Ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić ocijenio je nakon današnje oslobađajuće presude Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću za zločine nad Srbima u Srebrenici da je “ovo kraj priče o Tužilaštvu BiH i njen poraz”.
On je ocijenio da rad Tužilaštva BiH i ovakav način vođenja politike procesuiranja ratnih zločina nimalo ne doprinosi atmosferi uspostavljanja međusobnog pomirenja i potrebe da svi oni, koji su počinili bilo kakvu vrstu ratnog zločina moraju da odgovaraju.
Mektić je za ovakvu odluku optužio Tužilaštvo BiH, odnosno nerad, nesposobnost i “poganu namjeru” da se ovakvim načinom procesuiranja ratnih zločina “srlja u dalje konflikte”, jer zločini nisu dobro zadokumentovani od strane Tužilaštva BiH.
On tvrdi da Tužilaštvo ovakvim radom postaje problem kada je riječ o procesuiranju ratnih zločina, a vršioca dužnosti glavnog tužioca pozvao je da podnese ostavku.
“BiH postaje zemlja u okviru koje ne postoji pravni sistem, niti vladavina prava i nemoguće je da više tako funkcioniše”, poručio je Mektić.
On je na račun Tužilaštva uputio kritike zbog toga što nije sposobno da dokaže ratni zločin, tvrdeći da u ovom predmetu nisu bili opredijeljeni ni sposobni da dokažu krivicu.
“Ubijete na stotine žrtava u dan-dva i svima je to poznato, osim Tužilaštvu koje ne može to da dokaže”, istakao je Mektić, optužujući Tužilaštvo za bahatost, nerad, glupost i neznanje.
“Ne smije se desiti da pojedinci nose na sebi stotine nevinih žrtava, a da na ovakav način izbjegnu pravdu”, kategoričan je Mektić.
Istakao je da ima informacija da se ovaj predmet vodio na “traljav način” i da se ništa drugo nije moglo ni očekivati.
On ističe da Tužilaštvo nije sposobno da dokaže, ono što je dokazivo prosječnom čovjeku u BiH.
Mektić smatra da treba angažovati profesionalce, koji neće u procese ratnih zločina unositi svoje privatne interese i bolesne ambicije.
On je upitao kako je moguće da u slučaju Dobrovoljačka, kada je Tužilaštvo odbilo da podigne optužnicu, četiri godine neće da preispita prigovor porodica žrtava, da u slučaju Sijekovac, gdje se zna ko je počinio zločin nad Srbima, neće da se podigne optužnica, a u slučaju Broda se čeka da umre izvršilac zločina, pa da onda dođe do obustave postupka.
On je naveo i primjer Aleksandra Cvjetkovića, koji je izručen iz Izraela, potom nekoliko godina zadržan u zatvoru, a nakon što ga je Sud BiH oslobodio optužbi, BiH plaća 250.000 KM obeštećenja.
Mektić je istakao da svako mora da odgovora za počinjeni zločin radi pomirenja i budućnosti i da “ne bi uzimali pravdu u svoje ruke”.
“Ovo je prilika da se Tužilaštvu kaže da je ovo `dan D` i da nisu sposobni da rade svoj posao”, ponovio je on.
Mektić je naveo da je 2015. godine 60 optužnica bilo po ratnim zločinima, 2016. godine 41, a ove godine 14 optužnica po ratnim zločinima.
“To ne može biti slučajno i da iz Suda poručuju da nemaju ozbiljnih predmeta po ratnim zločinima, a iz Sipe da ne rade po tim predmetima, jer nema takvih zahtjeva iz Tužilaštva”, smatra ministar bezbjednosti.
On tvrdi da politički interesi postoje i kada su u pitanju predmeti ratnih zločina, te da se Tužilaštvo i u ovim predmetima potčinjava interesima političkih partija.
On je poručio da je “ovo zadnji momenat, kada se mora reagovati u interesu pravde i u interesu procesuiranja ratnih zločina”.
Izvor: SRNA/RTRS