Veliko je pitanje da li treba do sledećih izbora menjati Vladu RS, jer je ostalo malo vremena, a pogotovo ako uzmemo u obzir turbulencije na nivou BiH. Jer, ako bi, pored nerada Saveta ministara, uveli i RS u krizu, onda bi to bilo jako loše.
Ovo u intervjuu za „EuroBlic“ kaže lider DNS Marko Pavić, koji smatra da upravo zbog problema na nivou BiH treba Srpsku držati stabilnom, a Vladu učiniti odgovornom za rešavanje problema koji se dešavaju u RS.
Posle sastanka lidera koalicije, pre pola meseca, rečeno je da će uskoro uslediti novi, na kojem će se analizirati sprovođenje koalicionog sporazuma. Kada će doći do sastanka?
Već je bilo nekoliko sastanaka na nižem nivou. Ako se nakupi problema, koje članovi međustranačke komisije ne mogu rešiti, onda će biti sastanak lidera stranaka. Za sada se još nije ukazala potreba za tim.
Koliko je DNS zadovoljan provođenjem koalicionog sporazuma?
Kada bi gledali u odnosu na prošli mandat, onda možemo biti zadovoljni, jer je daleko više toga rešeno. A, ako bi gledali, ukupno dogovoreno – još nije sve rešeno.
Šta nije rešeno?
Neke sitnice koje se tiču vrha. Recimo, u TE „Gacko“ izvršni direktor za ekonomske poslove, koji je DNS-ov, zatim „Elektrokrajini“, izvršni direktor je DNS-ov. To su pitanja koja još nisu rešena, ali nisu toliko značajna da zahtevaju posebnu pažnju. Nije problem jedno ili dva radna mesta, funkcije i slično. Problem je odnos. Mi želimo fer odnos u koaliciji, da svi partneri budu fer jedni prema drugima, a kada se nešto dogovori, da više nema o tome rasprave.
Sa čije strane nije bilo tog fer odnosa?
Uvek je najveći problem sa SNSD-om.
Zašto?
Zato što on drži najveći broj tih funkcija i, objektivno, nalazi se u težoj situaciji, jer treba svoje kadrove menjati, a to je u svakoj stranci uvek teško obrazložiti. Ali, ponavljam, za visoke funkcije je ove godine, zaista bilo daleko bolje nego ranije.
Da li su odnosi u koaliciji poboljšani nakon razmimoilaženja oko „Ljubije“?
Mislim da su temu oko „Ljubije“ više nametnuli novinari nego što je ona bila predmet rasprave među partnerima. Pisali su ono što bi oni želeli, a među nama kao partnerima nije uopšte bilo spora. Rekao sam pre kretanja u taj posao da DNS to ne može podržati i to iz dva razloga – nije kredibilan investitor i drugo, ja sam iz Prijedora i ne mogu svoj grad ostaviti na cedilu. I tu nije bilo nikakvih nejasnoća.
Ali, javno ste pozvali ministra Petra Đokića da bi trebalo da podnese ostavku?
Petra Đokića sam prozvao za poslove posle Skupštine. Za mene, kada najviši organ donese neku odluku, a to je Narodna skupština, nema više rasprava. A, on je počeo rasprave da je njegov predlog bio dobar, a da je NS RS pogrešila. E, tada sam reagovao. Trebalo je da ima malo samokritike i da kaže: ja sam pogrešio, ja trebam da snosim posledice.
Da li i danas smatrate da bi Petar Đokić trebalo da podnese ostavku?
Danas mislim da Petar Đokić mora „Ljubiju“ ozbiljno razmotriti i do kraja godine naći rešenje za nju. Ako se bude rastezalo rešenje, naročito ako bi neko sada, a nemojte me pitati ko – želeo da se osveti Prijedoru zbog „Ljubije“ ili DNS, onda bi to izazvalo i prijedorsku i DNS-ovu strašnu reakciju. Trebalo bi naći rešenje koje je zakonom moguće.
Koji je predlog DNS?
Ja bih prvo prepustio ministru da nađe rešenje.
U trenutku poljuljanih odnosa oko „Ljubije“, Dodik je rekao da ministar iz DNS Neđo Trninić nema podršku SNSD, ali zbog dešavanja u Bratuncu. Stoji li stranka iza ministra Trninića?
Stranka u potpunosti stoji iza Trninića, jer je on svojim radom dokazao da zna i može voditi jedno teško ministarstvo. I sam Dodik nijednom rečju nije rekao bilo šta što bi bilo negativno za njegove poslove ministra. Lično mislim da je Dodik bio ljut nakon sastanka sa svojim članstvom u Bratuncu. Da je ostavio samo dan da razmisli i da nekoga drugog pita šta je predsednica bratunačkog SNSD radila protiv DNS u tom mestu, verovatno takvih izjava ne bi bilo. To je personalni sukob u Bratuncu koji ne treba da dira dogovor stranaka na republičkom nivou.
Dodik tvrdi da će SNSD imati kandidate i za predsednika RS i člana Predsedništva BiH. Šta ako SNSD ne prepusti DNS nijednu od ovih pozicija?
Legitimno je pravo predsednika SNSD da kaže da će njegova stranka dati kandidate za obe funkcije. Isto tako, legitimno je pravo DNS da kaže da će dati kandidata za jednu od ove dve funkcije. Da li će tu na kraju biti dogovora, ima puno vremena do toga…
Ali, ako SNSD ne popusti kakav će biti odgovor DNS?
To su već nagađanja, šta bi bilo kad bi bilo.
Vodeći ljudi Saveza za promena, ali i SDS, tvrde da imaju kontakte sa DNS oko moguće koalicije. Da li je to tačno?
DNS ima kontakte sa svim strankama i nije zatvorio vrata nijednoj. Sama činjenica da su predstavnici svih stranaka bili na našoj izbornoj skupštini, govori o tome kakvu DNS vodi politiku u RS i BiH. Međutim, konkretnih razgovora, zvaničnih, oko bilo kakve koalicije, nije bilo. DNS ne beži nikada od razgovora bilo s kim. Ali, morate znati da je DNS principjelan, da neće nikoga obmanjivati i da će svakome reći ono što u tom momentu bude zaključak organa stranke.
Možete li u ovom trenutku reći da će DNS izaći zajedno na izbore sa SNSD i SP?
Godinu i po dana je do izbora i mislim da toliko unapred reći šta će biti je – iluzija.
Dodik tvrdi da će SNSD izaći na izbore zajedno sa HDZ BiH Dragana Čovića. Da li ste upoznati s tim i o čemu se radi?
DNS nije upoznat s tim i to nije koalicioni, već stranački dogovor. Ne mešamo se u politiku drugih stranaka.
Vraćanje na Dejton
Kakav bi trebalo da bude odgovor Srpske na poslednje odluke Ustavnog suda BiH u vezi sa 1. martom i 25. novembrom?
Ustavni sud nije sud BiH, već sudi u korist jedne interesne grupe u BiH, jedne nacionalnosti i grupe stranaca koji žele da upravljaju procesima u BiH. Jedini odgovor Srpske mora biti vraćanje izvorno na Dejton, jer strane sudije su trebalo da odu posle pet godina, a tu su i 20 godina posle.
Ima li političke volje u BiH da se to pitanje reši?
Verovatno nema političke volje i to jeste tragedija da nama treba politička volja da poštujemo Ustav.
Balaban je lokalni problem
Kakva će biti pozicija Budimira Balabana u stranci?
To je lokalni problem, koji će se rešiti na lokalnom nivou. DNS nije doneo odluku ni o kakvom isključenju niti ima predloga za isključenje bilo koga iz stranke u Banjaluci.
EuroBlic