry confirmed that a former Bosnian army general, whom they declined to name, has been handed over to judicial authorities to decide on conditions for his extradition to Serbia. The Bosnian Foreign Ministry and prosecutor's office identified the officer as Divjak, a former general of the Bosnian Muslim-dominated army. Picture taken September 1995. REUTERS/Danilo Krsanovic/Files (BOSNIA AND HERZEGOVINA - Tags: CRIME LAW MILITARY CONFLICT)

Policijska uprava Trebinje dostavila je Tužilaštvu BiH izvještaj protiv lica čiji su inicijali D.Ј. zbog postojanja osnova sumnje da je počinilo krivična djela ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratni zločin protiv čovječnosti na području Opštine Konjic tokom 1992. godine.

U saopštenju se navodi da je u tom periodu prijavljeni u svojstvu zamjenika komandanta Vrhovnog štaba takozvane Armije BiH, komandanta Teritorijalne odbrane za Hercegovinu i kao jedan od osnivača “Patriotske lige” za Hercegovinu kršio pravila međunarodnog humanitarnog prava, prvenstveno odredaba Ženevskih konvencija za vrijeme oružanog sukoba u BiH.

kako SRNA nezvanično saznaje, izještaj je podnesen protiv Јovana Divjaka /80/ iz Sarajeva, koji se, između ostalog, tereti da je znao za postojanje logora Čelebići a ništa nije učinio da bi spriječio protivpravno lišavanje slobode više stotina civila srpske nacionalnosti, od kojih je njih osamnaest podleglo, dok je više desetina žena silovano.

Divjak je u drugoj polovini 1992. godine posjetio logor Čelebići, opština Konjic, u kojem su se nalazili protivpravno zatvoreni Srbi. U izvještaju se navodi da je Divjak podsticao i političko-vojnu kampanju, proganjanje više od 600 lica srpske nacionalnosti i njihovo zatvaranje u logor Čelebići gdje je ubijeno 18 Srba, što je imalo za posljedicu izvršenje teških kršenja Međunarodnog humanitarnog prava.

Izvor: SRNA/RTRS