Stana (84) i Dragan (82) Pauković iz Prijedora, okruženi brojnim potomcima, proslavili su 65 godina braka.
Tokom zajedničkog života stekli su tri sina, a potom dobili šestoro unučadi i sedmoro praunučadi. Kako je sve počelo, pre šest i po decenija u mestu Agići kod Novog Grada i sada oboje rado pričaju.
Baka Stana, kaže da je brak za nju bio izlaz iz teškog života koji je, kao siroče do tada imala.
– Majka mi je umrla kada sam imala godinu i po, a kasnije i otac. Već sa osam godina radila sam kao najamni radnik. Tada je počeo i Drugi svetski rat. Kada su napali Nemci bila sam u zbegu sa ostalim našim komšijama. Pobegli smo pod Kozin u selo Japar i tu sam nakon pet dana gladovanja, prvi put pojela koricu hleba – priča Stana.
Nakon zbega, vratila se u Agiće kod familije, ali i dalje je radila fizički teške poslove.
– Izvlačila sam drva iz šume, a bila sam mršava kao grana. Maćeha mi je bila dobra i govorila mi je „Stano, udaj se nećeš moći ovo dugo izdržati“. Ja sam im rekla da ima blizu jedan Dragan Pauković. Nisam ga dobro ni poznavala – priseća se ona. Dodaje da se bez prepreka nije mogla ni udati za svoga izabranika.
– Familija je htela da se udam za drugog momka kojeg su oni izabrali, ali ja sam rekla da neću i da iz inata idem za Dragana. Krijući od njih, dogovorila sam sa njim da me čeka kod komšijinog kestena – kaže Stana.
Deda Dragan dodaje da je malo falilo da celi dogovor „propane“.
– Padala je jaka kiša i svi su se potoci bili izlili. Tri puta su se moji svatovi okupljali taj dan da idemo po Stanu, ali nismo mogli od vode preći do mesta gde je kesten. Nekako smo na kraju uspeli, ali da je Stana bila negde preko veće reke, ostala bi neudata – priča uz osmeh Dragan.
Nakon toga nastavili su da grade zajednički život. Sa tri sina, iz Novog Grada preselili su u Prijedor gde su i napravili porodičnu kuću. Dragan kaže da nije birao posao kako bi prehranio porodicu.
– Jedno vreme sam iz Prijedora do Agića išao pešice po 25 kilometara da doteram ovce koje sam potom prodavao. Išao sam nekoliko godina i u Libiju da radim – priseća se on.
Danas su najsrećniji kada vreme provode uz svoje potomke.
– Uvek neko od njih dolazi. Evo i sada, kada smo svi na okupu za ovim stolom duša mi je puna sreće – priča Stana i navodi da nemaju poseban savet za dug i uspešan brak.
– Svađa je normalna, ne verujem da se ljudi u braku ne posvađaju. Dragan i ja se i danas posvađamo, ali nikada zbog toga nisam bežala i odlazila od njega – tvrdi ona i savetuje mladima da sklapaju brakove.
– Mislim da mladi treba da se žene i udaju do 20. godine. Nije dovoljno da neko ima samo momka ili devojku i da tako hodaju. Moraju da se žene i udaju, pa da imaju svoju decu – ističe ona. Smatra da nemaština nije opravdan izgovor za izbegavanje braka.
– Posle Drugog svetskog rata ništa nismo imali, ali mnogi su rađali i po devetoro dece. Sada svega ima, gde god pogledaš naćeš nešto što ti je od koristi, ali nema dece i džaba nam sve – zaključuje ona.
U devetoj deceniji života, ovo dvoje staraca su veoma pozitivni duhom, ali i dobrog zdravlja. Za proslavu godišnjice braka i za sva veća porodična okupljanja tokom praznika, baka Stana priprema jela, kao što su pita i sarma. Oboje rade i u bašti koja se nalazi uz kuću. Deda Dragan i danas aktivno vozi bicikl, iako je pre šest godina ugradio pejsmejker. Biciklom se vozi gde god da krene pa i na redovni pregled kod lekara.
Unuci ponosni na Paukoviće
Stana i Dragan unose veliku radost u celu familiju Paukovića.
Baka je puna života, volje i veoma je vesela i u tim godinama života, a i deda Dragan je dobro prati u svemu tome – kaže unuka Danijela.
Unuci ističu da su oboje aktivno učestvovali u obnovi svoje kuće koja je bila poplavljena u maju 2014.
EuroBlic