Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Staša Košarac predložio je danas dva zaključka Odboru za dijasporu i Srbe u regionu Skupštine Srbije u vezi sa situacijom u BiH i Republici Srpskoj i ulogom visokog predstavnika, čija bi realizacija bila od velike koristi i pomoći institucijama Republike Srpske.
Јednim od zaključaka Košarac predlaže da Skupština Srbije jednom godišnje razmatra informaciju o implementaciji Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH, a drugim da razmotri periodične izvještaje visokog predstavnika o BiH i da o zaključcima u vezi s tim izvještajima, posredstvom stalnog diplomatskog predstavništva Republike Srbije, obavijesti Savjet bezbjednosti UN.
Košarac je u obraćanju na današnjoj sjednici skupštinskog Odbora za dijasporu i Srbe u regionu, na čijem dnevnom redu je položaj i perspektiva Srba u regionu, istakao da je ovo radno tijelo veoma važno za Srbe iz zemalja regiona.
Prenoseći pozdrave i najbolje želje za uspjeh današnje sjednice od predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, Košarac je rekao da je uvjeren da su svima poznati stavovi predsjednika i svih institucija Republike Srpske, koje, naglasio je, na Srbiju gledaju ne samo kao na maticu, nego i kao na čvrstog i snažnog garanta slobode i samostalnosti zapisane u Dejtonskom mirovnom sporazumu.
“Želim da vas podsjetim na važnu činjenicu da je Republika Srpska nastala 9. januara 1992. godine, dakle prije izbijanja ratnih sukoba u BiH, i da predstavlja plebiscitarno izraženu narodnu volju, koju su na legalan, legitiman i institucionalan način proveli tadašnji predstavnici Srba u BiH”, naveo je Košarac.
On je ocijenio da se često zaboravljaju ili ignorišu istorijske činjenice da je Republika Srpska nastala da bi se srpski narod zaštitio od majorizacije muslimansko-hrvatske koalicije i ostao u istoj državi sa maticom Srbijom, da je u ratu odbranjena životima više od 20.000 srpskih boraca i da je u Dejtonu međunarodno potvrđena.
“Koristeći česte i ozbiljne srpsko-srpske političke sukobe, naši neprijatelji i protivnici postojanja Republike Srpske ove činjenice žele da ponište i u tome je izvor većine problema s kojima se Srbi u Republici Srpskoj danas suočavaju”, konstatovao je Košarac.
On je podsjetio da je cjelokupna postdejtonska istorija Republike Srpske i BiH prepuna takvih pokušaja i projekata, koji su najčešće vođeni i finansirani iz međunarodnih centara moći i čiji je cilj izmjena dejtonskog Ustava u pravcu poništavanja nadležnosti Srpske, ukidanja slobode i prava srpskog naroda i stvaranje unitarne države sa muslimansko-bošnjačkom dominacijom.
Košarac je naveo da dva najnovija primjera najbolje ilustruju takve namjere – kontroverzna odluka Ustavnog suda BiH, donesena po apelaciji bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, kojom je neustavnim proglašen 9. januar kao Dan Republike i njegova odluka da podnese nelegalan i nelegitiman zahtjev Međunarodnom sudu pravde za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za agresiju i genocid.
Podsjetivši na činjenicu da je Ustavni sud BiH u ovom trenutku jedina zajednička institucija u kojoj postoji mogućnost da dvoje bošnjačkih i troje stranih sudija preglasaju srpske i hrvatske predstavnike, Košarac je rekao da bi se takve stvari događale i u svakoj drugoj instituciji na nivou BiH da nema ustavnog mehanizama koji se zove entitetsko glasanje i koji omogućava da se spriječi donošenje bilo kojeg zakona ili odluke štetne po interese Republike Srpske.
“Na odluku Ustavnog suda BiH, uprkos brojnim pritiscima i protivljenjima kojih je bilo i u Republici Srpskoj, odgovorili smo na jedini mogući način – raspisivanjem i provođenjem prvog poslijeratnog referenduma kojim su Srbi u Republici Srpskoj sačuvali svoj najveći praznik”, naveo je Košarac, naglasivši da nije samo u tome vrijednost tog referenduma, već da je Srpska na taj način poslala jasnu poruku da će referendum u Republici Srpskoj uvijek biti korišten kao institut kojim će braniti svoja prava i slobodu.
Govoreći o Izetbegovićevoj odluci da podnese nelegalan i nelegitiman zahtjev Međunarodnom sudu pravde za reviziju presude po tužbi BiH protiv Srbije za agresiju i genocid, Košarac je naveo da upućivanjem takvog zahtjeva Izetbegović nije samo potvrdio opasnu namjeru da Srbiju proglasi agresorskom državom, a Republiku Srpsku genocidnom tvorevinom koju, kao takvu, treba ukinuti, već je izašao i iz okvira dejtonskog Ustava i pokazao šta bi se Srbima moglo dogoditi kada bi Bošnjaci mogli da odlučuju o njihovoj sudbini.
“Republika Srpska, njene institucije i njeni predstavnici u zajedničkim institucijama BiH nikada ne smiju da zaborave ove Izetbegovićeve poteze, koje su, bez izuzetka, podržali i svi drugi vodeći bošnjački političari. Ne smije ih zaboraviti ni Srbija, niti predstavnici Srba u zemljama regiona”, poručio je Košarac.
On je naglasio da svima mora da bude jasno da bez Republike Srpske i njenih institucija ne bi bilo ni srpskog naroda na prostorima BiH, a o tome svjedoči i sudbina srpskog naroda u Republici Srpskoj Krajini, katastrofalno loš položaj Srba u Federaciji BiH, gdje više od dvije decenije ne mogu da ostvare svoja osnovna prava, uključujući i ustavno pravo da budu konstitutivni na toj teritoriji, kao i ustavno pravo da imaju svoje legitimne predstavnike u Domu naroda federalnog Parlamenta.
Košarac je u svom današnjem obraćanju ukazao i na pristrasno djelovanje Kancelarije visokog predstavnika /OHR/ u BiH u korist samo jedne, bošnjačke strane, koja je, kako je naglasio, u protekle dvije decenije na drastičan način promijenila izvorne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma nanoseći ogromnu političku i svaku drugu štetu Republici Srpskoj i srpskom narodu.
“Iako je uticaj ove međunarodne organizacije i visokog predstavnika, zahvaljujući snažnom djelovanju i protivljenju institucija Republike Srpske, u proteklih deset godina značajno oslabio, OHR je i dalje faktor na čiju se podršku bošnjački politički lideri redovno oslanjaju, tražeći od visokog predstavnika da interveniše protiv Republike Srpske i njenih institucija”, rekao je Košarac.
On je naglasio da je pristrasno djelovanje visokog predstavnika posebno vidljivo u izvještajima koje periodično podnosi Savjetu bezbjednosti UN i u kome se Republika Srpska redovno neistinito i klevetnički označava kao vinovnik svih problema u BiH.
Podsjetivši da Aneks 10 Dejtonskog sporazuma, koji se odnosi na civilnu implementaciju Sporazuma i koji je potpisala i tadašnja SR Јugoslavija, jasno propisuje obavezu visokog predstavnika da o progresu u implementaciji Mirovnog sporazuma izvještava strane potpisnice i garante provođenja Sporazuma, Košarac je rekao da visoki predstavnik nikada do sada nije ispunio svoju obavezu da o provođenju Sporazuma izvještava i Srbiju, kao nasljednicu nekadašnje SR Јugoslavije koja je strana potpisnica i garant provođenja Dejtonskog sporazuma.
Pozdravljajući održavanje ovakvih sjednica skupštinskog tijela Srbije, Košarac je ukazao i na potrebu još snažnijeg političkog, ekonomskog, obrazovnog i kulturnog povezivanja Srbije i Republike Srpske kroz primjenu Sporazuma o specijalnim paralelnim vezama.
Kao rukovodilac Tima za koordinaciju aktivnosti istraživanja ratnih zločina i traženja nestalih lica Republike Srpske, Košarac smatra izuzetno značajnom odluku institucija Srpske i Srbije da zajedno obilježavaju najvažnije datume iz svoje istorije.
“Uvjeren sam da će i u narednom periodu odlični odnosi institucija Republike Srpske i Srbije dovesti do realizacije brojnih zajedničkih ekonomskih, obrazovnih i kulturnih projekata, kao i da ovakve sjednice i rad ovog Odbora mogu tome da doprinesu”, zaključio je Košarac.
Izvor: SRNA/RTRS